Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Legendy Legenda – to opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub wydarzeniach historycznych, opartych zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Legendy Legenda – to opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub wydarzeniach historycznych, opartych zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości."— Zapis prezentacji:

1 Legendy Legenda – to opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub wydarzeniach historycznych, opartych zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości i cudowności. Bazyliszek

2 Bazyliszek

3 Na warszawskim Starym Rynku Bazyliszek żył w podziemiach. Gdy kto raz na niego spojrzał, z przerażenia w głaz się zmieniał.

4 O okrutnym Bazyliszku powtarzano takie wieści: -”Smok zgromadził tyle złota, że w stu worach się nie zmieści!”

5 „Każe dary sobie znosić! Ludzi gnębi niesłychanie! A kto chce z poczwarą walczyć, ten się wnet zamienia w kamień!”

6 Żył w tym czasie na Zapiecku Wojtek, syn stolarza Grzeli. Chciał on zgładzić Bazyliszka, złotem biedny lud obdzielić.

7 Było w lochu czarne przejście. Czarnym przejściem w ciszę czarną poszedł Wojtek... Widział skarby, które Bazyliszek zgarnął.

8 Wojtek lustro niósł jak tarczę. Innej broni z sobą nie miał. Spojrzał w lustro Bazyliszek i… na widok swój skamieniał!

9 Radość była taka wielka, że słowami nie opiszę… Dziś - jest szyld na Starym Rynku, a na szyldzie- Bazyliszek.

10 Na pamiątkę tej legendy
wykonali szyld majstrowie. Idź obejrzeć Bazyliszka. Może bajkę ci opowie?

11 Koniec W przygotowaniu prezentacji multimedialnej wykorzystano tekst legendy: „O warszawskim Bazyliszku”- Wiery Badalskiej.


Pobierz ppt "Legendy Legenda – to opowiadanie fantastyczne, przeważnie o postaciach lub wydarzeniach historycznych, opartych zwykle na podaniach ludowych, pełne niezwykłości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google