Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KONKURS ASTRONOMICZNY „A JEDNAK SIĘ KRĘCI” IV edycja SPRAWOZDANIE Z PRACY KOŁA ASTRONOMICZNEGO COPERNICUS w r. szk. 2012/2013 działającego w I.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KONKURS ASTRONOMICZNY „A JEDNAK SIĘ KRĘCI” IV edycja SPRAWOZDANIE Z PRACY KOŁA ASTRONOMICZNEGO COPERNICUS w r. szk. 2012/2013 działającego w I."— Zapis prezentacji:

1 KONKURS ASTRONOMICZNY „A JEDNAK SIĘ KRĘCI” IV edycja SPRAWOZDANIE Z PRACY KOŁA ASTRONOMICZNEGO COPERNICUS w r. szk /2013 działającego w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika Żywiec ul. Słowackiego 2 opiekun koła – Zofia Pajestka-Jurasz

2 Lipiec 2012r. - COPERNICUS działa w Programie EarthKAM
W wakacyjny czas koło COPERNICUS, współpracując z NASA, realizowało projekt pod nazwą „EarthKAM”. Program polegał na tym, że mieliśmy możliwość fotografowania wybranego fragmentu Ziemi, oczywiście tego, który znajdował się na trasie przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w trakcie trwania projektu. Jest to możliwe dzięki temu, że stacja krąży na niskiej orbicie okołoziemskiej na wysokości od 278 (perigeum) do 460 km (apogeum) i wykonuje codziennie 15,7 okrążeń Ziemi. Z pokładu ISS zdjęcia są robione za pomocą aparatu fotograficznego Nikon D2X Digital SLR, połączonego z komputerem PC, który wyposażony jest w oprogramowanie zarządzające całym procesem robienia fotografii.  Zdjęcia robione są ze specjalnego stanowiska, wyposażonego w okno ze szkłem optycznym, a następnie przesyłane do centrali EarthKAM na Ziemi. Cztery razy w roku, przez 3-4 dni, okno nie jest wykorzystywane do badań naukowych związanych z funkcjonowaniem stacji, i wtedy zaczyna się  program EarthKam.

3 Przykładowe zdjęcia Ziemi w Programie EarthKAM Sardynia
Pustynia Gobi

4 19 września - 24 października 2012 Koło „Copernicus” angażuje się w Międzynarodową Kampanię Poszukiwania Planetoid w formule All-Poland! W Projekcie wzięło udział 15 szkół z Polski, w tym nasza szkoła znalazła się wśród elitarnego klubu „łowców asteroid”! Do tego wyjątkowego przedsięwzięcia koło COPERNICUS przygotowywało się bardzo intensywnie. Szkolenie obejmowało wszystkie etapy kampanii: - instalacja software Astrometrica i pomocniczego oprogramowania (konieczna znajomość anglojęzycznego oprogramowania), - pobieranie danych, - analizę danych, - sporządzanie i wysyłanie raportów. Szkoły uczestniczące w projekcie analizowały za pomocą komputera zdjęcia, na których śledziły ruch obiektów i analizowały ich dane. Wśród mnóstwa obiektów typowały te, które mogły być asteroidami. Raport z poszukiwań trafiał do Harvardu. Zaangażowana grupa 17. doświadczonych drugoklasistów  zaobserwowała  6 obiektów NEO (Near Earth Object). Sprawozdanie :

5 GRUPA „POSZUKIWACZE” w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid w formule All-Poland!

6 4 - 10 PAŹDZIERNIKA - World Space Week
Koło Copernicus już po raz trzeci celebrowało Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, tym razem pod hasłem: „Obserwacja Ziemi; codzienna nawigacja i telekomunikacja poprzez satelity w celu ochrony ludzi i środowiska”. Obchody szkolne: Wystawa najlepszych prac uczniów klas I na temat eksploracji kosmosu (współpraca nauczyciela fizyki i kultury). Projekcja filmu dokumentalnego o misji promu STS-130 Endeavour do ISS w lutym 2010 roku z muzyką Chopina. /Premiera tego filmu odbyła się w naszej szkole w 2010r. podczas WSW: Prezentacja pt. "Historia lotów kosmicznych” przedstawiona na spotkaniu koła astronomicznego. Więcej:

