Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ona odeszła, ideały pozostały

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ona odeszła, ideały pozostały"— Zapis prezentacji:

1 Ona odeszła, ideały pozostały
Sylwetka Agaty Mróz

2 Agata Mróz urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej w rodzinie sportowej. Jej ojciec był koszykarzem, zaś matka siatkarką.

3 Jej pierwszym klubem była Tarnovia
Jej pierwszym klubem była Tarnovia. W wieku 15 lat, trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu, skąd wywodzą się największe gwiazdy naszej żeńskiej siatkówki. W Sosnowcu jej kariera nabrała tempa. Zaczęła zdobywać medale na imprezach rangi mistrzowskiej.

4 W wieku 17 lat dowiedziała się, że jest chora na białaczkę
W wieku 17 lat dowiedziała się, że jest chora na białaczkę. Była wtedy w trzeciej klasie liceum. Przed nią była matura, mistrzostwa świata juniorek. Załamała się, że musi skończyć karierę. "Jakbym dostała cios nożem w plecy. Trudno było mi się z tym pogodzić. Miałam tyle planów..."

5 Jej życie przebiegało od jednej wizyty u lekarza do drugiej
Jej życie przebiegało od jednej wizyty u lekarza do drugiej. Jednak po trzech latach stan jej zdrowia gwałtownie się poprawił. Dzięki gorącym namowom jej taty, Agata postanowiła wrócić do swojego ukochanego sportu. Zaczęła grać w Ostrowcu Świętokrzyskim.

6 W 2003 roku Andrzej Niemczyk powołał Agatę na mistrzostwa Europy w Turcji. Okazało się to ,,strzałem w dziesiątkę”. Polki zdobyły złoto, a Agata była jednym z odkryć turnieju.

7

8

9 Po sezonie 2005/2006 dostała propozycję z hiszpańskiej Gruppo Murcii
Po sezonie 2005/2006 dostała propozycję z hiszpańskiej Gruppo Murcii. Przyjęła ją, choć wiedziała, że jej wyniki badań pogarszają się. Chciała spróbować czegoś nowego. W 2006 roku zaliczyła ostatnie mecze w reprezentacji, wyniki badań wyglądały coraz gorzej. Agata zdecydowała, że nie pojedzie na mistrzostwa świata do Japonii.

10 W 2007 roku Agata wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego.

11

12 Tak Agata mówiła o swoim mężu:
„Ze spokojem podchodzi do życia. Nawet największe problemy stają się przy Jacku drobiazgiem. O wielu sprawach, które trzeba załatwić, dowiaduję się już wtedy, kiedy są załatwione. Mam w nim wielkie oparcie.(…) Jacek jest bardzo energiczny i przedsiębiorczy. Ciągle proponuje: chodźmy tam, zobaczmy to. Nie zawsze za nim nadążam. Nie mam na to zdrowia.”

13 Dwukrotna mistrzyni Europy potrzebowała transfuzji krwi co parę tygodni aż do przeszczepu szpiku kostnego, który jest niezbędny. Jako że Agata ma bardzo rzadką grupę krwi BRH-, której brakuje w szpitalach, zdecydowała się poprosić o pomoc kibiców.

14 W całym kraju rozpoczęła się akcja zbierania krwi dla Agaty
W całym kraju rozpoczęła się akcja zbierania krwi dla Agaty. Jej los poruszył serca nie tylko kibiców, ale także większości ludzi w Polsce. Być może pomoże to zrozumieć nam wszystkim, jak bardzo potrzebna jest krew w naszych szpitalach. W Polsce zaczęto organizować mecze, koncerty, imprezy , których dochód został przeznaczony na leczenie Agaty.

15 Choroba postępowała „To jest dramat. Czasami, kiedy patrzę na swoje mecze sprzed lat, na swoje zdjęcia, nie mogę uwierzyć w to, kim dzisiaj jestem. Jestem cieniem tamtej Agaty. Kiedyś w tygodniu mogłam zagrać siedem meczów. Przelecieć pół świata. Dziś czuję się zmarnowana. Słaba. Czasem rano nie mam siły wstać z łóżka. Widzę, co dzieje się z moim ciałem, jak zanikają moje mięśnie.”

16 Większość z nas zna Agatę jako bardzo dobrą zawodniczkę naszej reprezentacji, ale była także normalną kobietą.

17 Miała udane dzieciństwo

18

19 Jej ulubionym odpoczynkiem był wyjazd na wieś do babci.

20 Od dziecka miała predyspozycje do grania w siatkówkę – -była bardzo wysoka.

21 Już na początku trenowania siatkówki zaczęła odnosić sukcesy
Już na początku trenowania siatkówki zaczęła odnosić sukcesy. Niestety musiała zakończyć karierę. Chciała mieć rodzinę…

22 Na pytania dziennikarzy odpowiadała :
„...Że zaszłam w ciążę? Sama nie mogłam uwierzyć, kiedy zobaczyłam te dwie magiczne kreseczki. Jadąc we wrześniu na kwalifikację do przeszczepu szpiku, musiałam rutynowo zrobić test ciążowy. W pierwszej chwili myślałam, że to pomyłka. Zrobiłam drugi test i wynik powtarzał się. Lekarze mówili, że przy moim stanie zdrowia jest to prawie niemożliwe. Zadzwoniłam szybko do męża. Mówię: "Kochanie, usiądź ". Przestraszył się, bo myślał, że coś złego dzieje się ze mną. "Jestem w ciąży!" Po drugiej stronie krótka cisza i śmiech. Myślał, że to żart.”

