Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż Słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem- za darmo. Phil Bosmans.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż Słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem- za darmo. Phil Bosmans."— Zapis prezentacji:

1 Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż Słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem- za darmo. Phil Bosmans

2 Jest gwiazdą w centrum Układu Słonecznego; liczy ok. 5 miliardów lat; jest żółtą gwiazdą ciągu głównego; średnica 1,4 miliony km; składa się prawie wyłączne z wodoru i helu; w jego jądrze zachodzi synteza wodoru w hel w wyniku reakcji termojądrowych, przy których wydziela się energia; energia przechodzi z jądra przez warstwę promienistą i konwekcyjną do fotosfery, którą opuszcza w postaci światła i ciepła; na tarczy słonecznej są często ciemne, chłodniejsze od otoczenia obszary zwane plamami; występują rozbłyski łączące się z plamami i protuberancjami; poza fotosferą rozciąga się chromosfera, a ponad nią bardzo rozrzedzona korona; cząstki wyrzucone z korony tworzą wiatr słoneczny; chromosfera o korona widoczne są z Ziemi podczas całkowitego zaćmienia Słońca przez Księżyc.

3

4 Na Słońcu występują silne pola magnetyczne. Generowane są one w warstwie konwektywnej i wynurzają się do fotosfery powodując wzrost aktywności magnetycznej. W miejscach niewielkiego podwyższenia pola obserwuje się jaśniejsze (gorętsze) miejsca tworzące - flokule. Silne pola powodują powstanie ciemniejszych (chłodniejszych) obszarów - są to plamy i pory.

5 W chromosferze silne pola magnetyczne są odpowiedzialne za protuberancje - łukowate struktury, których kształt jest dyktowany przez konfigurację pola magnetycznego. Linie pola magnetycznego tworzą pętle wzdłuż przemieszcza się świecący gaz.

6 Widoczny ciemniejszy obszar na powierzchni Słońca (fotosfera), którego cechami są temp. niższa niż temp. otoczenia i silne pole magnetyczne (kilka tysięcy Gs). Mimo jasności (temperatura ok. 4000-5000 K) kontrast z otoczeniem o temperaturze ok. 6000 kelwinów powoduje, że plamy słoneczne mają kolor czarny.

7 Obserwowane na poziomie fotosfery, ale powyżej plam słonecznych, o kształcie zawiłych jasnych pól lub włókien. Lepiej widoczne są blisko brzegu tarczy słonecznej, gdzie promieniowanie fotosfery jest mniej intensywne wskutek pociemnienia brzegowego. W środku tarczy pochodnie znikają na tle fotosfery, gdyż mniejsza jest różnica temperatur, a tym samym różnica jasności.

8 Obserwowane na poziomie chromosfery w zakresie ultrafioletowym, bądź w jądrach silnych fotosferycznych linii absorpcyjnych, glównie dubletu linii H i K jednokrotnie zjonizowanego wapnia Ca II. Pochodnie te mają znacznie większe rozmiary niż pochodnie fotosferyczne. Są jedną z pierwszych oznak pojawiania się kolejnego obszaru aktywnego.

9 Kłęby gorącego i rzadkiego gazu w postaci "języków" lub łuków wyrzucanych z powierzchni Słońca. Protuberancje mają zwykle temp. od 8000 K do 15000 K. Ten gaz to najczęściej wodór. Wznosi się on na tysiące kilometrów nad powierzchnię Słońca. Protuberancje są najlepiej widoczne przy zaćmieniu Słońca. Zdjęcie przedstawia ogromną protuberancję w której materia jest wyrzucona gorącą na miliony kilometrów w przestrzeń kosmiczną, oraz obraz Ziemi (malutki obiekt w kolorze niebieskim) - dodany dla porównania wielkości.

10 Jeden z elementów aktywności Słońca; rozbłyski chromosferyczne zachodzą w chromosferze i polegają na gwałtownym (w ciągu kilku minut) pojaśnieniu relatywnie małego obszaru (mniej niż 0,1% powierzchni Słońca). Rozbłysk widoczny jest w górnej prawej części tarczy słonecznej.

11 Cienkie, jasne, krótko żyjące wytryski materii wyrzucane ku górze z dolnych warstw chromosfery na wysokość rzędu kilku tys. km. Są na ogół prostopadłe do powierzchni Słońca, poruszają się z prędkościami 10- 40 km/s. Ich średnia wysokość wynosi 2800 km, grubość 800 km, średni czas życia około 15 minut. O ile dolne części chromosfery są dość jednolite, to od wysokości ok. 1000 km cała emisja chromosfery koncentruje się w bryzgach chromosferycznych, co sprawia, że chromosfera oglądana podczas całkowitych zaćmień Słońca ma wygląd czerwonej, postrzępionej otoczki.

12 Jasny obłok wapniowy, który tworzy się na parę dni przed pojawieniem się plamy w fotosferze Pojedynczy obłok wapniowy jest większy od całej grupy plam. Obłoki znikają powoli, w ciągu wielu tygodni po zniknięciu ostatnich śladów plam. Obłoki chromosferyczne podobnie jak pochodnie to dość trwałe twory, ale podlegają też zmianom bardzo powolnym - są to cykliczne zmiany w rytmie aktywności słonecznej Słońca.

13 Ciemniejsze obszary w koronie słonecznej, związane są z "otwartymi" liniami pola magnetycznego i są często spotykane w pobliżu biegunów Słońca. Dziury koronalne są źródłami wiatru słonecznego o dużej prędkości.

14 Niewielkie (do 1400 km średnicy) komórki konwekcyjne plazmy wynoszone do góry w strefie konwekcyjnej Słońca, o temp. wyższej niż średnia temperatura powierzchni. Ziarnisty wygląd powierzchni Słońca pochodzi od szczytów granul i nosi nazwę granulacji. Brzegi granul są ciemniejsze, gdyż tworzy je zimniejsza, opadająca plazma. Jednak różnice jasności między środkiem a brzegiem granuli nie są duże, i wynoszą kilkanaście procent średniej wartości.

15 Strumień naładowanych cząstek wypływających w przestrzeń międzyplanetarną z korony słonecznej. Składa się głównie z protonów poruszających się z prędkościami od 250 do 800 km/s, natężenie słonecznego wiatru w pobliżu Ziemi wynosi ok. 5×10 8 protonów na cm 2 na s. Wywołuje zaburzenia pola magnetycznego Ziemi (tzw. burze magnetyczne), odpowiada również za odchylanie warkoczy komet.

16 Powstaje, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. zaćmienie częściowe zaćmienie całkowite zaćmienie obrączkowe zaćmienie hybrydowe

17


Pobierz ppt "Wpatruj się w niebo i śpiewaj z radości, gdyż Słońce otula cię ciepłem i opromienia światłem- za darmo. Phil Bosmans."

Podobne prezentacje


Reklamy Google