Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ nikotyny na organizm ludzki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ nikotyny na organizm ludzki"— Zapis prezentacji:

1 Wpływ nikotyny na organizm ludzki
NIE DLA NIKOTYNY Wpływ nikotyny na organizm ludzki Autor : Alicja Kołodziejczyk

2 Skąd się wzięła nikotyna ?
Surowcem do otrzymywania nikotyny jest tytoń (Nicotiana), rodzaj z rodziny psiankowatych . Istnieje tej rośliny ponad 100 gatunków, głównie przywozi się ją z Nowego Świata , ale jest też uprawiany w Polsce. Tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum) jest ważną ekonomicznie rośliną uprawną, używkową, zawierającą w liściach alkaloid nikotynę, o działaniu pobudzającym system nerwowy, w większych dawkach jest trujący. Tytoń używany był od dawna przez Indian. Zwyczaj palenia tytoniu został wprowadzony w Europie w XVI w. (J. Nicot). Obecnie tytoń uprawiany jest w wielu odmianach. Tytoń bakun, czyli machorka (Nicotiana rustica) jest rzadszy w uprawie i stosowany głównie do produkcji insektycydów. Nicotiana tabaca – Tytoń szlachetny

3 Nazwa chemiczna : 3-(1-metylo-2-pirolidyno)-pirydyna
Alkaloid - nikotyna Nazwa chemiczna : 3-(1-metylo-2-pirolidyno)-pirydyna Nikotyna, NC5H4-C4H7N-CH3, 1-metylo-2-(ß-pirydylo)-pirolidyna to alkaloid występujący w liściach i korzeniach tytoniu. Jest to ciecz o temperaturze wrzenia 246°C, rozpuszczalna w wodzie i w alkoholu, na powietrzu brunatniejąca. Stosowana w medycynie, garbarstwie oraz jako składnik preparatów owadobójczych. Nikotyna działa najpierw pobudzająco, a następnie porażająco na połączenia w zwojach nerwowych, zwłaszcza na autonomiczny układ nerwowy. Poraża też nerwowe zakończenia ruchowe i ośrodki (depresja ośrodkowa) rdzenia przedłużonego. Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu (depresja oddechowa). Dawka śmiertelna od 50 mg, co odpowiada 2-3 papierosom przyjętym doustnie. Objawami zatrucia są: nudności, ślinotok, wymioty, drżenie kończyn, bladość skóry, poty, biegunka, kolka jelitowa, drgawki lub kurcze mięśniowe, zaburzenia wzroku, początkowo zwolnienie, potem przyspieszenie tętna, zaburzenia świadomości, następnie utrata przytomności, zapaść, porażenie oddechu.

4 Co to jest nikotynizm ? Nikotynizm to stan nałogowego palenia (zażywania, żucia) wyrobów tytoniowych, prowadzący do przewlekłego zatrucia. Powoduje występowanie w stosunkowo młodym wieku, np. na skutek uszkodzenia ośrodków seksualnych w rdzeniu kręgowym, zaburzeń w układzie naczyniowym w obrębie miednicy. Wstępnym warunkiem leczenia jest radykalne rzucenie palenia. Nikotynizm jest to nałóg palenia lub używania tytoniu albo zażywania tabaki. Prowadzi do przewlekłego, a nawet ostrego zatrucia nikotyną, która jest bardzo silną trucizną. W małych dawkach pobudza czynność układu nerwowego.