23 „I dziś nie wiadomo, co się wydarzy
„I dziś nie wiadomo, co się wydarzy. Żyję ze świadomością, że ludzie po przeszczepach szpiku też umierają. Mogę po miesiącu wyjść do domu i czuć się świetnie, ale mogą również wystąpić powikłania. Kiedy moja mama dowiedziała się, że będzie po raz pierwszy babcią, najpierw ucieszyła się, a potem była zaniepokojona: "Jak ty sobie dasz radę? Jak zniesiesz ciążę?". Tego nikt do końca nie był w stanie przewidzieć ”

24 Mimo choroby 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę

25

26 Jednak po porodzie musiała zostać w szpitalu ze względu na chorobę
„Nie jestem sama. Jest przy mnie moja mama. Pomaga mi we wszystkim. Przychodzi też do mnie mój mąż, Jacek. Tylko że zanim wejdą do mnie, muszą się ubrać w sterylne stroje. Dostaję codziennie jej nowe zdjęcia. (…) Tęsknię za nią, ale wiem, że to wszystko, przez co teraz przechodzę, jest dla moich najbliższych.”

27 W szpitalu przeprowadzono przeszczep, który ostatecznie się nie przyjął…
W wyniku posocznicy Agata zmarła 4 czerwca 2008r. Miała 26 lat…

28 Została pochowana w rodzinnym Tarnowie

29

30 Agata była wspaniałym człowiekiem, mimo swojej choroby chciała, aby inni mieli większe szanse na przeżycie.

31 Na cześć Agaty od 2 lat jest organizowany „Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej”, na którym spotykają się drużyny siatkarskie, chcąc uczcić pamięć o niej.

32 Celem tego memoriału jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a także transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego. Akcja ma być swego rodzaju hołdem dla zmarłej w 2008 siatkarki, która nawet w obliczu ciężkiej choroby nie zapomniała o innych potrzebujących i apelowała do ludzi, by oddawali krew.

33 Jako że nasza szkoła zdecydowała się na przyjęcie jako patronki Agaty Mróz, zostaliśmy zaproszeni na tę imprezę w 2010 roku. Było to ogromnym przeżyciem dla nas, ponieważ nigdy nie widzieliśmy meczów piłki siatkowej na żywo.

34

35

36

37

38 Tak grała nasza reprezentacja na Memoriale

39 Fundacja „Kropla Życia” im. Agaty Mróz – Olszewskiej
Pomysł na Kroplę Życia wyszedł z inicjatywy Ryszarda Mroza, ojca siatkarki, którego wspomógł prezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów w Mysłowicach, Mieczysław Barański.

40 Zadaniem fundacji im. Agaty Mróz - Olszewskiej jest promowanie pomocy chorym, poprzez oddanie cząstki siebie. Akcja ma zachęcić do regularnego oddawania krwi, a także rejestracji w bankach szpiku. Celem będzie również oswojenie społeczeństwa z trudnym tematem transplantologii.

41 10 czerwca 2010 roku miało miejsce nadanie imienia Agaty Mróz naszej szkole.
Idea nadania imienia naszej szkole dojrzewała od początku jej istnienia. Dziś nadszedł czas decyzji. Dlaczego Agata Mróz? Wszyscy docenili jej wybitne osiągnięcia sportowe, a przede wszystkim heroiczną walkę z chorobą. Jej postawa jako człowieka, sportowca i matki odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dla wielu młodych ludzi, także dla naszej młodzieży gimnazjalnej, stała się niedoścignionym wzorem. Mimo choroby zagrażającej życiu, zaangażowała się w akcję niesienia pomocy innym.

42 Na tej uroczystości byli obecni:
Ksiądz Biskup Wacław Depo, Wójt Gminy Nielisz Pan Adam Wal, Starosta Powiatu Zamojskiego Pan Henryk Matej, Lubelski Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz, Wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pan Andrzej Gołaszewski, Przewodnicząca Rady Gminy Nielisz Pani Alicja Złomaniec, Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Nielisz, Prezes SZS w Zamościu Pan Jerzy Prokop, Rada banku spółdzielczego w Nieliszu zs. w Stawie Noakowskim, Rodzice i uczniowie naszego gimnazjum.

43

44

45

46 Przemysław Szafraniec
Autorzy Aleksandra Antoszek Karol Bubiłek Martyna Bubiłek Magda Burcon Mateusz Burcon Kamila Chwiejczak Mateusz Gremlik Dawid Jaworski Dariusz Kołcz Paweł Kostka Karolina Koziej Karolina Łapa Piotr Pastuszak Krzysztof Rzemieniak Joanna Seroka Joanna Stadnik Przemysław Szafraniec Kinga Starzewska Kinga Szostak Edyta Uchman

47 Podziękowania dla rodziny Agaty Mróz za pomoc w zebraniu materiałów potrzebnych do zrealizowania projektu. Podziękowania dla opiekunów: Andrzeja Świstowskiego Justyny Malinowskiej Renaty Poździk Joanny Wołoch

48 Źródła:

49 Serdecznie dziękujemy za uwagę poświęconą naszej prezentacji.
Klasa II a


Pobierz ppt "Ona odeszła, ideały pozostały"

Podobne prezentacje


Reklamy Google