Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diagnostyka komputera w praktyce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diagnostyka komputera w praktyce"— Zapis prezentacji:

1 Diagnostyka komputera w praktyce
Katarzyna Załęska

2 Problemy z uruchomieniem komputera
Katarzyna Załęska

3 Brak oznak zasilania Opis problemu:
Brak reakcji na naciśnięcie przycisku POWER, wentylatory nie obracają się, nie palą się kontrolki na przednim panelu obudowy, nie słychać działającego dysku twardego. Ogólnie komputer sprawia wrażenie jakby nie był podłączony do prądu.

4 Brak oznak zasilania – co robić
Sprawdź zasilanie w gniazdku sieciowym. Upewnij się czy kabel zasilający komputer jest sprawny. Szczególną uwagę zwróć na to czy kabel nie jest nadłamany, przecięty lub nadgryziony i czy prawidłowo podłączony jest do gniazdka. Jeżeli jest listwa kontrolna lub UPS sprawdź czy są włączone. Sprawdź też w nich bezpieczniki. Aby wyeliminować awarię tych urządzeń podłącz komputer bezpośrednio do gniazdka

5 Brak oznak zasilania – co robić
3. Sprawdź czy wyłącznik z tyłu obudowy jest w pozycji ON 4. Sprawdź czy zworka odpowiedzialna za czyszczenie pamięci CMOS jest we właściwej pozycji. Informacje o tym gdzie jest i jak powinna być ustawiona znajdziesz w dokumentacji. Jeżeli zworka jest w pozycji reset większość płyt głównych nie uruchomi się.

6 Brak oznak zasilania – co robić
5. Wewnątrz obudowy znajduje się kabel POWER SW łączący przycisk na przednim panelu obudowy a odpowiednimi pinami na płycie głównej. Należy sprawdzić czy kabel ten nie jest uszkodzony i czy został podłączony prawidłowo. 6. Należy sprawdzić podłączenie wtyku ATX

7 Brak oznak zasilania – co robić
7. Należy sprawdzić, czy jakiś element nie powoduje zwarcia. 8. Ostatnią deską ratunku jest odłączenie wszystkich podzespołów zbędnych dla działania komputera. 9. Jeżeli nie znaleźliśmy błędu prawdopodobnie uszkodzony jest zasilacz lub płyta główna.

8 Brak obrazu na monitorze
Po włączeniu zasilania ekran monitora pozostaje ciemny. Na przednim panelu obudowy jednostki centralnej dioda POWER świeci się, a wentylatory pracują. Zasilanie dochodzi do komputera

9 Brak obrazu na monitorze
Sprawdź czy monitor jest włączony. Czy monitor jest poprawnie podłączony oraz ustawienia jasności. Sprawdź czy zworka pamięci CMOS jest poprawnie ustawiona. Sprawdź podłączenie dysku twardego do płyty głównej – pasek w innym kolorze na płycie powinien być ustawiony w stronę zasilania.

10 Brak obrazu na monitorze
4. Otwórz obudowę i spróbuj włączyć komputer, a następnie sprawdź czy wentylator procesora obraca się. Jeżeli nie sprawdź czy jest prawidłowo podpięty. 5. Brak pasty termoprzewodzącej lub jej nieodpowiednie rozprowadzenie może powodować natychmiastowe wyłączenie się komputera.

11 Brak obrazu na monitorze
6. Sprawdź czy wszystkie kable zasilające płytę główną są wpięte, szczególnie kabel ATX12. 7. Upewnij się czy karta graficzna nie ma kabla z dodatkowym zasilaniem i czy jest podłączony. 8. Dociśnij pamięć, kartę grafiki i inne karty rozszerzeń. 9. Sprawdź połączenia kablami i taśmami.

12 Brak obrazu na monitorze
10. Zastosuj diagnostykę eliminacji i podmiany podzespołów. 11. W przypadku procesorów Intel z podstawką 478 warto ściągnąć wentylator z radiatorem, wyciągnąć procesor z podstawki i ponownie go założyć. Nie zapinaj radiatora, a jedynie luźno go połóż go na procesorze. Działanie ma na celu sprawdzenie poprawności styku między procesorem a podstawką.

