Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit."— Zapis prezentacji:

1

2 Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit.
Janusz Korczak urodził się 22 lipca w 1878 lub 79 roku w Warszawie. ,w rodzinie żydowskiej , zamożnej , postępowej , związanej z kulturą i obyczajowością polską. Jego ojciec był adwokatem a dziadek chirurgiem. Wstępuje na wydział lekarski Cesarskiego Uniwersytetu Lekarskiego Pracą lekarza zajmuje się z pasją pomagając biednym , choć w tym czasie jest uznanym i modnym lekarzem. W 1911 roku zostaje zatwierdzony plan budowy Domu Sierot oparty na nowoczesnych założeniach społeczno-pedagogicznych i architektonicznych. W 1912 roku zostaje dyrektorem Domu Sierot , a w 1913 odbywa się oficjalne otwarcie domu. Przy Domu Sierot powstaje małe gospodarstwo rolne , w którym dzieci uczą się ogrodnictwa i rolnictwa. Przy ośroku powstaje bursa w 1923 roku , która trwała do 1937. Przez ten cały czas Korczak tworzy swoje dzieła cieszące się dużą popularnością wśród dzieci. Sytuacja finansowa ośrodka zaczęła się gwałtownie pogarszać. W tym czasie Korczak kilkakrotnie wyjeżdżał do Palestyny. w 1939 roku wybucha II Wojna Światowa , w czasie której Korczak kilka razy był aresztowany. Wracał jednak do domu . Przebywało w nim wówczas ok.500 osób. Brak środków i warunków powodowały wysoką śmiertelność wśród dzieci. Sam również zachorował , opiekowała się nim matka , która wskutek zarażenia się chorobą zmarła.  6 sierpnia 1942 roku wszyscy opiekunowie i mieszkańcy domu sierot -ok zostali wywiezieni do Treblinki i słuch o nich zaginął.

3 Twórczość Janusza Korczaka
„Dzieci ulicy” W książce tej opisuje przeżycia i rozterki dzieciństwa. Treść utworu wskazuje już na przyszłe zainteresowania autora. 1906 r. „Dziecko salonu"  „Sukces powieści jest natychmiastowy, wiele się o niej mówi, pisze i dyskutuje...”1 Zawarł w niej krytykę mieszczańskiej rodziny i jej metod wychowawczych. Książka ta przyniosła mu w owych czasach wielką sławę. 1910—1911 r. „Sława" Książka opowiada o polskich dzieciach warszawskiego proletariatu. „...Troje dzieci z warszawskiego podwórka, dzieci tragicznie zaplątanych w smutne, trudne i nieprzychylne życie dorosłych, postanawia dążyć do sławy..." 3. 1914 r.

4 „Jośki, Mośki i Srule" „Józki, Jaśki i Franki"
Książki te może czytać każdy, zarówno dziecko, jak i dorosły. Są to reportaże literackie z pobytu autora na koloniach letnich. „Koloniom letnim zawdzięczam wiele. Tu po raz pierwszy spotkałem się z gromadą dzieci i w samodzielnej pracy poznałem abecadło praktyki wychowawczej"2. W książkach tych zawarta jest świetna znajomość psychiki dziecięcej, pełen szacunku i zaufania stosunek pisarza do dziecka. 1912 r.

5 „Feralny tydzień"  Utwór powstał w pierwszym okresie pobytu autora w Domu Sierot.  „Jest to przejmująca wizja smutku i bezradności miernie uzdolnionego dziecka w rosyjskiej szkole i w mieszczańskim domu”4. 1920—1921 r. „Jak kochać dziecko”  „Pisałem tę książkę w lazarecie polowym, pod huk armat, w czasie wojny..."5.  Wykłada w niej swoje zasady pedagogiczne. Wydana w ZSRR już w roku 1922. 1926 r. „Uparty chłopiec" Opowieść o młodych latach Ludwika Pasteura. Książka dla starszych dzieci. 1939 r. „Pamiętnik"  Spisany w warszawskim getcie w okresie od maja do sierpnia. Pamiętnik ten jest wstrząsającym obrachunkiem życia, do­kumentem epoki.  „Pamięć, którą pozostawił po sobie „Stary Doktor", i książki, w których żyją dzieci myślące, cierpiące i buntujące się przeciwko złu, szukające dobra i sprawiedliwości, stanowią trwałe pozycje w naszym życiu społecznym i w naszym piśmiennictwie"

6 Mały Przegląd – pierwsze czasopismo prowadzone przez dzieci
Dziewiątego października 1926 opracował pierwszy numer Małego Przeglądu (1926–1939), który redagował przez kolejne 4 lata (1926–1930). Po roku 1930 redakcją kierował Igor Newerly. Biura gazety mieściły się w Warszawie, przy ulicy Nowolipki 7. Pismo było tygodniowym dodatkiem do czasopisma Nasz Przegląd i było unikalnym periodykiem pisanym przez dzieci i młodzież. 

