Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

System małych grup w drużynie wielopoziomowej Karolina Chrobok HO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "System małych grup w drużynie wielopoziomowej Karolina Chrobok HO."— Zapis prezentacji:

1 System małych grup w drużynie wielopoziomowej Karolina Chrobok HO

2 Wstęp Prezentacja to powstała na podstawie moich doświadczeń zebranych podczas pracy w drużynie wielopoziomowej. Drużyna ta 4 lata temu podjęła próbę pracy z podziałem na piony wiekowe. W pierwszym roku tej działalności byłam przyboczną ds. pionu harcerskiego, od 3 lat jestem drużynową całości.

3 Jak we wszystkim w życiu, aby coś osiągnąć trzeba temu poświęcić trochę czasu – nie inaczej jest w drużynie. 4 lata to kawał czasu – ale nie bez efektów Być może w innych drużynach poszłoby to szybciej, w innych wolniej.

4 System małych grup Każdy z drużynowych wie o co chodzi w tym systemie (a przynajmniej powinien) Jeśli już istnieje w drużynach to w większości ogranicza się do podzielenia drużyny na zbiorkach na grupy, żeby było łatwiej pracować albo żeby ładnie wyglądać na apelu

5

6 Drużyna wielopoziomowa Co to takiego ? Drużyna wielopoziomowa to taki twór, który powstał gdy w ZHP zmieniono podział na grupy wiekowe. Ktoś wymyślił, żeby dostosować grupy wiekowe w ZHP do reformy szkolnictwa – czy reforma jest mądra czy nie – nie nam oceniać. Pomysł z punktu widzenia wychowania dzieci i młodzieży na swoje plusy. Pracując z podziałem na dzieci z podstawówki i gimnazjum – łatwej nam trafić w zainteresowania. Gdzieś zagubił się fakt, że drużyna chcąc podzielić się na harcerską i starszo harcerską będzie potrzebować drugiego drużynowego. A klonować drużynowych nikt nie potrafi : ) I tak oto mamy drużyny wielopoziomowe.

7 Drużyna wielopoziomowa Plus istnienia – Pomoc HS Mając w drużynie paru harcerzy starszych (najczęściej zdarza sie tak, że są to dzieci, które przyszły do drużyny w podstawówce i zestarzały się do wieku gimnazjalnego) możemy ich wykorzystać do pomocy przy pracy w drużynie – do gier, do zabaw, do prowadzenia zbiórek. Są wzorem dla harcerzy. Uwaga – problem ! Jest to fajne rozwiązanie na jakiś czas: rok, pół. Potem może się okazać, że już im się nie podoba. Będzie ich coraz więcej – zbiórki staną się spotkaniem towarzyskim harcerzy starszych co popsuje zbiórki harcerskie. Nie będzie się działo nic dla nich.

8 Drużyna wielopoziomowa Chęci drużynowego Uwaga – problem ! Pracując jednym planem z wszystkim pionami wiekowymi możemy doprowadzić do tego, że albo harcerze starsi się wykruszą (pozbawimy się potencjalnej przyszłej kadry) albo za chwile będziemy mieli 3 piony, bo gimnazjaliści też się starzeją.

9 Trudności i rozwiązania Każda drużyna jest inna. W każdej spotkamy inne problemy Przedstawione sytuacje są takimi, na które napotkałam podczas mojej pracy.

10 Bunt Na jego istnienie nic nie poradzimy : ) Zanim objęłam funkcje drużynowej pracowałam z pionem harcerskim, bo już wtedy pracowaliśmy tak, że odbywały się dwie zbiórki w tygodniu – dla każdego pionu oddzielna. Przejęcie drużyny zbiegło się w czasie z pierwszym rokiem studiów. Jak wiecie lub się przekonacie życie trochę się zmienia jak zaczyna się studia. Po paru miesiącach pracy harcerze starsi wysmarowali do mnie list – bardzo nie ładny list. Odchodzą z drużyny. Że się nimi nie interesuje. Byłam zła, bo starałam się jak tylko mogłam pogodzić wszystko ze sobą.

11 Bunt

12 Rady praktyczne Drużynowy Chcąc być drużynowym dwóch pionów jednocześnie, musimy znaleźć w sobie parę niezbędnych cech.

13 Rady praktyczne Drużynowy – moje doświadczenia Ciężko było mi zlecać przybocznym samodzielne robienie zbiórek, cały czas myślałam o tym jak oni to zrobią – czy im się uda. Udało mi się im zaufać – nie zawiodłam się. Nie da się tego zrobić w tydzień…

14 Rady praktyczne Zbiórki Jak wiemy z teorii im więcej zbiórek zastępów tym lepiej – w praktyce to się sprawdza o ile wszystko działa jak powinno. Jeśli tylko możemy dajmy zastępowym szanse się wykazać. To trudne, ale im mniej się im wtrąca do pracy tym lepiej.

15 Rady praktyczne Zbiórki – moje doświadczenia Osobne zbiorki dla każdego pionu są trudne do realizacji. Wymagają od nas dwa razy więcej czasu. Gdy nie mamy jeszcze wykształconych przybocznych – potrzebujemy czasu nie tylko na obecność na zbiórce dwa razy w tygodniu, ale też nie raz na przygotowanie dwóch zbiórek. Rozwiązaniem są tutaj zbiórki zastępów. Jeśli zbiórek w miesiącu mamy 8 (dwie w tygodniu) po 4 pionie, to możemy podzielić się pracą z zastępowymi oraz przybocznymi. Będąc jedynym pełnoletnim opiekunem i tak musimy być na zbiórce, ale zyskujemy czas na przygotowanie zbiórki.

16 Rady praktyczne Zbiorki – moje doświadczenia Planując zbiórki w taki sposób do przygotowania w najgorszym przypadku mamy 4 zbiórki w miesiącu – czyli tak samo jak przy pracy z jednym pionem.

17 Rady praktyczne Kadra – moje doświadczenia Co do zastępowych… Dobrze wybrani i obdarzeni zaufaniem potrafią zdziałać cuda – nie zawsze uda się to od razu – i nie zawsze od razu dobrze wybierzemy. Potrzeba czasu. Nie zawsze sprawdza się zasada, że przyboczny musi być starszy od członków drużyny. U mnie straszenie ryzykownym, ale udanym zabiegiem było oddanie zielonego sznura własnemu bratu, który był w tym samym wieku co większość harcerzy starszych

18 Rady praktyczne Rada Drużyny W różnych drużynach różnie to może wyglądać. Czasem nie funkcjonuje wcale, czasem funkcjonuje źle.

19 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ ! Mam nadzieję, że te parę rad i moich doświadczeń się Wam przyda.


Pobierz ppt "System małych grup w drużynie wielopoziomowej Karolina Chrobok HO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google