Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Harmonogram konserwacji komputera osobistego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Harmonogram konserwacji komputera osobistego"— Zapis prezentacji:

1 Harmonogram konserwacji komputera osobistego

2 Wstęp: Dla zachowania właściwej kondycji systemu należy dbać o jego dokładną konserwację, bowiem praca na komputerze pozostawia po sobie efekty - niestety tym głównym efektem jest przeważnie spadek wydajności systemu. System Windows oferuje dostatecznie dużo narzędzi, które z powodzeniem mogą zostać użyte podczas przeprowadzania konserwacji. Konserwacja jednak, aby była skuteczna i przynosiła widoczne skutki, powinna być przeprowadzana regularnie. Nie należy jednak przesadzić i w tę stronę – zbyt częste czynności przeprowadzanie czynności konserwujących może uczynić pracę uciążliwą i niekomfortową poprzez zakłócanie zwykłych czynności. Aby usprawnić i ułatwić konserwację systemu Windows, można zastosować się do pewnych reguł i zaplanować sobie niektóre czynności. Całą konserwację można bowiem ograniczyć do kilku kroków, których regularne wykonywanie spowoduje, że komputer będzie pracował cały czas z wydajnością odpowiadającą posiadanemu sprzętowi. Jako administrator komputera mamy wiele możliwości, udostępnionych przez system Windows w tym celu.

3 Sprawdzanie dysku twardego w celu znalezienia i wyeliminowania błędów:
Operację tę należy przeprowadzać średnio raz na dwa tygodnie, w zależności od częstotliwości korzystania z komputera i jego obciążenia podczas pracy. Proces sprawdzania dysku obciąża w pewnym stopniu system a także jest czasochłonny. Zatem powinniśmy przeprowadzać skanowanie dysku, gdy nie korzystamy z komputera. Otwieramy katalog Komputer, klikamy prawym klawiszem na ikonę dysku i przechodzimy do Właściwości.

4 Sprawdzenie dysku twardego:
Z zakładki Narzędzia wybieramy Sprawdź a następnie, po wprowadzeniu ustawień takich, jak na obrazku, klikamy Rozpocznij. Jeżeli wybraliśmy opcję Automatycznie napraw błędy systemu plików a wybrana przez nas partycja jest systemową, wyświetli się monit o braku możliwości kontynuacji zadania. Należy kliknąć Anuluj, a następnie Zaplanuj sprawdzanie dysku, co spowoduje uruchomienie tej części skanowania przy następnym uruchomieniu komputera.

5 Monitorowanie przestrzeni dyskowej:
Należy mieć na uwadze ilość wolnego miejsca na poszczególnych partycjach. Utrzymywanie dostatecznej ilości wolnego miejsca pozwala zachować nie tylko właściwy porządek, ale także sprawną pracę dysku twardego i efektywność procesu defragmentacji. Należy regularnie usuwać więc niepotrzebne pliki i pozbywać się nieużywanych programów oraz pozostałości po nich.

6 Defragmentowanie dysku:
Proces fragmentacji plików skutecznie potrafi obniżyć wydajność systemu. Zaniedbany pod tym względem dysk pracuje co raz wolniej i chociaż różnica nie jest zauważalna z dnia na dzień, to po pewnym czasie potrafi dać się we znaki. W zależności od poziomu eksploatacji komputera defragmentacja powinna być zalecana nawet co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli jednak komputer nie jest mocno obciążany, w zupełności powinna wystarczyć jedna taka operacja w ciągu miesiąca. Otwierając Właściwości dowolnej partycji, w zakładce Narzędzia znajdziemy systemowe narzędzie do defragmentacji.

7 Defragmentowanie dysku:
Wybierając Defragmentuj, w kolejnym oknie należy jedynie wybrać partycję i kliknąć Defragmentuj dysk. Dla pewnego ułatwienia i zautomatyzowania tej operacji, możemy zaplanować jej harmonogram, by system Windows sam wykonywał ten proces. Wybieramy zatem Konfiguruj Harmonogram. W otwartym oknie wprowadzamy odpowiednie dla nas ustawienia. Możemy wybrać zarówno częstotliwość, dzień tygodnia, jak i konkretną danego dnia godzinę. Ponadto klikając Wybierz dyski… możemy zdefiniować, które dyski mają zostać poddane defragmentacji w tym automatycznym procesie.

8 Tworzenie punktów przywracania:
Jest to o tyle ważne, że pozwala nam na przywrócenie systemu do poprawnego działania w przypadku wystąpienia pewnych problemów związanych z niepoprawnym działaniem programów, sterowników, bądź rejestru. Windows automatycznie tworzy punkty kontrolne przy okazji różnych operacji w systemie. Sami jednak możemy tworzyć własne punkty przy okazji ręcznie wprowadzanych poważniejszych zmian. W tym celu w Menu Start wpisujemy Punkt przywracania i ze znalezionych pozycji wybieramy Utwórz Punkt Przywracania.

9 Tworzenie punktów przywracania:
Zaznaczając partycję systemową, klikamy Utwórz, podajemy nazwę tworzonej kopii i ponownie wybieramy Utwórz. Punkt przywracania zostanie utworzony. Dla skorzystania z posiadanych punktów przywracania w Menu Start wpisujemy Punkt przywracania i wybieramy Przywróć pliki i ustawienia systemowe z punktu przywracania. Zaznaczany Wybierz inny punkt przywracania i przechodzimy do kolejnego okna, klikając Dalej. Wybieramy z listy żądaną kopię i przechodzimy przez kolejne okna kreatora, aż do rozpoczęcia procesu przywracania.

