Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kult św. Antoniego Padewskiego w Uchaniach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kult św. Antoniego Padewskiego w Uchaniach"— Zapis prezentacji:

1 Kult św. Antoniego Padewskiego w Uchaniach
Prace wykonała: Agata Łukaszczuk

2 Święty Antoni Padewski
Św. Antoni Padewski (ur w Lizbonie – zm. 13 czerwca 1231 w Arcella koło Padwy) – włoski teolog, franciszkanin, patron osób i rzeczy zaginionych. Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii kościoła katolickiego. Został kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX, a w roku 1946 papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.

3 Kult św. Antoniego Kult św. Antoniego w Uchaniach skupia się wokół obrazu świętego, przywiezionego z Włoch przez Michała Daniłłowicza (XVI/XVII w.). Od 1910 r. obraz znajduje się w ołtarzu głównym kościoła parafialnego. Słynący łaskami ściągał tysiące pielgrzymów w okresie międzywojennym (głównie z terenów zabużańskich).

4 Ołtarz główny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP

5 W kościele przy okazji odpustowej Eucharystii odbywa się błogosławieństwo małych dzieci relikwiami św. Antoniego.

6 Cuda jakich doświadczyli parafianie
,,Syn miał mieć operację” – wspomina tamtejsza parafianka, Marianna Grabarczuk. -,,Po odprawieniu Mszy św. w jego intencji oraz nabożeństwie wtorkowym syn cudownie wyzdrowiał. Wierzę głęboko, że to za przyczyną św. Antoniego’’ – stwierdza. Takich przypadków parafianie uchańscy znają wiele.

7 Kapliczka poświęcona św. Antoniemu
W 1983 r., wierni z uchańskiej parafii, jako wotum wdzięczności za nawiedzenie rodzin przez kopię Obrazu Jasnogórskiego, na skraju parku dworskiego, nad źródłem przy drodze do Grabowca, wybudowali kaplicę poświęconą świętemu Antoniemu.

8

9 Kaplica jest dwukondygnacyjna
Kaplica jest dwukondygnacyjna. W części dolnej – murowanej znajduje się figura św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem oraz studnia.

10 Część górna – drewniana posiada ołtarz z obrazem świętego.
Obraz i rzeźbę św. Antoniego wykonał Józef Konaszczuk, mieszkaniec Uchań.

11 Kult Świętego w Uchaniach stara się rozwijać tamtejszy proboszcz – ks
Kult Świętego w Uchaniach stara się rozwijać tamtejszy proboszcz – ks. Kazimierz Stelmaszczuk – poprzez wtorkowe nabożeństwa i przygotowanie uroczystości odpustowych. ,,Przez te lata duszpasterzowania w Uchaniach coraz lepiej poznaję św. Antoniego – stwierdza ks. Stelmaszczuk. Św. Antoni pomaga tutejszym parafianom w życiu codziennym. Widać to szczególnie podczas nabożeństwa ku jego czci.

12 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Kult św. Antoniego Padewskiego w Uchaniach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google