7 Gazetka szkolna na temat „ Eksploracja Kosmosu”

8 10.10. 2012r. - Szkolny Konkurs na najlepsze zdjęcie z MicroObservatory
Konkurs polegał na wykonaniu zdjęcia dowolnego obiektu za pomocą OWN/MikroObserwatorium ( w dwóch kategoriach:  Astrocreative i Natural Color, a następnie wykonanie obróbki zdjęć.  W kategorii Astrocreative  nie było żadnych barier na fantazje i kreatywność uczestników, natomiast w Natural Color chodziło o złożenie zdjęcia z ekspozycji w 3 filtrach, R, G i B. Laureatom konkursu zostały wręczone nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy: W kategorii Astrocreative: Agata Tomaszek kl. II d   (Galaktyka Andromedy - Messier31) W kategorii Natural Color: Anna Machała kl. II d,  Karol Gach kl. II d, Eryk Kijas kl. II d, Jakub Witas kl. II d, Julia Pawlik kl. I k

9 Nagrodzone zdjęcia w konkursie MicroObservatory: Galaktyka Andromedy  M31 (NGC224)
Galaktyka Wiatraczek - M101  (NGC 5457)

10 Całoroczna obserwacja Słońca w linii H-alfa wodoru
W oczekiwaniu na 24 cykl aktywności słonecznej COPERNICUS obserwował gwiazdę dzienną regularnie. Przepowiednie, iż rok będzie końcem znanego nam świata, nie sprawdziły się. Nasza gwiazda dzienna, jak wskazują zdjęcia poniżej, nie porażała aktywnością. Można więc było spać spokojnie! Wciąż wykonujemy astrofotografie:

11 21.09.2012r. Słońce w linii H-alfa wodoru

12 26.11.2012r. - Słońce (niewielki wzrost aktywności)

13 Jesienna edycja MoonKAM i EarthKAM dla szkół
Już po raz drugi koło COPERNICUS z wielkim zainteresowaniem licealistów wzięło udział w programach MoonKAM i EarthKAM. Spacer po CAŁEJ powierzchni Księżyca za pomocą dwóch sond GRAIL zaowocował licznymi zdjęciami naszego naturalnego satelity. Ziemia widziana z pokładu ISS to również frajda, zwłaszcza gdy na zdjęciu znajduje się np. Rychwałdek (niewielka miejscowość leżąca koło Żywca)!

14 Nasza PLANETA

15 Nasz kosmiczny SĄSIAD

16 Astrofotografia za pomocą Ironwood North Observatory
Za pośrednictwem EU-HOU Polska uzyskaliśmy dostęp do INO2 oraz INO1 odpowiednio: r. i r. M r. (INO 1)

17 ASTROFOTOGRAFIA KOŁA COPERNICUS
Jowisz z 4 największymi księżycami Gwiazdozbiór Byka

18 13/14.12.12 r. - CAŁONOCNE OBSERWACJE NIEBA
  Noc spadających gwiazd, koło COPERNICUS, spędziło w szkole – w obserwatorium i w gabinecie fizycznym. Obserwowalismy geminidy - rój regularny i obfitujący w swoim maksimum w wiele spalających się meteorów w ziemskiej atmosferze. W 2012r. można było zobaczyć ponad 100 meteorów na godzinę. Aura zawiodła i tylko czasami można było oglądać kawałki czystego nieba. Gabinet fizyczny zamienił się więc w salę kinową, gdzie oglądaliśmy filmy astronomiczne.

19 STYCZEŃ 2013 r. - Akcja "Wyślij zdjęcie w kosmos"
Akcja polegała na tym, że należało sfotografować lub sfilmować siebie, swojego pupila lub ulubione miejsce, a następnie do 25 stycznia 2013 przesłać obraz na adres .  Wszystkie materiały filmowe i zdjęciowe zostały umieszczone na karcie pamięci zainstalowanej na pokładzie polskiego satelity naukowego "Heweliusz" i razem z nim poleciały w kosmos. Jedno spotkanie koła zostało poświecone tematyce „Polska w Kosmosie” (PW-Sat).

20 10 marca - 14 kwietnia 2013 - koło COPERNICUS tropiło planetoidy dzięki programowi Pan- STARRS
Pan- STARRSto program systematycznej i ciągłej obserwacji nieba. System składa się z czterech teleskopów o średnicy 1,8 m (z kamerą CCD o rozdzielczości 1.4 GPix, usytuowanych na Hawajach. Celem programu jest odkrywanie wiele nowych komet, planetoid (głównego pasa planetoid, pasa Kuipera), gwiazd zmiennych oraz innych obiektów (np. brązowych karłów). Osiem planetoid odkryli uczniowie z 12 polskich szkół, biorący udział w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid. Wśród odkrywców jest koło COPERNICUS, a odkryta przez nas planetoida nosi wstępną nazwę 2013 EM78 !!! Fragmenty zdjęć na których jest nasza planetka - żółta kropka.

