Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Natoński ID. Definicja komunikacji Komunikacja to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Natoński ID. Definicja komunikacji Komunikacja to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez."— Zapis prezentacji:

1 Jakub Natoński ID

2 Definicja komunikacji Komunikacja to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę. Na komunikację składają się następujące działania: zakodowanie myśli przez nadawcę, nadanie nośnika (fizyczne przekazanie go odbiorcy poprzez kanał formalny lub nieformalny), odebranie nośnika poprzez odbiorcę komunikatu odtworzenie treści informacji (dekodowanie). sprzężenie zwrotne Nadawca inicjuje komunikat przez zakodowanie pewnej myśli. Komunikat jest fizycznym wynikiem kodowania przez nadawcę. Komunikatem jest mowa, pismo, gestykulacja (np. ruch ramion). Kanał jest środkiem poprzez, który komunikat wędruje. Odbiorca jest adresatem komunikatu. Zanim jednak będzie mógł odebrać komunikat, symbole należy przełożyć na postać dla niego zrozumiałą. Tym etapem jest proces dekodowania.

3 Wymiary komunikacji Wyróżniamy cztery wymiary komunikacji: interpersonalny - dotyczy przynajmniej dwóch jednostek, które mają ze sobą bezpośredni kontakt intrapsychiczny - dotyczy wewnętrznych doświadczeń grupowy - porozumienie członków danego zespołu, którzy w strukturze grupy zajmują określone pozycje społeczny – komunikacja przybiera formę kontaktu mającego miejsce pomiędzy grupami lub zespołami o dużej liczebności, uczestnicy takiej komunikacji charakteryzują się anonimową tożsamością

4 Czasy kiedy człowiek nie potrafił jeszcze mówić W rozwoju cywilizacji ogromną rolę odegrał proces komunikacji między ludźmi.Człowiek stosował pewne znaki o symbolicznym znaczeniu. Ludzie pierwotni znali również technikę rysunku "pierwszego kroku do znalezienia graficznej formy zapisu myśli ". Podstawowym nośnikiem informacji w okresie przed opanowaniem mowy były gesty oraz bodźce. Poza komunikacją bezpośrednią człowiek opracował również metodę przekazywania informacji na odległość np. za pomocą znaków dymnych czy świetlnych.

5 Od chwili kiedy człowiek już mówił do czasów wynalezienia elektryczności Powstanie mowy, mające miejsce ok. 200 000 tys. lat temu miało przełomowe znaczenie dla całej ludzkości. Umożliwiła ona przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Doświadczenia przekazywane za pomocą języka stawały się coraz bogatsze, a człowiek mógł zmieniać się i przystosowywać się do otoczenia – bądź przystosowywać otoczenie do siebie – znacznie szybciej niż gatunki opierające się na genetycznej ewolucji. Około 3500 lat p.n.e wynaleziono pismo. Zamknięty zbiór symboli, wyrażających dźwięki fonetyczne bądź pojęcia, umożliwił przechowywanie skomplikowanych, długich wiadomości i stanowił ‘graficzny zapis mowy’.

6 W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Palma pierwszeństwa należy się Asyrii (lata 550-500 p.n.e), aczkolwiek pewne – stosunkowo nieliczne – przesłanki wskazują na istnienie systemu pocztowego nawet w 1700 p.n.e, w czasach Hammurabiego. Asyryjski system pocztowy powstał jako dodatek do systemu zbierającego informację – szpiegowskiego i podatkowego.

7 Wynalezienie druku w XVw. przez Gutenberga znacznie ułatwiło powielanie tekstów a tym samym przekaz informacji na odległość. Kultury żyjące na obszarach występowania gatunków drzew o dużych pniach opracowały metodę komunikacji na odległośc za pomocą bębnów. Najbardziej znanym dziś przykładem takiej komunikacji są tam-tamy, czyli „mówiące bębny” używane do dzisiaj jako element muzyki juju). Podobnie jak przy sygnałach optycznych, także przy sygnałach dźwiękowych stosowano ’stacje przekaźnikowe’. W roku 400 p.n.e. powstają heliografy. Są to urządzenie przekazujące sygnały świetlne na zasadzie odbijania promieni słonecznych od zwierciadeł. Po raz pierwszy opis ich użycia napotykamy w Hellenice Ksenofona, gdzie spotykamy opis sygnałów bitewnych przesyłanych przy pomocy wypolerowanych tarcz.

8 Komunikacja od odkrycia elektryczności do wynalezienia komputerów W okresie po wynalezieniu elektryczności, opracowano wiele urządzeń używanych w komunikacji na odległość. Telegraf był urządzeniem przekazującym informacje tekstowe. Pierwszy elek6tryczny telegraf zbudowany został w 1873 roku przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone’a oraz Sir Williama Fothergilla. Telegraf ten wykorzystywał pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu.

9 Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Pierwsze przenośne aparaty telefoniczne zaczęły być wykorzystywane przez wojsko i policję w latach 50. XX wieku w USA i w Szwecji, a od lat 90. przenośne, bezprzewodowe telefony komórkowe stają się coraz popularniejsze, jako przedmioty codziennego użytku. Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche..

10 Komunikacja od powstania komputerów do teraz Komunikacja dzięki komputerom stała się o wiele łatwiejsza. Umożliwiają nam one szybki kontakt z osobą oddaloną nawet o tysiące kilometrów przez 24 godziny na dobę. Ogromną rolę pełni już od kilku lat Internet, dzięki któremu możemy korzystać z portali społecznościowych, komunikatorów, przeglądnąć najnowsze wiadomości i przeczytać książkę w wersji elektronicznej. Obecnie zanika coraz bardziej komunikacja bezpośrednia. Młodzież coraz częściej zamiast rozmowy przy spotkaniu czy spacerze używa internetowych komunikatorów

11 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Jakub Natoński ID. Definicja komunikacji Komunikacja to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google