Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka,"— Zapis prezentacji:

1

2 Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka, mycia samochodu. Ogromne ilości wody są zużywane przez przemysł i rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. I nie chodzi tu o zaniechanie mycia się czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie wodą.

3 Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Świadomość, że ten życiodajny płyn pokrywa 71% powierzchni globu powoduje, iż traktujemy go jako dobro nieograniczone i ogólnodostępne. Tymczasem jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości - oznacza to, że jedna szósta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody.

4 Używając pralki oraz zmywarki tracimy mniej wody, mamy czas żeby zająć się ważniejszymi sprawami. Rzeczy które są przez nas prane w zmywarce, bądź w pralce są czystsze niż gdybyśmy wykonywali te prace ręcznie.

5 Jeśli chcesz zatroszczyć się o środowisko naturalne, zaopatrz się w zmywarkę oraz pralkę wyposażoną w funkcje ekologiczną. Zmywarka posiada system, który pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia. Pralka natomiast zużywa 40 % mniej wody i energii.

6 PRALKIZMYWARKI

7

8

9 Ludzie coraz częściej budują studzienki skąd pobierają wodę do nawadniania ogródków, sprzątania, zamiast za każdym razem wypuszczać duże ilości wody z kranu. Starają również myć się pod prysznicem zamiast w wannie, nie spłukiwać niepotrzebnie toalety, wstawiać zmywarkę oraz pralkę dopiero wtedy kiedy są pełne.

10 STUDZIENKAPRYSZNIC

11

12 Zakręcaj wodę podczas mycia zębów! Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża! Unikaj zbędnego spłukiwania toalety! Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń! Zakręcaj wodę jeśli z niej nie korzystasz! Bierz kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie!

13 Jak wynika z przeprowadzonej ankiety woda dostarczana do naszych domów nie jest droga, a mając na uwadze liczne wymogi, jakich przedsiębiorstwa są zobligowane przestrzegać, można stwierdzić, że jest tania. Za symboliczną złotówkę kupimy przeciętnie 348,432 litrów wody z wodociągów. To jest ilość 1 262 razy wyższa od ilości soku jabłkowego oraz 942razy wyższa od mleka krowiego, zawierającego 3-3,5% tłuszczu sterylizowanego, kupionego za taką samą kwotę.

14 Statystycznie czteroosobowa rodzina miesięcznie płaci za wodę 80/100 zł. Przeciętne zużycie wody na mieszkańca na dobę wynoszące ok. 100 litrów sprawia, że każdy człowiek wydaje ok. 29 groszy dziennie za wodę.

15 O tym, że powinno się oszczędzać wodę zapewne każdy słyszał już nie raz – od nauczycieli, rodziców, w telewizji. Ale nie wszyscy o tym zalecaniu pamiętają i się do niego stosują. Jak przekonać ludzi, że warto oszczędzać wodę? To zadanie dla nas. Można namówić samorząd uczniowski do wspólnego przeprowadzenia kampanii społecznej w szkole, która będzie promować oszczędzanie wody i pokazywać w jaki sposób można to robić w codziennym życiu. Wykorzystajcie swoją wyobraźnię oraz przedsiębiorczość, by zadziałać na rzecz środowiska i wpłynąć na nawyki osób z naszej szkoły. Ponieważ przyszłość naszego społeczeństwa zależy właśnie od młodych ludzi, więc powinni od małego uczyć się jak to robić.

16 Zmniejszenie miesięcznych rachunków za wodę, w tym zaoszczędzenie pieniędzy; Więcej osób i zwierząt może z niej korzystać; Im mniej zużywamy wody tym mniej zanieczyszczonej wody trafia do ścieków.

17

18

19 Dziękujemy za uwagę! Klaudia Rejak, Aleksandra Nowak, Aleksandra Adamska, Katarzyna Skwarek.


Pobierz ppt "Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google