Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i działalność Euklidesa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i działalność Euklidesa"— Zapis prezentacji:

1 Życie i działalność Euklidesa
Wykonanie projektu: Ewelina Matug Renata Siwek Michał Mądel

2 Euklides Urodził ok. 365 p. n. e., zmarł ok. 300 p.n.e. Był jednym z pierwszych matematyków. Pochodził z Aten, lecz przez większość życia działał w Aleksandrii.

3 Najważniejsze dzieło Euklidesa „Elementy”
Tytuł grecki - „Stoicheia geometrias” Jest to zbiór ówczesnej wiedzy matematycznej, zarówno w dziedzinie geometrii, jak i w teorii liczb Podstawowy podręcznik geometrii aż do XIX wieku Zostały przetłumaczone na olbrzymią ilość języków, zaś ilością wydań ustępuje jedynie Biblii Zachowały się też dzieła z geometrii, optyki (m.in. prawo odbicia światła), astronomii, teorii muzyki.

4 Przestrzeń euklidesowa
Trójwymiarowa przestrzeń euklidesowa jest tą najlepiej znaną nam intuicyjnie, ponieważ w niej żyjemy i jej cech uczymy się w życiu i w szkole. Na przykład, w przestrzeni euklidesowej suma kątów w trójkącie wynosi 180 stopni, a proste równoległe się nie przecinają.

5 Metryka euklidesowa Przyjęta definicja odległości euklidesowej jest zgodna z twierdzeniem Pitagorasa, będącym obserwacją związków między odległościami w otaczającym nas świecie Punkty o identycznej odległości euklidesowej od pewnego punktu centralnego tworzą na płaszczyźnie okrąg, a w trzech i większej liczbie wymiarów odpowiednio sferę i hipersferę


Pobierz ppt "Życie i działalność Euklidesa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google