21 16.04.2013 r. - Obserwacje wieczorne nieba
Zdjęcia wykonano aparatem Canon EOS w ognisku głównym teleskopu MEAD 10

22 25.04.2013r. Dzień Astronomii: Słońce
Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego, który jest naszym domem. W tym dniu w auli szkolnej ustawiliśmy dwa modele Układu Słonecznego i została przedstawiona inscenizacja pt. „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”. W oknach całej szkoły zostały umieszczone pionowe zegary słoneczne, a na drzwiach sal rozlepiono plakaty z informacjami o Naszej Gwieździe Dziennej. Słońce dostarcza nam ciepła i światła niezbędnego do życia oraz wpływa na zjawiska klimatyczne, geofizyczne i biologiczne. I te aspekty zostały przedstawione w krótkim filmiku pt. „Słońce jakie jest, każdy widzi” oraz prezentacjach: „Wykorzystanie energii słonecznej” i „Wpływ Słońca na klimat Ziemi”. Pozorny ruch Słońca na niebie od tysięcy lat wyznacza rytm dnia i nocy, a samo Słońce przez wiele cywilizacji było czczone jako bóstwo. Piękno zachodów i wschodów Słońca inspirowało pokolenia malarzy i poetów. Te zagadnienia zostały rozwinięte w prezentacjach: „Zaćmienia Słońca i Księżyca”, „Żywiecki zegar słoneczny”, „Słońce w literaturze i sztuce”, „Bóstwa solarne”. Wykład pt. „Słońce od starożytności do współczesności” wygłosił absolwent szkoły, odkrywca wielu komet, pan Michał Kusiak. Odbył się też konkurs pt. „Wszystkie drogi prowadzą do Słońca”, a jego laureaci zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi. Na zakończenie święta astronomii na boisku szkolnym odbył się pokaz plam na Słońcu metodą projekcji.

23 http://uczniowie. lo-zywiec. pl/~astronomia2/index

24 25/26.04.2013 r. Całonocne obserwacje nieba
25 kwietnia oglądaliśmy częściowe zaćmienie Księżyca; początek zjawiska w porach , apogeum o 22.07, koniec Było to niezwykłe zaćmienie do obserwacji, ponieważ faza częściowa była bardzo mała – 1,5 % i trwała niespełna 27 min. Cień Ziemi dosłownie „musnął” północną część tarczy Księżyca. Księżyc wyglądał, jakby miał maleńką, ciemną czapeczkę. Aura dopisała i była bardzo dobra widoczność. Ciekawostką jest fakt, że nieco w lewo od tarczy Księżyca był widoczny Saturn. Wyglądał jak niezbyt jasna gwiazdka, ale w teleskopie podziwialiśmy jego pierścienie i największy księżyc Tytan. Atrakcją wieczoru był Jowisz z czterema Galileuszowymi Księżycami. Jak zwykle, podczas takich maratonów nocnych, jedna sala lekcyjna zamieniła się w salę kinową!

25 Faza maksymalna zaćmienia.

26 29.04 - 8.05 - Międzynarodowe Polowanie na Gwiazdy - „Globe At Night” 2013
Doroczne Polowanie na Gwiazdy GLOBE At Night jest projektem chętnie realizowanym przez COPERNICUS . Odnajdując i obserwując gwiazdozbiór Lwa na nocnym niebie, uczniowie mogą dowiedzieć się, w jaki sposób światła znajdujące się w ich otoczeniu wpływają na zanieczyszczenie nocnego nieba. To wydarzenie pomaga zrozumieć wpływ sztucznego światła na środowisko, jak również uświadamia nam, że oglądanie nocnego nieba jest coraz trudniejsze!

27 17.06.13 r. Warsztaty astronomiczne w Sopotni Wielkiej
W STOWARZYSZENIU POLARIS w Sopotni Wielkiej znajduje się model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w. Jeden z modułów stacji został wykonany w skali 1:1 i tutaj COPERNICUS brał udział w seansie pokładowym. Część załogi przebrała się w stroje astronautów, wzorowanych na kombinezonach NASA, oraz otrzymała konkretne funkcje i zadania. Po wejściu na pokład grupa samodzielnie prowadziła wylosowaną „misję kosmiczną” wg. scenariusza. Koordynator - Pan Piotr Nawalkowski nadzorował misję z „centrum kontroli lotów”, czuwając nad przebiegiem warsztatów. Była to naraz nauka i zabawa ! Szefem naszej misji został Karol Gach, inne funkcje pokładowe pełnili: Dominik Ciurla, Łukasz Skrzypek i Dawid Mieszczak. Wszyscy wywiązali ze swoich ról wspaniale; „wylądowaliśmy cało” i nie było wielu awarii.

