Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i działalność Euklidesa Wykonanie projektu: Ewelina Matug Renata Siwek Michał Mądel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i działalność Euklidesa Wykonanie projektu: Ewelina Matug Renata Siwek Michał Mądel."— Zapis prezentacji:

1 Życie i działalność Euklidesa Wykonanie projektu: Ewelina Matug Renata Siwek Michał Mądel

2 Euklides Urodził ok. 365 p. n. e., zmarł ok. 300 p.n.e. Był jednym z pierwszych matematyków. Pochodził z Aten, lecz przez większość życia działał w Aleksandrii.

3 Najważniejsze dzieło EuklidesaElementy Tytuł grecki - Stoicheia geometrias Tytuł grecki - Stoicheia geometrias Jest to zbiór ówczesnej wiedzy matematycznej, zarówno w dziedzinie geometrii, jak i w teorii liczb Jest to zbiór ówczesnej wiedzy matematycznej, zarówno w dziedzinie geometrii, jak i w teorii liczb Podstawowy podręcznik geometrii aż do XIX wieku Podstawowy podręcznik geometrii aż do XIX wieku Zostały przetłumaczone na olbrzymią ilość języków, zaś ilością wydań ustępuje jedynie Biblii Zostały przetłumaczone na olbrzymią ilość języków, zaś ilością wydań ustępuje jedynie Biblii Zachowały się też dzieła z geometrii, optyki (m.in. prawo odbicia światła), astronomii, teorii muzyki.

4 Przestrzeń euklidesowa Trójwymiarowa przestrzeń euklidesowa jest tą najlepiej znaną nam intuicyjnie, ponieważ w niej żyjemy i jej cech uczymy się w życiu i w szkole. Na przykład, w przestrzeni euklidesowej suma kątów w trójkącie wynosi 180 stopni, a proste równoległe się nie przecinają.

5 Metryka euklidesowa Przyjęta definicja odległości euklidesowej jest zgodna z twierdzeniem Pitagorasa, będącym obserwacją związków między odległościami w otaczającym nas świecie Przyjęta definicja odległości euklidesowej jest zgodna z twierdzeniem Pitagorasa, będącym obserwacją związków między odległościami w otaczającym nas świecie Punkty o identycznej odległości euklidesowej od pewnego punktu centralnego tworzą na płaszczyźnie okrąg, a w trzech i większej liczbie wymiarów odpowiednio sferę i hipersferę Punkty o identycznej odległości euklidesowej od pewnego punktu centralnego tworzą na płaszczyźnie okrąg, a w trzech i większej liczbie wymiarów odpowiednio sferę i hipersferę


Pobierz ppt "Życie i działalność Euklidesa Wykonanie projektu: Ewelina Matug Renata Siwek Michał Mądel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google