Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Makulatura - czy warto ją zbierać?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Makulatura - czy warto ją zbierać?"— Zapis prezentacji:

1 Makulatura - czy warto ją zbierać?
Szkoła Podstawowa nr 15 im. Księdza Prałata Konrada Szwedy w Rybniku Makulatura - czy warto ją zbierać? Opracowała Grażyna Grabowska

2 Plan prezentacji: Segregowanie odpadów w świetle prawa
Co to jest makulatura? Cykl przetwarzania makulatury Co produkuje się z makulatury? Ciekawostki Sortuj odpady Akcja „Chrońmy lasy, zbierając makulaturę” w SP nr 15 w Rybniku.

3 Segregowanie odpadów w świetle prawa.
Symbole recyklingu na opakowaniach: Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. O odpadach oraz z 11 maja 2001r. nałożyły na przedsiębiorców odpowiedzialność finansową za odzysk i recykling opakowań po produktach wprowadzanych na rynek. „W trosce o naturę” „wstęga Mobiusa”

4 Makulaturę najlepiej wiązać sznurkiem lub pakować do pudełka.
Co to jest makulatura? Makulatura to zużyte, ale nie brudne: Gazety Książki Zeszyty Papier Katalogi Ulotki reklamowe itp. Makulaturę najlepiej wiązać sznurkiem lub pakować do pudełka.

5 Cykl przetwarzania makulatury
Młyn papierniczy miksuje makulaturę i miesza z wodą oraz innymi środkami np. kredą, wapnem, farbą tak by powstała masa papiernicza.

6 Wielofunkcyjna maszyna papiernicza: oczyszcza masę z zanieczyszczeń np
Wielofunkcyjna maszyna papiernicza: oczyszcza masę z zanieczyszczeń np. taśm klejących i ją osusza. Walec maszyny wygładza masę na taśmie. Prasa klejarska zakleja braki w masie. Nawijarka zwija powstały papier w rulon.

7 Co produkuje się z makulatury?
Wyroby papiernicze: Ręczniki papierowe Papier toaletowy Tektura na pudełka Szary papier pakowy np. na koperty Przekładki do pudełek Papier gazetowy

8 Materiały budowlane: Ekofiber do izolacji termicznej lub akustycznej ścian działowych Płyty dachowe faliste z makulatury nasyconej asfaltem

9 Ciekawostki ...każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa
...jedno drzewo produkuje w ciagu roku tlen wystarczający dla 10 osób ...każda tona makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni oraz 2,5 m3 przestrzeni środowiska. ...pod względem ilości, makulatura jest najważniejszym surowcem dla europejskiego przemysłu papierniczego

10 Sortuj odpady! Kolory recyklingu: Niebieski – papier Biały – szkło bezbarwne Zielony – szkło kolorowe Żółty lub czerwony - puszki, tworzywa sztuczne Pomarańczowy – baterie i odpady niebezpieczne DBAJ O PIĘKNO NASZEGO ŚWIATA! Włącz się do akcji organizowanej przez bibliotekę!

11 Akcja „Chrońmy lasy - zbierając makulaturę” w SP nr 15 w Rybniku
Trwa nieprzerwanie od 2001r. Sprzedaliśmy dotąd ponad 15 ton makulatury. Pieniądze przeznaczyliśmy na zakup książek do biblioteki. Zbieramy makulaturę przez cały rok w bibliotece szkolnej.

12 Bibliografia stosowana w prezentacji :
Strony www: - w „Ciekawostki o makulaturze” - „Makulatura – bezcenny surowiec”

13 Dziękuję za poświęconą uwagę


Pobierz ppt "Makulatura - czy warto ją zbierać?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google