Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: ZSP w Nowogardzie im. Stanisława Staszica ID grupy: 97/7_MF_G1 Kompetencja: Matematyka Fizyka Temat projektowy: Zjawiska optyczne (świetlne) w atmosferze Semestr/rok szkolny: 2010 rok

3 CELE Zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi
Przedstawienie światła jako cząstki Przedstawienie światła jako fali Skutki rozszczepienia światła w różnych kontach w przyrodzie.

4 Spis treści Światło fala czy cząstka? Rozszczepienie światła (pryzmat)
Doświadczenie Younga Efekt fotoelektryczny Tęcza Barwy nieba Miraż Efekt halo Słońce poboczne Irradiacja Filary światła Podsumowanie Koniec

5 fala - Christian Huygens (1629 - 1695)
Spis treści Światło fala czy cząstka? fala - Christian Huygens ( ) dualizm - korpuskularno-falowy De Broglie (1924) cząstka - Isaac Newton ( )

6 Rozszczepienie światła na pryzmacie
Spis treści Rozszczepienie światła na pryzmacie Rozszczepienie w fizyce to zjawisko rozdzielenia się fali na składowe o różnej długości. Rozszczepienie światła jest wynikiem ogólniejszego zjawiska fizycznego zwanego dyspersją, które określa zjawiska zachodzące dla fal na skutek zależności prędkości rozchodzenia się fali w ośrodku od częstotliwości fali.

7 Spis treści światło białe

8 Spis treści DOŚWIADCZENIE YOUNGA
Doświadczenie Younga – eksperyment polegający na przepuszczeniu światła spójnego przez dwie blisko siebie położone szczeliny i obserwacji obrazu powstającego na ekranie. Wskutek interferencji na ekranie powstają jasne i ciemne prążki w obszarach, w których światło jest wygaszane lub wzmacniane.

9 Spis treści

10 Efekt fotoelektryczny
Spis treści Efekt fotoelektryczny Efekt fotoelektryczny polega na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (zjawisko fotoelektryczne zwane również zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym dla odróżnienia od wewnętrznego)

11 Spis treści Ogniwo słoneczne

12 Spis treści TĘCZA Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego gdy Słońce oświetla krople wody w ziemskiej atmosferze. Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (Np. deszczu) o kształcie zbliżonym do kulistego.

13 Spis treści Kropla deszczu Światło

14 Spis treści

15 Spis treści BARWY NIEBA
Poszczególne kolory widma posiadają różne długości fal, częstotliwości i różnią się energią. Długości fal kolorów fioletowego, niebieskiego, błękitnego są krótsze, niż długość fali koloru czerwonego, co oznacza, że fiolet ma najwyższą częstotliwość i energię, a czerwień ma najniższą częstotliwość i energię.

16 Spis treści

17 Spis treści

18 Spis treści Miraż Miraż, fatamorgana – zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.

19 Bezpośredni spojrzenie
Spis treści Bezpośredni spojrzenie w niebo Promień światła z nieba Zimne powietrze Gorące powietrze Urojony obraz

20 Spis treści

21 Spis treści Efekt Halo Jest to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Część nieba wewnątrz kręgu jest tak samo ciemna jak na zewnątrz.

22 Spis treści

23 Spis treści

24 Spis treści Słońce poboczne
Słońce poboczne, parhelion (gr. parēlion od parà – "obok" i hēlios – "słońce") – zjawisko optyczne w atmosferze. Jest ono jasną plamą światła, powstającą zazwyczaj na przecięciu halo 22-stopniowego oraz kręgu parhelicznego. Występuje często po obu stronach słońca; szczególnie dobrze jest widoczne, gdy słońce jest nisko nad horyzontem.

25 Spis treści Słońce poboczne Słońce poboczne Słońce Horyzont Obserwator

26 Spis treści

27 Spis treści Irradiacja
Irradiacja - jedno ze złudzeń optycznych, sprawiające, że jasne lub błyszczące przedmioty oglądane na ciemnym tle wydają się większe. Zjawisko irradiacji powodowane jest tym, że pole podrażnienia fizjologicznego na siatkówce zajmuje większą powierzchnię, niż wielkość postrzeganego obrazu w rzeczywistości, a to dlatego iż receptory na siatkówce połączone są w grupy.

28 Spis treści

29 Spis treści

30 Spis treści Filary światła
Filary światła obserwowane mogą być powyżej lub powyżej tarczy słonecznej w czasie zachodu lub wschodu. Szerokość filaru rzadko przekracza kilka stopni ale zdarzają się filary o szerokości powyżej 20°.

31 Spis treści

32 Spis treści

33 Dowiedzieliśmy się czym jest światło
Spis treści Podsumowanie Dowiedzieliśmy się czym jest światło Jaki ma wpływ załamania się światła w przyrodzie Jak się zachowuje światło jak jest cząstką Jak się zachowuje światło jak jest falą Jakie są zjawiska świetlne w atmosferze

34 Spis treści BIBLIOGRAFIA ROZSZCZEPIENIE ŚWIATŁA NA PRYZMACIE:
DOŚWIADCZENIE YOUNGA: EFEKT FOTOELEKTRYCZNY: TĘCZA: BARWY NIEBA: MIRAŻ: EFEKT HALO: SŁOŃCE POBOCZNE: IRRADIACJA: FILARY ŚWIATŁA:

35 Spis treści Dziękujemy za uwagę 

36 Spis treści


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google