13 Z wnętrza komputera wydobywają się piski
Komputer nie uruchamia się a z wnętrza obudowy dobiegają piski o różnej długości i częstotliwości.

14 Z wnętrza komputera wydobywają się piski
1. Jeden krótki i trzy długie – problem z kartą graficzną. Sprawdź podłączenie monitora, wyjmij i wsadź ponownie kartę graficzną. 2. Jeden długi sygnał lub długie dźwięki w nieskończonej pętli lub jeden długi i dwa krótkie – problemy z pamięcią RAM. Popraw pamięć w gnieździe lub zmień gniazdo.

15 Z wnętrza komputera wydobywają się piski
3. Sygnał przypominający dźwięk wydawany przez karetkę pogotowia lub dźwięki o wysokiej częstotliwości– niedziałający lub mocno przegrzany procesor. Sprawdź chłodzenie procesora, czy wentylator się kręci, sprawdź poprawność podłączenia wentylatora. 4. Zastosuj diagnostykę przez eliminacją i podmianę podzespołów komputera.

16 Komputer nie uruchamia się z więcej niż jednym modułem pamięci
Po rozbudowaniu pamięci RAM do kilku modułów lub w przypadku nowego komputera z kilkoma kośćmi, przestał się uruchamiać. Przyczyną problemów może być brak kompatybilności niektórych układów.

17 Komputer nie uruchamia się z więcej niż jednym modułem pamięci
1. Sprawdź czy komputer uruchamia się z jednym modułem pamięci. Najpierw sprawdź nową pamięć. 2. Upewnij się czy nowa pamięć ma takie same parametry co już osadzona pamięć. Szczególnie chodzi o szybkość pracy magistrali. 3. Przełóż pamięci do innych gniazd na płycie.

18 Komputer nie uruchamia się z więcej niż jednym modułem pamięci
4. Jeśli na płycie są trzy gniazda spróbuj umieścić kości w pierwszym i trzecim

19 Natychmiast po włączeniu komputer sam się wyłącza
Komputer daje się włączyć, jednak po chwili sam się wyłącza. Sytuacja powtarza się regularnie za każdym razem.

20 Natychmiast po włączeniu komputer sam się wyłącza
1. Sprawdź czy żaden element nie powoduje zwarcia. Zwarcie również może powodować uszkodzony głośnik. 2. Upewnij się czy wentylator jest podpięty do odpowiedniego gniazda. 3. Sprawdź czy po włączeniu komputera wentylator się obraca.

21 Natychmiast po włączeniu komputer sam się wyłącza
4. Sprawdź czy poprawnie jest zamontowany radiator. W przypadku komputerów z procesorami AMD w wersji Socket A częstym błędem było obracanie radiatora o 180o. 5. Zdemontuj radiator i sprawdź, czy procesor został posmarowany pastą termoprzewodzącą. 6. Uruchom komputer w wersji minimalnej.

22 Natychmiast po włączeniu komputer sam się wyłącza
7. Zresetuj ustawienia CMOS za pomocą zworki na płycie głównej 8. Gdy wszystkie porady zawiodły problem może leżeć w uszkodzonym zasilaczu lub zbyt małej jego mocy.

23 Komputer zawiesza się w trakcie procedury POST
Komputer poprawnie się uruchamia, jednak w chwili gdzie ma miejsce procedura POST pojawia się komunikat i komputer odmawia dalszej współpracy. Maszyna nie reaguje na naciskanie klawiszy na klawiaturze, a po ponownym restarcie pojawia się taki sam problem.

24 Komputer zawiesza się w trakcie procedury POST
1 . Memory Test Fail – problem dotyczy pamięci operacyjnej. Opisane wcześniej 2. FDD Controller Failure lub FDD Error 40 – bład stacji dyskietek lub problem z kontrolerem FDD. Sprawdź poprawność podłączenia stacji dyskietek (brzeg w innym kolorze do pinu nr 1). Sprawdź czy stacja nie została przykręcona zbyt mocno lub zbyt długimi śrubami, jeśli tak poluzuj śruby. Sprawdź czy zasialnie zostało podpięte

25 Komputer zawiesza się w trakcie procedury POST
3. CMOS Battery State Low – bateria podtrzymująca pamięć CMOS jest za słaba. Wymień baterię na nową. 4. Keyboard error or no keyboard present – Sprawdź poprawność podpięcia klawiatury lub czy nie jest ona uszkodzona. 5. Cache Memory Bad – najprawdopodobniej uszkodzenie wewnętrznej pamięci casche procesora. Jeśli podkręcałeś procesor przywróć poprawne ustawienia lub wykonaj reset CMOS.