10 Tworzenie kopii zapasowych plików:
Częstotliwość wykonywania tej czynności także jest uzależniona od częstotliwości korzystania z komputera. Jeżeli pracujemy na nim codziennie i przetwarzamy duże ilości danych, dla własnego bezpieczeństwa możemy ustawić automatyczne tworzenie codziennej kopii zapasowej. W przypadku, gdy jednak rzadziej korzystamy z komputera, wystarczyć może tworzenie kopii zapasowej nawet raz na miesiąc. Jako administrator systemu w Menu Start wpisujemy kopia zapasowa i wybieramy Wykonaj kopię zapasową komputera.

11 Tworzenie kopii zapasowych plików:
W otwartym oknie wybieramy Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej, w celu uruchomienia kreatora.

12 Tworzenie kopii zapasowych plików:
Pierwszym krokiem będzie wybranie miejsca docelowego dla tworzonej kopii zapasowej. Wybieramy nośnik, na którym kopia ma zostać utworzona. W przypadku wyboru partycji, która znajduje się na tym samym dysku fizycznym co Windows, zostaniemy poinformowani o tym fakcie – system ostrzega nas, że w przypadku awarii dysku, wszystkie jego partycje ulegną zostaną uszkodzone, a co za tym Idzie, kopia zapasowa także. Możemy więc wybrać inny nośnik danych, co jest nowością w Windows 7 – w poprzednich wersjach systemu nie było możliwości bezpośredniego zapisu kopii na dowolny nośnik.

13 Tworzenie kopii zapasowych plików:
Kolejny krok to wybór plików, dla których kopia ma zostać wykonana. Wybór automatycznie sprawi, iż system wykona kopię wszystkich plików, zaś opcja Pozwól mi wybrać, przekierowuje nas do okna, gdzie samodzielnie możemy zdecydować, które pliki i foldery mają zostać uwzględnione w kopii.

14 Tworzenie kopii zapasowych plików:
Następne okno to ostatni krok tworzenia kopii zapasowej. Wybierając Zmień Harmonogram możemy ustalić, czy kopie zapasowe mają być wykonywane automatycznie, jeżeli tak – wybieramy częstotliwość tworzenia, oraz dzień i godzinę. Po zdecydowaniu, że wszystkie ustawienia są poprawne wybieramy Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej. Należy odczekać do zakończenia procesu wykonywania kopii. Proces ten trwa dość długo, a sama kopia zajmuje sporo miejsca – wszystko to w głównej mierze zależy od wielkości danych przeznaczonych do skopiowania.

15 Tworzenie dysku naprawy systemu:
Jeżeli zależy nam na zachowaniu wszystkich danych i uniknąć konieczności ponownej instalacji systemu w razie jakiejkolwiek awarii Windowsa, należy raz na jakiś czas tworzyć kopię zapasową obrazu systemu. Jest to nowość w systemie Windows 7. System oferuje stworzenie dysku naprawy – czyli narzędzia, które pozwoli nam naprawić system w przypadku wystąpienia poważnego błędu uniemożliwiającego jego poprawną pracę. Jest to alternatywa opcji odzyskiwania systemu, dla której użycia należy dysponować dyskiem instalacyjnym Windows. A zatem posiadając dysk naprawy nie musimy eksploatować dodatkowo posiadanej płyty z systemem Windows – dysk naprawy działa jako samodzielny moduł naprawczy. Służy on jednak jedynie do naprawy, nie zaś do instalacji systemu.

16 Tworzenie dysku naprawy systemu:
W celu utworzenia takiego dysku, należy udać się do Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Kopia zapasowa/Przywracanie i wybrać menu po lewej stronie Tworzenie dysku naprawy systemu. Następnie należy umieścić czystą płytę DVD w nagrywarce, wybrać z listy napęd, a następnie kliknąć Utwórz dysk. Operacja ta nie trwa długo i zależy od możliwości sprzętowych komputera.

17 Aktualizowanie systemu:
Microsoft co pewien czas wydaje uaktualnienia do systemu. Mają one na celu usuwanie błędów, które mogą występować, usprawniają działanie niektórych funkcji a także podnoszą stopień bezpieczeństwa komputera. Aktualizacje domyślnie są ustawione, jako automatyczne. Jeżeli funkcja ta nie została przez nas wyłączona, system sam pobiera aktualizacje domyślnie instaluje je. Aby sprawdzić, czy nowe aktualizacje są dostępne, należy w Menu Start wpisać Windows Update i wybrać wyszukany program.

18 Aktualizowanie systemu:
Jak widać, w głównym oknie system informuje nas o dostępnych aktualizacjach i umożliwia ich instalację. Wybierając Wyszukaj Aktualizację możemy polecić komputerowi natychmiastowe wyszukanie dostępnych aktualizacji, zaś klikając Zmień Ustawienia mamy możliwość włącznie/wyłączenia funkcji, zmiany akcji związanych z pobranymi aktualizacjami oraz godziny instalacji, jeżeli ta funkcja jest włączona.

19 Wniosek/Zakończenie:
Te kilka prostych kroków, w części wykonywanych automatycznie, pozwoli zachować dobrą kondycję systemu oraz zapewnić bezpieczeństwo posiadanych danych. Warto zatem zainteresować się zagadnieniem konserwacji systemu – wszak dbanie o własny komputer naprawdę nie wymaga specjalistycznej wiedzy, drogiego oprogramowania bądź ogromu czasu, a pozwala cieszyć się właściwą wydajnością sprzętu.

20 Bibliografia: Internet, książki Wykonanie: Michał Korthals, kl. 2cm


Pobierz ppt "Harmonogram konserwacji komputera osobistego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google