5 Dym tytoniowy Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w „papierowej koszulce” jest procesem chemicznym. W jego wyniku powstaje wiele groźnych trucizn Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. Wszystkie są wprowadzane do najgłębszych zakamarków organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Także płód w łonie matki, pali wraz z nią.  Dym tytoniowy jest najczęstszym źródłem substancji uczulających w naszym otoczeniu. Wymuszony kontakt z dymem tytoniowym może prowadzić nie tylko do łzawienia oczu, alergii, kaszlu i napadów astmy oskrzelowej, ale również do wielu innych poważnych chorób. Żony palących mężów chorują dwukrotnie częściej na raka płuca niż partnerki mężczyzn niepalących. Badania naukowe wskazują także na przyczynowy związek wymuszonego, biernego palenia z zawałem serca.     Przy tym palacz wydaje się być mniej atrakcyjny zarówno towarzysko, jak i seksualnie. Wiele osób uważa, że dym tytoniowy śmierdzi i nie chce być zmuszonym do kontaktu z charakterystycznym zapachem unoszącego się z ust czy ubrania palacza. Prof. Kazimierz Imieliński, wybitny polski seksuolog, twierdzi, że coraz więcej pań nie może się zdecydować na przyjaźń z mężczyzną z tego powodu, że on pali i po prostu śmierdzi dymem tytoniowym. Są też badania naukowe, dokumentujące, iż palacze mogą być mniej sprawni seksualnie. Znacznie częściej dotyka ich impotencja.

6 Oto niektóre trucizny z dymu tytoniowego
Aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów. Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych. Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie. Benzopiren - związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym. Butan - gaz pędny, używany do wyrobu benzyny. Chlorek winylu - związek używany np. do produkcji plastiku. Posiada właściwości rakotwórcze. Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka. Cyjanowodór - kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa. Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów. Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab. Kadm - silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych. Metanol - silne trujący związek chemiczny, używany do produkcji benzyn silnikowych. Naftyloamina - wchodzi w skład barwników, używanych w przemyśle drukarskim. Posiada właściwości rakotwórcze. Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń krwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za nie fizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów. Polon - radioaktywny pierwiastek, odkryty przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską-Curie. Posiada właściwości rakotwórcze. Tlenek węgla (czad, CO) - zmniejszając zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części i narządów organizmu człowieka. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów. Uretan - związek o właściwościach rakotwórczych.

7 Bierne palenie Płód pali wraz z matką
Palenie papierosów przez jednego czy więcej członków rodziny może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych najbliższych.     Dzieci są pierwszymi ofiarami palenia tytoniu. W Polsce każdego roku rodzi się ponad 100 tys. dzieci, które podczas pierwszych 9-ciu miesięcy istnienia, wraz z palącą matką w ciąży, eksponowane są na setki, niszczących zdrowie, związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Wszystkie te dzieci wolniej rosną w łonie matki, rodzą się niedorozwinięte (przeciętnie niższa masa urodzeniowa o g), są znacznie gorzej przygotowane do samodzielnego życia. Mają mniejszą szansę na normalne, zdrowe życie.     60% małych dzieci w Polsce jest zmuszonych przez obu czy jednego z rodziców do biernego palenia. Badania naukowe, także w Polsce, jednoznacznie wskazują na znacznie wyższe u tych dzieci, przyczynowo związane z biernym paleniem, zgony nagłe noworodków, astmę, schorzenia układu oddechowego czy ucha środkowego.     W Polsce wymuszone bierne palenie od momentu poczęcia do 4 roku życia jest największym zagrożeniem dla zdrowia dzieci. Płód pali wraz z matką

8 Na co cierpi palacz?

9 Jak wygląda twarz palacza?
Palenie tytoniu nie tylko naraża nas na utratę zdrowia, ale i pogarsza wygląd skóry. Wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran, zaostrza się stan wielu schorzeń skóry jak na przykład trądzika oraz łuszczycy. Pierwsze zmiany na skórze palaczek zostały opisane już w 1856 roku. Dzisiaj dermatolodzy mówią o „tytoniowej twarzy” – łatwej do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Palenie wzmaga również niekorzystne działanie na skórę promieni słonecznych, bo zwiększa się wytwarzanie wolnych rodników i suchość skóry.

