Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy można zaoszczędzić na wodzie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy można zaoszczędzić na wodzie"— Zapis prezentacji:

1 Czy można zaoszczędzić na wodzie
Czy można zaoszczędzić na wodzie? Jak być powinno, a jak jest w rzeczywistości?

2 Możemy zaoszczędzić na wodzie!
Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu, podlewania ogródka, mycia samochodu. Ogromne ilości wody są zużywane przez przemysł i rolnictwo. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości wody jaką zużywamy na darmo. A tymczasem okazuje się, że kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach możemy poczynić bardzo duże oszczędności. I nie chodzi tu o zaniechanie mycia się czy ograniczenie higieny, ale o zwyczajne i rozsądne gospodarowanie wodą.

3 Dlaczego warto oszczędzać wodę?
Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym. Świadomość, że ten życiodajny płyn pokrywa 71% powierzchni globu powoduje, iż traktujemy go jako dobro nieograniczone i ogólnodostępne. Tymczasem jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości - oznacza to, że jedna szósta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. 

4 Korzyści wynikające z używania pralki i zmywarki do naczyń.
Używając pralki oraz zmywarki tracimy mniej wody, mamy czas żeby zająć się ważniejszymi sprawami. Rzeczy które są przez nas prane w zmywarce, bądź w pralce są czystsze niż gdybyśmy wykonywali te prace ręcznie.

5 Czy pralka oraz zmywarka do naczyń pozwalają zaoszczędzić energię?
Jeśli chcesz zatroszczyć się o środowisko naturalne, zaopatrz się w zmywarkę oraz pralkę wyposażoną w funkcje ekologiczną. Zmywarka posiada system, który pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia. Pralka natomiast zużywa 40 % mniej wody i energii.

6 Oszczędzaj wodę korzystając z:
PRALKI ZMYWARKI

7

8 Oszczędzanie nie jest takie trudne!

9 Jak ludzie w naszym otoczeniu oszczędzają energię?
Ludzie coraz częściej budują studzienki skąd pobierają wodę do nawadniania ogródków, sprzątania, zamiast za każdym razem wypuszczać duże ilości wody z kranu. Starają również myć się pod prysznicem zamiast w wannie, nie spłukiwać niepotrzebnie toalety, wstawiać zmywarkę oraz pralkę dopiero wtedy kiedy są pełne.

10 Tak też oszczędzasz wodę!
STUDZIENKA PRYSZNIC

11

12 Zakręcaj wodę jeśli z niej nie korzystasz! Zakręcaj wodę podczas mycia zębów! Bierz kąpiel pod prysznicem zamiast w wannie! Unikaj zbędnego spłukiwania toalety! Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a nie węża! Ogranicz korzystanie z bieżącej wody podczas zmywania naczyń!

13 Czy woda jest droga? Jak wynika z przeprowadzonej ankiety woda dostarczana do naszych domów nie jest droga, a mając na uwadze liczne wymogi, jakich przedsiębiorstwa są zobligowane przestrzegać, można stwierdzić, że jest tania. Za symboliczną złotówkę kupimy przeciętnie 348,432 litrów wody z wodociągów. To jest ilość 1 262 razy wyższa od ilości soku jabłkowego oraz 942razy wyższa od mleka krowiego, zawierającego 3-3,5% tłuszczu sterylizowanego, kupionego za taką samą kwotę.

14 Cała prawda o cenach wody
Statystycznie czteroosobowa rodzina miesięcznie płaci za wodę 80/100 zł. Przeciętne zużycie wody na mieszkańca na dobę wynoszące ok. 100 litrów sprawia, że każdy człowiek wydaje ok. 29 groszy dziennie za wodę.

15 Jak można przekonać ludzi do oszczędzania energii?
O tym, że powinno się oszczędzać wodę zapewne każdy słyszał już nie raz – od nauczycieli, rodziców, w telewizji. Ale nie wszyscy o tym zalecaniu pamiętają i się do niego stosują. Jak przekonać ludzi, że warto oszczędzać wodę? To zadanie dla nas. Można namówić samorząd uczniowski do wspólnego przeprowadzenia kampanii społecznej w szkole, która będzie promować oszczędzanie wody i pokazywać w jaki sposób można to robić w codziennym życiu. Wykorzystajcie swoją wyobraźnię oraz przedsiębiorczość, by zadziałać na rzecz środowiska i wpłynąć na nawyki osób z naszej szkoły. Ponieważ przyszłość naszego społeczeństwa zależy właśnie od młodych ludzi , więc powinni od małego uczyć się jak to robić.

16 Korzyści wynikające z oszczędzania wody
Zmniejszenie miesięcznych rachunków za wodę, w tym zaoszczędzenie pieniędzy; Więcej osób i zwierząt może z niej korzystać; Im mniej zużywamy wody tym mniej zanieczyszczonej wody trafia do ścieków.

17

18 http://czajnik. blox. pl/2009/02/10-sposobow-na-oszczedzanie-wody

19 Dziękujemy za uwagę! Klaudia Rejak, Aleksandra Nowak, Aleksandra Adamska, Katarzyna Skwarek.


Pobierz ppt "Czy można zaoszczędzić na wodzie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google