Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komputer – maszyna XXI wieku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komputer – maszyna XXI wieku"— Zapis prezentacji:

1 Komputer – maszyna XXI wieku
Ruta Katarzyna

2 Spis treści Jednostka centralna Płyta główna Procesor Karta graficzna
Karta dźwiękowa Pamięć wewnętrzna Pamięć zewnętrzna Podsumowanie Bibliografia

3 Jednostka Centralna Napęd CD ROM Napęd dyskietek obudowa

4 Płyta główna To najważniejsza w komputerze karta drukowana. Na niej znajduje się procesor i pamięć operacyjna. Do płyty głównej dołączone są różnego rodzaju karty, takie jak karta graficzna czy karta wejścia/wyjścia.

5 Płyta główna

6 Procesor To najważniejszy element jednostki centralnej. Procesor to urządzenie cyfrowe, które potrafi pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać jako rozkazy. Wykonuje on z dużą szybkością skomplikowane obliczenia arytmetyczne. Szybkość pracy procesora określamy w megahercach (Mhz) lub w gigahercach (GHz).

7 Karta graficzna Często określana też mianem akcelerator grafiki, karta rozszerzeń, umieszczona na płycie głównej to element komputera tworzący sygnał dla monitora. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu. 

8 Karta graficzna

9 Karta dźwiękowa Karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza, mikrofonu oraz urządzeń MIDI.

10 Pamięć komputerowa Pamięć komputera decyduje o szybkości
pracy różnych programów, a często także o tym, czy w ogóle będą one pracowały. Pamięć można podzielić na: Pamięć wewnętrzna (RAM, ROM, BIOS) Pamięć zewnętrzna (CD - ROM, DVD - ROM, Dyskietki „3,5”, HDD)

11 Pamięć wewnętrzna RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o swobodnym dostępie) W pamięci przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane początkowe dla tych programów oraz wyniki pracy. Dane są przechowywane w pamięci RAM tak długo, jak długo dopływa do niej prąd. Aby dane zachować, należy zawsze zapisać wyniki swojej pracy. Wielkość pamięci mierzona jest w megabajtach (MB).

12 Pamięć wewnętrzna ROM Pamięć tylko do odczytu (stała). Jest to inny rodzaj pamięci niż RAM. Z tej pamięci można tylko odczytywać, nie da się w niej nic zapisać. W pamięci stałej producent zapisuje informacje i dane niezbędne dla prawidłowego działania urządzenia. Zawartość ROM jest stała i nie zostaje skasowana po wyłączeniu prądu.

13 Pamięć wewnętrzna BIOS
Niewielki program zapisany w pamięci ROM każdego komputera. Testuje on sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny. Po uruchomieniu komputera BIOS sprawdza poprawność działania i konfigurację zainstalowanych urządzeń, a następnie wczytuje system operacyjny do pamięci.

14 Pamięć zewnętrzna HDD Dysk twardy to nośnik danych umieszczony w jednostce centralnej. Składa się z jednego lub kilku namagnesowanych talerzy. Talerze obracają się bardzo szybko, a pomiędzy nimi znajdują się głowice odczytu/zapisu. Odczyt lub zapis informacji na dysku odbywa się poprzez te głowice, poruszające się tuż nad powierzchnią dysku. Pojemność dysku mierzy się obecnie w gigabajtach (GB).

15 Dysk twardy

16 Pamięć zewnętrzna Napęd CD - ROM
To urządzenie służące do odczytywania programów zapisanych na płytach CD - ROM. Wchodzi ono w skład większości zestawów komputerowych. Do zapisywania danych na dysku CD - ROM używa się popularnych nagrywarek (CD - RW).

17 Pamięć zewnętrzna Płyta CD Napęd CD - ROM

18 Pamięć zewnętrzna Stacja dyskietek
Jest urządzeniem służącym do wielokrotnego zapisywania danych na dyskietkach(5,25 cala), odczytywania i kasowania ich z dyskietek. Wewnątrz plastykowej obudowy dyskietki znajduje się magnetyczny krążek, na którym zapisywane są dane tak, jak na taśmie magnetofonowej.

19 Pamięć zewnętrzna Stacja dyskietek Dyskietka „5,25”

20 Podsumowanie Komputery są zbudowane z wielu komponentów z których każdy jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania komputera. Komputery pomagają nam w pracy, w nauce i umożliwiają rozrywkę.

21 Bibliografia Kołodziejczyk T., Zieliński J., Podstawy Informatyki, Wydawnictwo Prószyński i S – ka, Warszawa 1999. Wikipedia – Wolna Encyklopedia:

22 Bibliografia Źródła ilustracji:

23 Bibliografia http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Hdd_od_srodka.jpg

24 KONIEC


Pobierz ppt "Komputer – maszyna XXI wieku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google