26 Komputer zawiesza się w trakcie procedury POST
6. X: Drive error – X – litera napędu. Sprawdź podłączenie napędu, skontroluj układ zworek. 7. Boot Failure, Non-system disk or disk error, Replace and strike any key when ready – brak plików systemowych. Sprawdź poprawność podpięcia dysków twardych. Sprawdź czy nie ma w stacji dyskietki. Sprawdź ustawienia zworek lub ustawienia BIOS odnośnie kolejności przeszukiwania urządzeń.

27 Po uruchomieniu komputera występuje błąd CMOS
Po uruchomieniu komputera na ekranie monitora pojawia się komunikat informujący o błędzie CMOS 1. Uruchom komputer jeszcze raz. Za pomocą klawisza DELETE wejdź do BIOS-u. Następnie korzystając z opcji Save & Exit Setup zapisz ustawienia i ponownie uruchom komputer.

28 Komputer automatycznie przechodzi do BIOS-u
Po uruchomieniu komputer automatycznie przechodzi do BIOS-u. Dzieje się tak niemal za każdym razem. Problem najczęściej występuje na płytach firmy ASUS

29 Komputer automatycznie przechodzi do BIOS-u
1. Jeśli masz podkręcony procesor, to przywróć jego domyślne ustawienia. 2. W przypadku gdy procesor nie jest podkręcony w BIOS-ie ustaw jego parametry na sztywno. Musisz określić taktowanie szyny FSB oraz wartość mnożnika i napięcie procesora.

30 Komputer nie uruchamia się po zakończeniu procedury POST
Po włączeniu komputera procedura testów POST odbywa się poprawnie, a po jej zakończeniu pecet odmawia dalszej współpracy. Często świeci się dioda informująca o pracy dysku twardego.

31 Komputer nie uruchamia się po zakończeniu procedury CMOS
1. Zastosuj diagnostykę eliminacji zbędnych podzespołów. 2. Odłącz dysk i spróbuj uruchomić system z płyty CD. 3. Sprawdź poprawność ustawień zworek dla urządzeń podpiętych na jednym kanale kontrolera IDE. Oraz skontroluj kable zasilające.

32 Komputer nie uruchamia się po zakończeniu procedury CMOS
4. Jeżeli uda się uruchomić komputer koniecznie należy przeprowadzić diagnostykę dysku twardego. W przypadku gdy wykryte będą błędy należy wyzerować dysk za pomocą jednego z przeznaczonych do tego programów.

33 Problemy z dyskami twardymi i innymi napędami.
Katarzyna Załęska

34 Tematy do samodzielnej pracy:
BIOS nie rozpoznaje dysków twardych i napędów optycznych Opis problemu: Podczas uruchamiania komputer nie wykrywa podłączonych dysków i napędów optycznych

35 Tematy do samodzielnej pracy:
2. Komputer nie uruchamia się ze startowej płyty CD/DVD Opis problemu: Komputer nie chce się uruchomić z płyty startowej. Na ekranie monitora pojawia się komunikat o braku systemu operacyjnego lub następuje start z dysku twardego.

36 Tematy do samodzielnej pracy:
3. Dysk twardy nie jest widoczny przy próbie partycjonowania pod systemem Windows 2000/XP Opis problemu: Komputer prawidłowo się uruchamia, wykrywa dysk w czasie procedury POST. Jednak przy instalacji systemu nie da się założyć nowej partycji, gdyż dysk jest nie widoczny.

37 Tematy do samodzielnej pracy:
4. W trakcie partycjonowania i formatowania nie jest widoczna cała pojemność dysku. 5. Bardzo długi czas partycjonowania dysku twardego


Pobierz ppt "Diagnostyka komputera w praktyce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google