Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kręgowce. (Vertebrata), podtyp zwierząt, należący do typu strunowców. Charakteryzują się wyraźną symetrią dwuboczną. W szkielecie kręgowców występują

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kręgowce. (Vertebrata), podtyp zwierząt, należący do typu strunowców. Charakteryzują się wyraźną symetrią dwuboczną. W szkielecie kręgowców występują"— Zapis prezentacji:

1 Kręgowce

2 (Vertebrata), podtyp zwierząt, należący do typu strunowców. Charakteryzują się wyraźną symetrią dwuboczną. W szkielecie kręgowców występują chrzęstne i kostne elementy szkieletowe, wyróżnia się szkielet osiowy w postaci struny grzbietowej lub kręgosłupa, czaszkę i szkielet kończyny.

3 Pierwsze kręgowce pojawiły się na Ziemi około 525 mln lat temu, podczas okresu zwanego eksplozją kambryjską; i wywodzą się z wczesnych bezczaszkowców. Cechami świadczącym o ich bliskim pokrewieństwo z kręgowcami są m.in.: podział ciała na segmenty mięśniowe, grzbietowe położenie szkieletu osiowego oraz grzbietowe położenie centralnego układu nerwowego. Za najwcześniejszego kręgowca uważa się myllokunmingia.

4 KRĘGOWC E

5 UKŁAD KOSTNY Ssak

6

7 GAD

8 RYBA

9 PŁAZY

10

11 POKRYCIE CIAŁA Łuski płotki Zewnętrzną pokrywę ciała kręgowców stanowi skóra, która jest zbudowana z dwóch warstw: skóry właściwej oraz pokrywającego go naskórka. Skóra pełni wiele ważnych funkcji dla organizmu m.in.: termoregulacja, izolacyjne, chroni przed urazami mechanicznymi, chemicznymi oraz zapobiega utracie lub napływowi wody.

12 Mimetyzm (od grec. mimetés - naśladowca) - termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się. W biologii mimetyzm to upodabnianie się niektórych gatunków zwierząt kształtem, barwą, deseniem na powierzchni ciała do otaczającego środowiska lub do innych organizmów. Akustyczną formą mimetyzmu jest także naśladowanie głosów, często spotykane u ptaków.

13 TWORY ROGOWE łuski ( występują u gadów, ryb, na nogach ptaków), jak również pióra, włosy, pazury, paznokcie, opuszki, kopyta, dzioby, rogi, sierść (u niektórych ssaków sierść została uwsteczniona i występują tylko w okresie zarodkowym, np. u waleni lub występuje w postaci pojedynczych włosów na niektórych obszarach skóry) i narządy świetlne (występują u około 250 gatunków ryb morskich, głównie kostnoszkieletowych).

14 ROZMNAŻANIE Większość kręgowców to zwierzęta rozdzielnopłciowe, u których narządy rozrodcze składają się z gruczołów męskich (jądra) i żeńskich (jajniki). U ryb i płazów występują zapłodnienie zewnętrzne, które związane jest z znoszeniem nieoskorupionych jaj w galaretowatych osłonkach wprost do wody (ikra, skrzek). W przypadku kręgowców lądowych dochodzi do zapłodnienia wewnętrznego w ciele organizmu samicy

15 Prezentacje przygotowały : Katarzyna Marszałek i Monika Gąsior Kl. II b Źródła : Encyklopedia PWN http://portalwiedzy.onet.pl/7038,,,,kregowce,haslo.html Ściąga.pl http://www.agiliscattus.pl/anatomia_kota.ht ml www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Kręgowce. (Vertebrata), podtyp zwierząt, należący do typu strunowców. Charakteryzują się wyraźną symetrią dwuboczną. W szkielecie kręgowców występują"

Podobne prezentacje


Reklamy Google