Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Weźmy się za przetwarzanie,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Weźmy się za przetwarzanie,"— Zapis prezentacji:

1 Weźmy się za przetwarzanie,
bo żyć niemiło w bałaganie!

2 Śmieci możemy posegregować na:
Czary mary…? Zamiast bezmyślnego wyrzucania śmieci do jednego kubła, możemy pomóc naszej planecie sortując je. Dzięki temu zostaną one powtórnie wykorzystane, czyli ulegną procesowi recyklingu. Recykling, recyklizacja (ang. recycling) – jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Śmieci możemy posegregować na:

3 Cele recyklingu: ochrona zasobów naturalnych poprzez zmniejszenie wydobywania surowców naturalnych, zastępowanych odzyskiwanymi, ochrona środowiska poprzez zmniejszenie wydobycia surowców naturalnych, oszczędność energii - poprzez wykorzystanie tej zawartej w odpadach, a także przez zmniejszenie zużycia energii przy tworzeniu nowych produktów, zmniejszenie szkodliwości odpadów poprzez mniejszą ich ilość, spowolnienie zwiększania powierzchni wysypisk śmieci.

4 Wczoraj… Chociaż obecnie wykorzystujemy powtórnie zaledwie małą cząstkę odpadów, recykling nie jest niczym nowym. Już od dawna przemysł metalurgiczny i budownictwo ponownie wykorzystują dachówki łupkowe i metale, takie jak ołów, miedź i inne. Od wielu lat w sklepach ze starzyzną i na „perskich jarmarkach” handluje się używaną odzieżą i innymi starociami. W niektórych krajach wpłaca się niewielką sumę zwaną zastawem za zwrot butelek. Po dokładnym umyciu butelki napełnia się ponownie i odstawia do sklepu. Niektóre butelki lub stłuczkę szklaną można odstawić do huty, gdzie sortuje się je według koloru szkła, rozdrabnia i przerabia na nowe szkło.

5 … i dziś Oddzielenie użytecznych materiałów, takich jak papier, szkło i metale od reszty śmieci to jedna z głównych trudności recyklingu. Są już zakłady recyklingowe, w których sortuje się mieszaninę przeróżnych odpadów. Byłoby jednak o wiele lepiej, gdyby śmieci nie były tak pomieszane, tzn. gdybyśmy sami sortowali je w domu. W niektórych miejscowościach różne rodzaje odpadów gromadzi się w osobnych pojemnikach. W naszym mieście również pojawiają się takie pojemniki i coraz częściej zapełniane są wymaganymi odpadkami.

6 Recykling szkła SZKŁO 1. Selektywna zbiórka do pojemników - opakowania szklane segregujemy już na etapie zbiórki na szkło bezbarwne i szkło kolorowe. 2. Oczyszczenie i uzdatnienie - posegregowana na kolory stłuczka z pojemników do segregacji trafia do stacji uzdatniania, gdzie zostaje oczyszczona z takich pozostałości jak etykiety i nakrętki, a następnie rozdrobniona oraz wymyta. 3. Recykling w hucie szkła - oczyszczona, rozdrobniona i wymyta stłuczka zostaje dostarczona do huty szkła, gdzie w odpowiedniej proporcji dodawana jest do surowców naturalnych, a następnie stopiona.

7 Tu należy wrzucać: butelki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach, słoiki i pojemniki, szklane butelki po mleku skondensowanym Tu nie należy wrzucać: szkła stołowego, ceramiki oraz szkła żaroodpornego, luster, kryształów, szklanek, szkła budowlanego, szyb samochodowych i szkła okularowego, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych (świetlówek), żarówek reflektorów, izolatorów, ekranów i lamp telewizyjnych, szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałościami zawartości

8 Recykling plastiku Oddzielenie innych odpadów - wśród odpadów PET mogą się znaleźć również pewne ilości innych tworzyw w postaci nakrętek, butelek po chemii gospodarczej, reklamówek. Po wyselekcjonowaniu zostają one przekazane firmom zajmującym się przerobem i utylizacją tych odpadów. Mycie butelek - wyselekcjonowane opakowania z PET zostają wymyte na linii myjącej, z reguły wykorzystującej wodę w układzie zamkniętym. Proces rozdrobnienia - oczyszczone opakowania zostają rozdrobnione w specjalnych młynach na płatki.