28 Szef Stowarzyszenia POLARIS Pan Piotr Nawalkowski

29 Może to przyszli astronomowie ? Klasa II - Szkoła Podstawowa nr 3
r. Koło COPERNICUS często gości w obserwatorium uczniów żywieckich szkół Może to przyszli astronomowie ? Klasa II - Szkoła Podstawowa nr 3 w Żywcu

30 Obok wymienionych wyżej przedsięwzięć prowadziliśmy systematyczne, piątkowe spotkania tematyczne.

31 OSIĄGNIĘCIA KOŁA COPERNICUS W R.SZK. 2012/2013
1. r. Europejska Odznaka eTwinning. Oto, co napisano w liście gratulacyjnym: Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "EUROPEAN TRACES ON ASTRONOMY". Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. W związku z tym, otrzymasz certyfikat, który możesz dołączyć do swojej strony internetowej (stron internetowych) lub wystawić w widocznym miejscu w swojej szkole. Ponadto, Twój projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: 

32 2. Wyróżnienie w III edycji konkursu astronomicznego  „A jednak się kręci” na najlepsze zajęcia pozalekcyjne o tematyce astronomicznej. BARDZO DZIĘKUJEMY  3. Wyróżnienie w Wojewódzkim Seminarium Astronomiczno-Astronautycznym w Częstochowie za pracę „Kosmiczne wysypisko”. Grzegorz Matuszny, uczeń klasy I c, w pracy "Kosmiczne wysypisko"  opisał problem orbitujących wokół Ziemi wytworów ludzkiej cywilizacji oraz wynikające z tego zagrożenia i sposoby sprzątania kosmosu. Praca ucznia została wyłoniona spośród 33 prac i znalazła się wśród 10 najlepszych, prezentowanych podczas seminarium.

33 III-IV 2013 - Odkrycie planetoidy w Kampanii PanSTARRS.
4. IX – X Obserwacja 6 obiektów NEO (Near Earth Object) w IASC w formule All-POLAND. Obiekty znalazły się w kategorii NEO Observations (2012 HO15, 2012 RH15 – dwa razy, 2012JR17, 2012 HM1, 2012 TR20 ). NEO Observations to kolejna obserwacja obiektu, która skutkuje doprecyzowywaniem orbity takiego obiektu. Potwierdzenia obiektów NEO są istotne, gdyż pozwalają określać orbitę  obiektu i przewidzieć, w jakiej odległości będzie on mijał Ziemię, czyli określić niebezpieczeństwo takiego przejścia. 5. III-IV Odkrycie planetoidy w Kampanii PanSTARRS. Planetoida nosi wstępną nazwę 2013 EM78 i potrzebne są dalsze obserwacje, aby poznać dokładne parametry jej orbity. Gdy dane te będą znane, obiekt otrzyma kolejny numer na liście planetoid i będzie można nadać mu nazwę. Prawo zaproponowania nazw mają odkrywcy, a ostateczną decyzję podejmuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

34 Tytuł FINALISTY w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym ASTROLABIUM.
6. Tytuł FINALISTY w Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym ASTROLABIUM. Maciej Gąsiorek z kl. I j znalazł się wśród 20 najlepszych ASTRONOMÓW - PIERWSZOKLASISTÓW w Polsce, którzy zostali nagrodzeni w Konkursie ASTROLABIUM. Maciek zajął 11 miejsce i oprócz nagród rzeczowych otrzymał dyplom uznania od organizatorów konkursu. Doceniono też liczny udział w konkursie naszej szkoły (34 uczniów pisało test na poziomie klas pierwszych i 36 na poziomie klas drugich). Wynikiem tego będzie przyjazd organizatorów konkursu z wykładem astronomicznym w październiku 2013r.


Pobierz ppt "KONKURS ASTRONOMICZNY „A JEDNAK SIĘ KRĘCI” IV edycja SPRAWOZDANIE Z PRACY KOŁA ASTRONOMICZNEGO COPERNICUS w r. szk. 2012/2013 działającego w I."

Podobne prezentacje


Reklamy Google