7 Janusz Korczak z dziećmi

8 Grób ojca Janusza Korczaka

9 Pedagog Janusz Korczak był nie tylko lekarzem. Bardzo kochał dzieci, toteż spełniał się wyśmienicie również jako pedagog. W 1911 roku postanowił, że nigdy nie założy rodziny, ponieważ wszystkie dzieci, które leczył lub wychowywał, uważał za własne. Już w czasie studiów pełnił funkcję wychowawcy na koloniach.

10 Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie

11 Janusz Korczak twierdził, że miejsce dziecka było w towarzystwie jego rówieśników, a nie w zaciszu domowym. Starał się zapewnić dzieciom beztroskie (co nie znaczy pozbawione obowiązków) i toczące się prostą i niewyszukaną ścieżką – dzieciństwo. Korczak nie narzucał dzieciom żadnych limitów. Traktował je zawsze poważnie. Uważał, że dziecko kojarzy i rozumuje jak osoba dorosła, tylko nie ma tak dużego bagażu doświadczeń. Starał się opiekować wszystkimi dziećmi, a szczególnie tymi, które potrzebowały pomocy najbardziej. Pracując w szpitalu, był dla swych małych pacjentów jednocześnie lekarzem, wychowawcą i pisarzem.

12 I wojna światowa W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Zniewoleni dotąd Polacy mieli nadzieję, że ten zbrojny konflikt pomoże odzyskać Polsce upragnioną wolność. W czasie wojny, Janusz Korczak pełnił służbę lekarza na froncie.

13 Zdjęcia z czasów wojny

14 Zakończenie I wojny światowej
Po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku, Polska odzyskała na 20 kolejnych lat upragnioną wolność.

15 w 1918 roku, Polska odzyskała na 20 kolejnych lat upragnioną wolność

16 Getto Warszawskie W czasie wojny nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów niebieską lub żółtą Gwiazdą Dawida. Uważał, że było to bezczeszczenie symbolu. Ostatnie trzy miesiące swojego życia (od maja 1942) spędził w Getcie warszawskim, gdzie w wolnych chwilach tworzył pamiętnik (opublikowany w Warszawie w 1958 roku). Pisanie rozpoczął w 1939 roku. Nie notował przez około 2,5 roku, kiedy całą jego energię wyczerpywała opieka nad dziećmi z Domu Sierot. W tym czasie zastanawiał się nad popełnieniem samobójstwa i bardziej humanitarną śmiercią (niż w komorze gazowej) dla paroletnich dzieci i ludzi starszych, umierających z głodu na ulicach getta[22]. Rozważał, czy eutanazja noworodków nie skróciłaby ich powolnej agonii związanej z drastycznym brakiem żywności[potrzebne źródło]. Newerly, późniejszy jego biograf, próbował w tym czasie dostarczyć mu fałszywe dokumenty z aryjskiej części miasta, ale Korczak odmówił wyjścia z getta – stary pandoktor nie zdecydował się opuścić swych podopiecznych, choć międzynarodowa sława dawała mu szansę na przeczekanie wojny w każdym neutralnym kraju Zachodu[23]. Jego ostatni zapisek w Dzienniku datuje się na 5 lub 6 sierpnia 1942 r. i dotyczy roślin, które doktor pielęgnował. Autor zastanawiał się, czy dobrym celem dla niemieckiego wartownika, stojącego koło muru getta, była jego głowa (łysina) w oknie[24].

17 Ostatni Marsz Zginął wraz z wychowankami – wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Rankiem 5 lub 6 sierpnia 1942 obszar Małego Getta został otoczony przez oddziały SS oraz przez żołnierzy ukraińskich i łotewskich (tzw. askarysów), słynących z brutalności i braku elementarnych ludzkich uczuć. Wg pamiętnika prowadzonego na bieżąco przez Abrahama Lewina wypadki nastąpiły 7 sierpnia. Pochód wyruszył sprzed Resursy Kupieckiej przy ulicy Śliskiej 9. Nie wiadomo dokładnie którą drogą szli na Umschlagplatz, być może przez Karmelicką i Zamenhofa do Stawek, a może od Żelaznej i Smoczej. Korczak prowadził pochód swoich dzieci idąc bez kapelusza, w wysokich butach wojskowych i trzymając dwoje dzieci za rękę[25]. W wymarszu uczestniczyło 192 dzieci i dziesięcioro opiekunów, m.in.: Stefania Wilczyńska. Rekonstrukcja opisu marszu jest częściowa i oparta na szeregu opisów.

18 Nie chcę być obrazoburcą ani odbrązawiaczem – ale muszę powiedzieć, jak to wtedy widziałem. Atmosferę przenikał jakiś ogromny bezwład, automatyzm, apatia. Nie było widocznego poruszenia, że to Korczak idzie, nie było salutowania (jak to niektórzy opisują), na pewno nie było interwencji posłańców Judenratu – nikt do Korczaka nie podszedł. Nie było gestów, nie było śpiewu, nie było dumnie podniesionych głów, nie pamiętam, czy niósł ktoś sztandar Domu Sierot, mówią, że tak. Była straszliwa, zmęczona cisza. Korczak wlókł nogę za nogą, jakiś skurczony, mamlał coś od czasu do czasu do siebie (...). Tych paru dorosłych z Domu Sierot, między nimi Stefa (Wilczyńska), szło obok, jak ja, lub za nim, dzieci początkowo czwórkami, potem jak popadło, w pomieszanych szeregach, gęsiego. Któreś z dzieci trzymało Korczaka za połę, może za rękę, szły jak w transie. Odprowadziłem ich aż do bramki Umschlagu …

19 Korczakiana Istnieje wiele pomników, organizacji poświęconych dokumentacji życia i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka oraz szkół jego imienia.

