Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pogodnych i radosnych ferii! ZIMA 2014. Julian Tuwim Noworocznych wiele życzeń niesie dzieciom mroźny… ? Szkapa: brr! chłop jej: prr! - A podwozie zgrzyta,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pogodnych i radosnych ferii! ZIMA 2014. Julian Tuwim Noworocznych wiele życzeń niesie dzieciom mroźny… ? Szkapa: brr! chłop jej: prr! - A podwozie zgrzyta,"— Zapis prezentacji:

1 Pogodnych i radosnych ferii! ZIMA 2014

2 Julian Tuwim Noworocznych wiele życzeń niesie dzieciom mroźny… ? Szkapa: brr! chłop jej: prr! - A podwozie zgrzyta, Gwiżdże wiatr, śwista bat, Stukają kopyta. Chrzęst i brzęk, zgrzyt i stęk, Hałas jak w fabryce! Mniejszy mróz, lżejszy wóz Przy takiej muzyce.

3 Przebywaj na świeżym powietrzu W czasie zimowych zabaw ważne jest odpowiednie, ciepłe, nieprzemakalne ubranie. Ubieraj się odpowiednio do pogody. Nie przegrzewaj się, nie doprowadzaj do przemarznięcia. Jedz dużo warzyw i owoców. Pij sok malinowy, jedz miód, cebulę i czosnek Jakie to są płatki: nie gubią ich kwiatki, nie owsiane, nie mydlane, dla nart dobre i dla sanek. ?

4 ? Jakie to deseczki, co razem z kijkami pozwalają śmigać pomiędzy zaspami ? 1. Nigdy nie zjeżdżamy na sankach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracamy uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możemy mieć pewność, że wyhamujemy na czas, widząc zbliżający się samochód?

5 ? Dwie deski na nogach służą do zjeżdżania. Gdy na nich pędzisz z górki, wiatr się z tobą gania. 2. Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek. 2. Rzucając się śnieżkami, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staramy się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka. Nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające samochody – zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.

6 ? 3. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać! 3. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać! Często w nim bywają jeszcze mrozy trzaskające. Za to jest w calutkim roku, najkrótszym miesiącem.

7 ? 4. Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu. 4. Place budowy to nie miejsce na zabawę. Pokryte śniegiem kopce kuszą i zachęcają do gonitwy, jednak nigdy nie możemy być pewni, czy warstwa białego puchu nie kryje szczelin lub głębokiego, źle zabezpieczonego, dołu. Wesoły dzwoneczek i sznur saneczek.

8 ? 5. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR (www.gopr.pl/index.php?action=dekalog). 5. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętamy o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa. Warto też zapoznać się z dekalogiem narciarskim, opracowanym przez GOPR (www.gopr.pl/index.php?action=dekalog). Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany?

9 ? 6. Nie doczepiamy sanek do samochodu. Takie zabawy stwarzają duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. 6. Nie doczepiamy sanek do samochodu. Takie zabawy stwarzają duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Wędruje tędy i owędy, roznosi życzenia, kolędy. O choinkach dla dzieci pamięta, o prezentach, o głodnych zwierzętach.

10 ? Co to za żeberka przy ścianie wiszące, co latem są zimne, a zimą gorące? 7. Nie gramy w hokeja na lodzie na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu. 7. Nie gramy w hokeja na lodzie na ulicy. Zajęci zabawą, możemy nie dostrzec w porę nadjeżdżającego z nadmierną prędkością samochodu.

11 ? Na szyję zakładam, gdy dopiecze zima, Owijam nim szyję, kiedy mróz przytrzyma! 8. Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowe. 8. Pamiętamy, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność, a samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Nie przebiegamy przez ulicę. Nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych. Pamiętamy też, by doczepić do rękawa lub plecaka elementy odblaskowe.

12 ? Latem było tu boisko, a gdy zimą mróz ścisnął, wylano wodę czystą, to już jest… 9. Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą. 9. Widząc zwisające z dachów sople, nie strącamy ich patykami lub kamieniami. Informujemy o nich osobę dorosłą.

13 ? Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, ale gdy mróz chwyci, zamieni je w… 10. Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno. 10. Uważamy na źle zabezpieczone konstrukcje ze śniegu. Dach igloo, w momencie odwilży, grozi zawaleniem i przysypaniem nas. O nieszczęście nietrudno.

14 Co to za gwiazdeczki odpowiedzcie śmiało, które stroją ziemię w sukieneczkę białą? ? PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA Nie bierz niczego od obcych osób (lizaków, cukierków, itp.) Nie otwieraj nikomu drzwi pod nieobecność domowników, nawet znajomym i innym dzieciom. Nie spożywaj lekarstw bez wiedzy rodziców i lekarza.

15 Gdy nadchodzi, wodę skuwa, każdy czapkę wnet nasuwa, Śnieg jest sypki, jak ta mąka, sople wiszą w wielkich strąkach! ? PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA Nie kontaktuj się z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne. W razie kontaktu z psem należy zachować spokój, nie uciekać, nie krzyczeć, nie patrzeć mu w oczy, nie wykonywać szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjąć postawę żółwia. Kucnąć, zwinąć się w kłębek chroniąc głowę, szyję i brzuch.

16 Nie oddalaj się z nieznajomym, nie wsiadaj do jego samochodu. Nie chwal się innym, co fajnego jest w domu. Nie zjeżdżaj głową w dół na sankach z góry, ponieważ uraz głowy może spowodować trwałe kalectwo w postaci paraliżu kończyn. To samo dotyczy zjeżdżalni na placach zabaw. Siada na gałęziach gdy mrozik przyciśnie, Jak ozdoby z cukru mieni się srebrzyście. ? PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

17 Kiedy mrozik szczypie, kiedy śnieżek pada, Każdy ją natychmiast na głowę zakłada. ? Dokładnie zamykaj drzwi i okna. Informuj domowników, gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz. Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe– unikaj bezludnych skrótów. Ostrożnie podchodź do nowych znajomości– nie każdy może mieć dobre intencje. Nie podchodź zbyt blisko, jeśli ktoś z auta pyta o drogę.

18 LUB TELEFON ALARMOWY 112 Płozy, deski, sznurek, podejdźmy pod górę! W dół szybko jak strzała, zabawa wspaniała! ? Ferie, to czas odpoczynku i relaksu. Pamiętaj, że musi to być wypoczynek bezpieczny! W razie niebezpieczeństwa używaj numerów alarmowych: POLICJA 997 POGOTOWIE 999 STRAŻ POŻARNA 998

19 DOBREJ I BEZPIECZNEJ ZABAWY! ODDZIAŁ EDUKACJI ZDROWOTNEJ I HIGIENY DZIECI I MŁODZIEŻY WSSE W KRAKOWIE


Pobierz ppt "Pogodnych i radosnych ferii! ZIMA 2014. Julian Tuwim Noworocznych wiele życzeń niesie dzieciom mroźny… ? Szkapa: brr! chłop jej: prr! - A podwozie zgrzyta,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google