Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw Lotar Jemioła 2cm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw Lotar Jemioła 2cm."— Zapis prezentacji:

1 Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw Lotar Jemioła 2cm

2 Uszkodzony układ graficzny Jednym z najbardziej podatnych na uszkodzenia elementem na płycie głównej, jest chipset graficzny, który często przegrzewa się, przez co ulega defektom. Gdy układ graficzny jest uszkodzony: na matrycy pojawiają się artefakty brak obrazu przegrzanie układu i wyłączenie komputera Jeśli posiadamy sprzęt, na którym możliwa jest regeneracja/naprawa układu (reballing) możemy się tego podjąć za pomocą specjalnych narzędzi, zalecana jest jednak wymiana całego układu.

3 Uszkodzone kondensatory Jeśli komputer przestał stabilnie pracować, a jego komponenty takie jak dysk, karta graficzna, napędy itd. są sprawne, warto sprawdzić stan kondensatorów znajdujących się przy gnieździe procesora. Jeśli kondensator będzie,,nabrzmiały - jego górna część będzie wypukła, możemy podjąć się jego wymiany.

4 Uszkodzony slot pamięci RAM Gdy komputer sygnalizuje problem z pamięcią RAM, należy sprawdzić daną kość pamięci MemTestem. Jeśli pomimo sprawdzenia pamięci komputer będzie wskazywał błąd z nią związany, możliwe jest mechaniczne uszkodzenie kości pamięci lub slotu. Aby to sprawdzić, należy podłączyć pod rzekomo uszkodzony slot inną kość pamięci RAM i sprawdzić poprawność działania. Problemem może być również zasilanie slotu, w tym wypadku należy sprawdzić stan kondensatorów oraz poprawność połączenia slotu z zasilaczem. W przypadku mechanicznego uszkodzenia slotu, zaleca się korzystanie z innych slotów, lub jeśli to konieczne, jego wymianę.

5 Przegrzewający się chipset Brak stabilności pracy komputera, zawieszanie się, samoczynne wyłączanie lub restartowanie, może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą chipsetu. Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie problemu, jest sprawdzenie temperatury płyty głównej w BIOSie lub innym specjalnym programie służącym do benchmarku. W przypadku gdy mamy wątpliwości, co do podanych temperatur, możemy użyć termometru. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, osiąga wartości graniczne z dopuszczalną, lub wyższe, należy sprawdzić stan radiatora, i odkurzyć płytę główną. Gdy nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu, należy poprawić chłodzenie poprzez zainstalowanie dodatkowych urządzeń (wiatraki, radiator)

6 Uszkodzony socket Socket jest delikatnym podzespołem, będącym wrażliwym na różne mechaniczne usterki. Najbardziej powszechnym problemem są uszkodzone piny gniazda. W przypadku wykrzywienia pinów, możliwa jest samodzielna naprawa. Jeśli uda się naprostować wszystkie piny, procesor powinien działać poprawnie. W przypadku wyłamania pinów konieczne jest skorzystanie z usług serwisu.

7 Problemy z zasilaniem Komputer uruchamia się na krótką chwilę, nie uruchamia się, diody się nie zapalają, wentylatory nie pracują, zachodzi problem z zasilaniem płyty głównej. Należy sprawdzić poprawność połączenia wszystkich przewodów - zaczynając od zasilania płyty głównej, przez zasilanie wszystkich podzespołów. Wzór poprawnego podłączenia przewodów znajdziemy w instrukcji płyty głównej, jest on zależny od jej modelu. Jeśli przewody zostały podłączone poprawnie, a problem występuje nadal, konieczna jest wymiana zasilacza.

8 Wyczerpanie baterii BIOS Objawami wyczerpania baterii BIOSu mogą być problemy z wykrywaniem sprzętu, trzymaniem ustawień, zapisywaniem konfiguracji, ładowaniem się systemu, samoczynnym przestawianiem godziny. Rozwiązaniem tego problemu jest wymiana zużytej baterii na nową. Należy pamiętać, że związane to jest z przywróceniem domyślnych ustawień BIOSu.

9 Spis treści Strona Tytułowa Strona Tytułowa Strona Tytułowa Strona Tytułowa Uszkodzony układ graficzny Uszkodzony układ graficzny Uszkodzony układ graficzny Uszkodzony układ graficzny Uszkodzone kondensatory Uszkodzone kondensatory Uszkodzone kondensatory Uszkodzone kondensatory Uszkodzony slot pamięci RAM Uszkodzony slot pamięci RAM Uszkodzony slot pamięci RAM Uszkodzony slot pamięci RAM Przegrzewający się chipset Przegrzewający się chipset Przegrzewający się chipset Przegrzewający się chipset Uszkodzony socket Uszkodzony socket Uszkodzony socket Uszkodzony socket Problemy z zasilaniem Problemy z zasilaniem Problemy z zasilaniem Problemy z zasilaniem Wyczerpanie baterii BIOS Wyczerpanie baterii BIOS Wyczerpanie baterii BIOS Wyczerpanie baterii BIOS


Pobierz ppt "Uszkodzona płyta główna – diagnoza i procedura napraw Lotar Jemioła 2cm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google