20

21

22

23 Filmy: Jest pan wolny, doktorze Korczak niem." Sie sind frei Doktor Korczak."- niemiecki film w reżyserii Aleksandra Forda z 1975 roku. Treścią filmu są ostatnie lata życia Janusza Korczaka, w którego rolę wcielił się Leo Genn. Korczak – polski film w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1990 roku. Przedstawia losy dr. Korczaka i fragmentarycznie – zbrodnię nazistowską na dzieciach i ich opiekunach z Domu Sierot, w czasie realizacji "Akcji Reinhardt". Rolę Korczaka zagrał Wojciech Pszoniak.

24 Laureaci nagrody im. Korczaka
1979: Astrid Lindgren (Szwecja) i Bohumil Říha (Czechy) 1981: Michael Ende (Niemcy) i Ján Navrátil (Czechy) 1983: Ewa Nowacka (Polska), Dagmar Hilarová i Miep Diekmann (Holandia) 1985: Luczezar Stanczew (Bułgaria) i Marie Winn (USA) 1987: Maria Borowa (Polska) i Albert Lichanow (ZSRR) 1990: Uri Orlev (Izrael) i Halina Filipczuk (Polska) 1992: Joanna Rudniańska (Polska) i Robert Coles (USA) 1994: Ofra Gelbart-Avni (Izrael) i Mats Wahl (Szwecja) 1996: Jostein Gaarder (Norwegia) i Viliam Klimáček oraz Desider Tóth (Słowacja) i Gertruda Skotnicka (Polska) 1998: Reinhardt Jung (Austria), Oleg F. Kurguzow (Rosja), Lars H. Gustafsson (Szwecja), Annouchka Gravel Galouchko (Kanada) 2000: Annika Thor (Szwecja)

25 2163 Korczak 2163 Korczak – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 207 dni w średniej odległości 3,14 j.a. Została odkryta 16 września 1971 roku w Krymskim Obserwatorium Astrofizycznym. Nazwa planetoidy została nadana na cześć Janusza Korczaka, polskiego pedagoga, pisarza i lekarza. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (2163) 1971 SP1.

26 Przesłanie Janusza Korczaka a idea harcerstwa

27 Pedagogiczne zauroczenie Januszem Korczakiem, jego myślą i działaniem, obecne jest m.in. w harcerstwie. Wynika to z podobieństwa w postrzeganiu dziecka i wspomagania jego rozwoju. Dowodzi tego analiza pism Korczaka, wspomnień jego współpracowników, wychowanków oraz zasad harcerskiego wychowania i cech harcerskiej metody. Stąd wielce inspirująca dla instruktorów może być – i niejednokrotnie jest – znajomość idei i rozwiązań metodycznych stosowanych przez Starego Doktora. Wiele zespołów harcerskich czy instruktorskich przyjmuje Janusza Korczaka za swego bohatera, co przekłada się m.in. na kierunki codziennej działalności, zwróconej ku dziecku i szerzej, ku drugiemu człowiekowi, przy jednoczesnym skupianiu uwagi na autokreacji.

28 Służba i braterstwo Janusz Korczak całe swoje życie, aż po tragiczny koniec, wierny był idei służenia dziecku i jego sprawie. Praca z dziećmi była, jak sam podkreślał, źródłem radości, a nie przejawem poświęcenia. Służbę dziecku opierał na wierze w człowieka i optymizmie. Z powagą i szacunkiem traktował każdego człowieka, co znajdowało wyraz m.in. w traktowaniu na równi praw dorosłych i dzieci, rozwiniętej samorządności i innych działaniach realizowanych w prowadzonym przez siebie Domu Sierot. Służba jest ważną zasadą harcerskiego wychowania, akcentowaną przez Przyrzeczenie i Prawo Harcerskie (widoczną też w Prawie Zucha). Istotą jest wierność wartościom i w konsekwencji, wychodzenie naprzeciw wyzwaniom i zadaniom, od tych, dotyczących drugiego człowieka, poprzez „małą ojczyznę”, aż po szerszą skalę, oczywiście na miarę możliwości rozwojowych jednostki i zespołu. Służba splata się z braterstwem, które „domaga się” otwartości na bliźniego, życzliwego, wręcz przyjacielskiego odnoszenia się do innych ludzi.

29 Przygotowała: Patrycja Ziółkowska Klasa: III „e”


Pobierz ppt "Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit."

Podobne prezentacje


Reklamy Google