Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najdłuższe rzeki w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najdłuższe rzeki w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Najdłuższe rzeki w Polsce

2 Wisła Najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła. Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce , na wysokości 1107m. n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej . Wisła przepływa przez wiele polskich miast m.in.: Wisła, Kraków, Tarnobrzeg,Sandomierz,Kazimierz Dolny,Józefów.Warszawa,Zakorczym,Płock,Włocławek,Toruń,Bydgoszcz,Gdańsk.

3 Odra Pod względem długości jest drugą rzeką Polski. Rzeka ma długość 854,3km.,z czego 742km.w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar km.kw. Z tego km.kwad.w Polsce. Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634m n.p.m., uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącą zatoką Zalewu Szczecińskiego, północno-zachodniej części Polski. Największymi miastami nad Odrą są: Ostrawa (w Czechach) oraz Opole, Wrocław i Szczecin (w Polsce).

4 Warta Warta-trzecia pod względem długości rzeka Polski; prawy dopływ Odry. Źródła Warty znajdują się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Kromołowie. Jej długość to 808km.

5 Bug 4 rzeka.Długość Bugu wynosi 772km.(w tym w Polsce 587km.),powierzchnia dorzecza km.w Polsce. Bug ma swoje źródło w Werchobużu koło Złoczowa na Wyżynie Podlaskiej na Ukrainie. Wpływa do Zalewu Zegrzyńskiego,stanowiąc jednocześnie lewy dopływ Narwi , która do 1962 roku była uważana za prawy dopływ Bugu.

6 Narew Piątą rzeką co do długości jest Narew. Narew to rzeka przepływająca przez północno - wschodnią Polskę. Prawy dopływ Wisły(do1962r.rzeka była uważana za prawostronny dopływ Bugu).Długość 484km.,z czego większość w Polsce (448km.),a reszta-na Białorusi, gdzie bierze swój początek.

7 San Szósta rzeka w południowo- wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość -443,4km.Na odcinku ok.55km. tworzy granicę między Polską i Ukrainą . Źródło Sanu znajduje się na terenie Ukrainy, na wysokości około 925 m n.p.m., na południowo-wschodnich stokach Pniszkowej w Bieszczadach Zachodnich w pobliżu miejscowości Sianki.

8 Noteć Rzeka o długości 391,3km. W północno- zachodniej Polsce. Największy dopływ Warty. Powierzchnia dorzecza wynosi km kwadr. Jest to siódma rzeka pod względem długości. Źródło Noteci znajduje się na obszarze pomiędzy wsią Szczecin a Bogołomia w gminie Chodecz, na Pojezierzu Kujawskim, na zachód od Jeziora Kromszwewskiego. Stąd płynie w kierunku południwo- zachodnim

9 Pilica Pilica-rzeka w Południowej i centralnej Polsce , najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319km ,a powierzchnia dorzecza 8341km kwadr. Płynie przez Wyżynę Krakowsko- Częstochowską ,Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowo-mazowiecką i wpada do Wisły w okolicach wsi Ostrówek, w regionie geograficznym zwanym Doliną Środkowej Wisły. Jej źródło wypływa w okolicy miasta Pilica (350 m n.p.m.).


Pobierz ppt "Najdłuższe rzeki w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google