9 Recykling makulatury PAPIER Papier jest sortowany pod względem typu i kategorii. Przy pasie transmisyjnym opakowania są ręcznie sortowane według rodzaju materiału, z którego były wyprodukowane. 2. Posortowany papier jest umieszczany w pojemnikach, gdzie jest mieszany z wodą, w wyniku czego powstaje masa. Masa jest rozprowadzana na tacach, na których duże walce odciskają z niej wodę. 4. Po osuszeniu, papier jest rolowany i cięty na nowe produkty. 5. Masa jest również surowcem do produkcji opakowań kartonowych (np. do płatków śniadaniowych), tektury falistej, książek telefonicznych i gazet.

10 Mała bateria – duży problem…
Co roku w Polsce sprzedaje się ok. 300 mln baterii. Wyrzucanie ich do kosza negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na organizm człowieka. Dlatego recykling zużytych baterii i akumulatorów jest konieczny. Baterie zawierają sporą ilość metali ciężkich. Wchodzący w skład baterii ołów wpływa trująco na wszystkie ludzkie komórki oraz narządy. Toksyczny kadm powoduje anemię, a rtęć jest związkiem wyjątkowo trującym. Zużytą baterię lub akumulator możesz oddać w punkcie prowadzącym ich sprzedaż, gdy kupujesz nowy. Zbiórkę baterii prowadzą również firmy, instytucje oraz we własnym zakresie placówki oświatowe.

11 Trujące leki? Farmaceuci apelują, aby zużytych czy przeterminowanych leków nie wyrzucać do śmietnika. W niektórych aptekach niepotrzebne tabletki czy kapsułki można zostawiać w specjalnych pojemnikach. Wyrzucanie leków na śmietnik jest niebezpieczne, bo mogą one trafić w niepowołane ręce. Były nawet przypadki zatruć dzieci kolorowymi pastylkami, znalezionymi na wysypisku. Nie można również wysypywać ani wylewać leków do sedesów, bo zawierają substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla środowiska, szczególnie, jeśli trafią do wód gruntowych.

12 Nowoczesny zakład recyklingu
Jest to obiekt zamknięty, w którym wydzielono: boks przyjmujący surowe odpady, część zasadniczą. Poszczególne fazy procesu mają na celu rozdrobnienie odpadów i oddzielenie gruzów, popiołów, szkła, ceramiki, metali żelaznych itp. Umiejscowienie w ciągu technologicznym urządzenia bębnowego ma na celu dalsze oczyszczenie odpadów z frakcji, które nie mogą być zgazowane. Po tym następuje zmielenie odpadów i przekazanie do silosu (za pomocą przenośnika taśmowego) lub zbelowania; część magazynową. Zbelowane odpady trafią do zgazowywacza w okresie zwiększonego poboru mocy energetycznej.

13 A Sokółka nie jest gorsza!
Cztery pojemniki do segregacji w jednym - tak w skrócie można opisać system Quatro. Specjalny pojemnik systemu Quatro ma komory na cztery rodzaje odpadów. Oddzielnie wrzuca się szkło i metal, makulaturę, odpady kuchenne oraz tworzywa sztuczne i PET – y, co ułatwia recykling. Na początek sto takich pojemników trafi do urzędów i szkół. Docelowo mają z nich korzystać wszystkie gospodarstwa domowe w gminie. Ten innowacyjny system segregacji to propozycja Zakładu Zagospodarowania Odpadów Euro – Sokółka. Kosztował blisko 1 mln zł.

14 Czy wiesz, że... ? Plastikowe naczynia, stosowane w barach szybkiej obsługi, zawierają szkodliwe gazy, zwane freonami, które niszczą ochronną warstwę ozonu. ? Niektóre odpady poddaje się recyklingowi przy użyciu specjalnych bakterii, które rozłożą je na nieszkodliwe substancje. ? Telefony są wykonane z wielu różnych materiałów, tj. plastik i drut. Przeważa opinia, że produkcja telefonów z nowych materiałów jest tańsza niż telefonów „z odzysku”. ? Na znacznych obszarach dzikich nieużytków sadzi się obecnie drzewa przeznaczone do produkcji papieru. ? Do wyprodukowania 1 kg papieru potrzeba 2 kg drewna. ? Przy recyklingu szkła zużywa się 25 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.

15 KONIEC Prezentację wykonali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sokółce:
Źródła: Prezentację wykonali uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sokółce: Magda Wiesławska, Emilia Gabiniewicz, Radosław Oleksza.


Pobierz ppt "Weźmy się za przetwarzanie,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google