Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw"— Zapis prezentacji:

1 Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw
Lotar Jemioła 2cm

2 Uszkodzony układ graficzny
Jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementem na płycie głównej, jest chipset graficzny, który często przegrzewa się, przez co ulega defektom. Gdy układ graficzny jest uszkodzony: na matrycy pojawiają się artefakty brak obrazu przegrzanie układu i wyłączenie komputera Jeśli posiadamy sprzęt, na którym możliwa jest regeneracja/naprawa układu (reballing) możemy się tego podjąć za pomocą specjalnych narzędzi, zalecana jest jednak wymiana całego układu.

3 Uszkodzone kondensatory
Jeśli komputer przestał stabilnie pracować, a jego komponenty takie jak dysk, karta graficzna, napędy itd. są sprawne, warto sprawdzić stan kondensatorów znajdujących się przy gnieździe procesora. Jeśli kondensator będzie ,,nabrzmiały„ - jego górna część będzie wypukła, możemy podjąć się jego wymiany.

4 Uszkodzony slot pamięci RAM
Gdy komputer sygnalizuje problem z pamięcią RAM, należy sprawdzić daną kość pamięci MemTestem. Jeśli pomimo sprawdzenia pamięci komputer będzie wskazywał błąd z nią związany, możliwe jest mechaniczne uszkodzenie kości pamięci lub slotu. Aby to sprawdzić, należy podłączyć pod rzekomo uszkodzony slot inną kość pamięci RAM i sprawdzić poprawność działania. Problemem może być również zasilanie slotu, w tym wypadku należy sprawdzić stan kondensatorów oraz poprawność połączenia slotu z zasilaczem. W przypadku mechanicznego uszkodzenia slotu, zaleca się korzystanie z innych slotów, lub jeśli to konieczne, jego wymianę.

5 Przegrzewający się chipset
Brak stabilności pracy komputera, zawieszanie się, samoczynne wyłączanie lub restartowanie, może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą chipsetu. Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie problemu, jest sprawdzenie temperatury płyty głównej w BIOSie lub innym specjalnym programie służącym do benchmarku. W przypadku gdy mamy wątpliwości, co do podanych temperatur, możemy użyć termometru. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, osiąga wartości graniczne z dopuszczalną, lub wyższe, należy sprawdzić stan radiatora, i odkurzyć płytę główną. Gdy nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu, należy poprawić chłodzenie poprzez zainstalowanie dodatkowych urządzeń (wiatraki, radiator)

6 Uszkodzony socket Socket jest delikatnym podzespołem, będącym wrażliwym na różne mechaniczne usterki. Najbardziej powszechnym problemem są uszkodzone piny gniazda. W przypadku wykrzywienia pinów, możliwa jest samodzielna naprawa. Jeśli uda się naprostować wszystkie piny, procesor powinien działać poprawnie. W przypadku wyłamania pinów konieczne jest skorzystanie z usług serwisu.

7 Problemy z zasilaniem Komputer uruchamia się na krótką chwilę, nie uruchamia się, diody się nie zapalają, wentylatory nie pracują, zachodzi problem z zasilaniem płyty głównej. Należy sprawdzić poprawność połączenia wszystkich przewodów - zaczynając od zasilania płyty głównej, przez zasilanie wszystkich podzespołów. Wzór poprawnego podłączenia przewodów znajdziemy w instrukcji płyty głównej, jest on zależny od jej modelu. Jeśli przewody zostały podłączone poprawnie, a problem występuje nadal, konieczna jest wymiana zasilacza.

8 Wyczerpanie baterii BIOS
Objawami wyczerpania baterii BIOSu mogą być problemy z wykrywaniem sprzętu, trzymaniem ustawień, zapisywaniem konfiguracji, ładowaniem się systemu, samoczynnym przestawianiem godziny. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana zużytej baterii na nową. Należy pamiętać, że związane to jest z przywróceniem domyślnych ustawień BIOSu.

9 Spis treści Strona Tytułowa Uszkodzony układ graficzny
Przegrzewający się chipset Uszkodzony układ graficzny Uszkodzony socket Uszkodzone kondensatory Problemy z zasilaniem Uszkodzony slot pamięci RAM Wyczerpanie baterii BIOS


Pobierz ppt "Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw"

Podobne prezentacje


Reklamy Google