Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863 Powstanie styczniowe- polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszone Manifestem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863 Powstanie styczniowe- polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszone Manifestem."— Zapis prezentacji:

1

2 Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863 Powstanie styczniowe- polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszone Manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

3 Drzeworyt przedstawiający bitwę pod Dobrosołowem i Mieczownicą (2 III 1863)

4

5 Dnia 10 czerwca 1863 pod Kleczewem doszło do kolejnego starcia Calliera z wojskami carskimi. Oddział powstańczy liczył 285 strzelców i kosynierów oraz 110 kawalerzystów, rosyjski-5 rot piechoty i 2 działa. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela płk Roczkowski radził oderwać się od wroga. Callier zdecydował się przyjąć walkę, mimo że zanosiło się na klęskę. Początkowo przebieg potyczki był pomyślny dla powstańców. Dopiero przybycie posiłkowe oddziału rosyjskiego (2 kompanie i 1 szwadron) przechyliło szalę walki. Powstańcy ponieśli zdecydowaną porażkę, choć straty wynosiły 45 zabitych i 14 rannych zamordowanych przez Rosjan w Kleczewie. Zdołało się ukryć 16 rannych w Kleczewie i 9 w Kaźmierzu. 11 czerwca w Ruszkowie Callier rozwiązał oddział. Edmund Callier

6 Bitwa pod Ignacewem miała miejsce 8 maja 1863 roku. Oddział Edmunda Taczanowskiego liczący 1100 żołnierzy, w tym 500 pieszych strzelców, 550 kosynierów i 50 jeźdźców oraz 3 działa znajdował się 8 maja w Ignacewie. Pozycja oddziału polskich powstańców była mocna, gdyż była otoczona szańcami i zasiekami, a ponadto wieś leżała wśród lasów. Lewe skrzydło sił powstańczych było oparte o bagno. Przeciwko Polakom szedł ścigający ich oddział generała Brunnera, który po połączeniu się z generałem Krasnokuckim liczył około 2000 żołnierzy i 6 dział. Początkowo Polacy odparli natarcie rosyjskich kolumn, jednak Rosjanie wkrótce znaleźli przejście przez bagna i uderzyli na otwarte lewe skrzydło wojsk powstańczych, wciąż kontynuując natarcie od czoła. Po przełamaniu lewego skrzydła polskiego Rosjanie wdarli się do wsi i rozbili oddział Taczanowskiego. Polacy stracili w bitwie ok.160 żołnierzy.

7 Bitwa pod Ignacewem, akwarela Juliusza Kossaka

8 Pomnik w Dobrosołowie Pomnik w Mieczownicy

9 W dniu 1 lutego bieżącego roku zainaugurowano w Kleczewie obchody 150. rocznicy powstania styczniowego. W tym dniu odsłonięto tablicę na pomniku poległych powstańców.

10 Prezentację wykonali uczniowie Gimnazjum im. Przyrodników Polskich w Budzisławiu Kościelnym Źródła: pl.wikipedia.org www.powiat.konin.pl


Pobierz ppt "Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863 Powstanie styczniowe- polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszone Manifestem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google