10 Paląc możesz na to zachorować
UDAR MÓZGU RAK PŁUC Dym tytoniowy niszczy naturalną odporność komórek Twoich płuc. Do rozwoju raka wystarczy jedna komórka uszkodzona przez jeden papieros. Każdy papieros może wywołać u Ciebie śmiertelną chorobę. Chyba, że rzucisz palenie To uszkodzenie mózgu jest wynikiem działania dymu tytoniowego W następstwie wylewu możesz stracić wzrok, zostać sparaliżowany, a nawet umrzeć. Chyba, że rzucisz palenie

11 Zawał serca Dym tytoniowy sprawia, że na ściankach Twojej aorty odkładają się złogi tłuszczu. Każdy papieros przybliża Cię do zawału serca lub wylewu. Chyba, że rzucisz palenie Znaczną część odpowiedzialności za wystąpienie zawału serca ponosi sam chory. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zawału są na przykład: niewłaściwa dieta, zawierająca zbyt duże ilości tłuszczów, cukru i soli, długotrwały stres, palenie tytoniu i picie zbyt dużych ilości alkoholu, wysokie ciśnienie krwi. Wyeliminowanie wyżej wymienionych czynników spowoduje znaczne ograniczenie ryzyka zawału.

12 Tak wędruje nikotyna do mózgu

13 Gdy palacz rzuci palenie to za :
20 min. – wraca do normy ciśnienie i czynność serca 8 godz. – zmniejsza się CO2 ,a wraca O2 24 godz. – mniejsze ryzyko zawału mięśnia sercowego 48 godz. – regeneracja zakończeń nerwowych, wraca zmysł smaku i węchu 2 tyg. – 3 mc. – Lepsze krążenie i wydajność płuc wzrasta o 30% i fizyczna 1 mc. – 9 mc. – Zmniejszenie kaszlu, nieżytu nosa, duszność, uczucie zmęczenia wzrasta energia. Zaczyna się regeneracja rzęsek pokrywających nabłonek dróg oddechowych, pomagają w oczyszczaniu skrzeli i pomagają w blokowaniu wirusów 1 rok – o 50% mniejsze ryzyko zachorowania na niedokrwienie serca po 5 latach – zmniejsza się o 50% szansa na raka płuc i raka jamy ustnej, krtani, przełyku i udaru mózgu. po 10 latach – płuc rak ryzyko jego jak u niepalącego. Zużyte komórki zastąpione są nowymi.

14 Niepalenie jest modne     Świat przestaje palić. Ameryka jest pierwsza. Tam coraz trudniej jest być palaczem. Przekonało się o tym wielu Polaków w czasie pobytu w USA. Palacze są traktowani jak zadżumieni. Nie palą politycy, aktorzy, lekarze i zwykli ludzie. Prezydent USA ogłosił Biały Dom miejscem wolnym od dymu tytoniowego. Wydaje się, że palenie tytoniu będzie tylko krótkim epizodem w historii rozwoju ludzkości i wyląduje na śmietniku historii... Popielniczki znikną z naszego otoczenia tak, jak kiedyś zginęły spluwaczki.     Moda na niepalenie zaczyna docierać do Polski. Także u nas politycy, aktorzy rzucają palenie. Każdy chce być modny i akceptowany społecznie. Lecz również zdrowy.     Szpitale, szkoły, coraz więcej zakładów pracy i prywatnych domów w Polsce staje się miejscami wolnymi od dymu tytoniowego. Coraz więcej palaczy decyduje się, aby nie palić w obecności dzieci.

15 Kto najbardziej kocha palaczy ?

16 JAK NIE CHCESZ ŻEBY CIĘ DOPADŁA

17 Wyrzuć papierosy jak najprędzej !!!

18 nauczycielka ZSS w Rzykach
KONIEC OPRACOWANIE : ALICJA KOŁODZIEJCZYK nauczycielka ZSS w Rzykach


Pobierz ppt "Wpływ nikotyny na organizm ludzki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google