Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. 2 3 Czy po wysoki dźwięk trzeba wejść na drabinę? Wysoki dźwięk, to wysoka czyli duża częstotliwość dźwięku. To oznacza, że ciało drgające (struna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. 2 3 Czy po wysoki dźwięk trzeba wejść na drabinę? Wysoki dźwięk, to wysoka czyli duża częstotliwość dźwięku. To oznacza, że ciało drgające (struna."— Zapis prezentacji:

1 1

2 2

3 3 Czy po wysoki dźwięk trzeba wejść na drabinę? Wysoki dźwięk, to wysoka czyli duża częstotliwość dźwięku. To oznacza, że ciało drgające (struna skrzypiec, słup powietrza we flecie) drgają bardzo wiele razy w każdej sekundzie.

4 4 Czy po niski dźwięk trzeba zejść do piwnicy? Niski dźwięk to niska czyli mała częstotliwość dźwięku. To oznacza, że ciało drgające (struna kontrabasu, słup powietrza w tubie) drgają niewielką ilość razy w sekundzie.

5 5 Kto wydaje niskie, a kto wysokie dźwięki? Kto wydaje niskie, a kto wysokie dźwięk? Mając na myśli śpiewaków operowych. Jak nazywamy głos wysoki, a jak głos niski?

6 6 Nietoperz doskonały lotnik w nocy Nietoperz polega na odczytach mechanizmu echolokacji, swoistego "sonaru". W czasie lotu wysyła dźwięk o wysokiej częstotliwości, słyszany czasem jako pisk. Ten dźwięk odbija się od wszelkich przeszkód i powraca do uszu nietoperza. Dzięki porównaniu czasu, jaki minął od wysłania dźwięku do jego powrotu oraz zniekształcenia dźwięku powracającego, nietoperz określa odległość, wielkość i rodzaj obiektów znajdujących się na jego drodze. Ten mechanizm wykorzystują też delfiny, wieloryby, kretojeże.

7 7 Kamerton wzorzec dźwięku a 440 Hz Urządzenie, w którym wykorzystywane są drgania metalu to kamerton. Kamerton podaje konkretny dźwięk wg którego możemy stroić instrumenty. Bardzo często kamerton wykorzystuje dyrygent, prowadzący chór śpiewający a cappella (czyli bez towarzyszenia instrumentów. Jeśli masz w domu metalowy widelec (najlepiej taki starszy, z grubszym trzonkiem) możesz go wypróbować jako kamerton: - weź go w dwa palce, uderz nim lekko w stół zębami widelca, po czym szybko postaw go pionowo na stole – musisz go stawiać delikatnie i słuchać, jak przy postawieniu widelec na krótko zagra tuż po postawieniu).

8 8 Koncert na szkle niech zagrają kieliszki Obejrzyj filmik na: http://www.youtube.com/watch?v=gIQJrhLEl8M Szklane kieliszki napełnione wodą do różnej wysokości, wydają dźwięki o różnej wysokości czyli częstotliwości drgań. Taki instrument można nastroić ustalając odpowiednią ilość wody w każdym kieliszku, aby wytwarzał dźwięk o żądanej wysokości. Należy też użyć wzorca dźwięku - kamertonu

9 9

10 10


Pobierz ppt "1. 2 3 Czy po wysoki dźwięk trzeba wejść na drabinę? Wysoki dźwięk, to wysoka czyli duża częstotliwość dźwięku. To oznacza, że ciało drgające (struna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google