Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odkrycia kosmologii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odkrycia kosmologii."— Zapis prezentacji:

1 Odkrycia kosmologii

2 Wszechświat Całość świata materialnego. Obejmuje wszystko co istnieje: ciała niebieskie, przestrzenie międzygwiezdne, wszystkie formy energii oraz żywe istoty zamieszkujące Ziemię, a być może również inne planety.

3 Czym jest kosmologia? Jest to dziedzina astronomii. Przedmiotem badań kosmologii jest Wszechświat – jego budowa, ewolucja i pochodzenie. Kosmolodzy zajmują się konstruowaniem matematycznych modeli Wszechświata i porównywaniem ich właściwości z właściwościami Wszechświata rzeczywistego.

4 Jak zbudowany jest Wszechświat?
Wszechświat wypełniony jest galaktykami

5 Galaktyki złożone są z miliardów gwiazd
Wokół niektórych gwiazd krążą planety

6 Do 2 kwietnia 2009 roku potwierdzono istnienie 344 planet pozasłonecznych w 292 układach planetarnych (w tym w 37 układów zawierających więcej niż jedną planetę) Aleksander Wolszczan – polski astronom odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego. Czy to możliwe, że wśród tylu miliardów gwiazd wypełniających setki miliardów galaktyk jest tylko jedna gwiazda – nasze Słońce, wokół której krąży planeta zamieszkała przez inteligentne istoty?

7 Poniżej, gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki
Galaktyki łączą się w gromady, w których są powiązane siłami grawitacji. Poniżej, gromada galaktyk w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

8 Gromada galaktyk, do której należy Droga Mleczna, to Grupa Lokalna

9 Każda kropka na tych zdjęciach, to cała gromada galaktyk
Supergromada w gwiazdozbiorze Zegar Gromady łączą się grawitacyjnie w jeszcze większe struktury, którymi są supergromady galaktyk. Każda kropka na tych zdjęciach, to cała gromada galaktyk

10 Grupa Lokalna należy do
Supergromady Lokalnej W Grupie Lokalnej jest Droga Mleczna, a w niej nasz Układ Słoneczny

11 Mapa Wszechświata w odległości 500 miliardów lat świetlnych - pokazuje większe supergromady otaczające supergromadę w Pannie

12 Teoria powstania Wszechświata
Jest kilka teorii powstania Wszechświata. Teoria najlepiej potwierdzona obserwacjami i eksperymentami, to teoria Wielkiego Wybuchu

13 Wielki wybuch (Big Bang)
Model twierdzi, iż Kosmos powstał w wyniku jednej ogromnej eksplozji, która nastąpiła ok. 15 mld lat temu . Wtedy to z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat. Wtedy też powstał czas i przestrzeń Wszechświata.

14 Eksplozja, która miała miejsce około 15 miliardów lat temu trwa do dziś, gdyż Wszechświat dalej się rozszerza. Siła eksplozji jest ciągle większa od siły grawitacji, która mogłaby ją powstrzymać. Rozszerzanie się Wszechświata polega na powiększaniu się przestrzeni Wszechświata i dlatego obserwujemy wzajemne oddalanie się galaktyk.

15 Z pierwotnej materii powstały najprostsze atomy - atomy wodoru
Z pierwotnej materii powstały najprostsze atomy - atomy wodoru. W obłokach wodorowych z przypadkowych zagęszczeń powstały pierwsze zarodki gwiazd, z których narodziły się gwiazdy i pierwsze galaktyki.

16 Kosmiczny teleskop Hubble’a
Jest jednym z najbardziej zasłużonych dla współczesnej astronomii urządzeń wysłanych w Kosmos. Dzięki niemu możemy obserwować nawet najstarsze galaktyki, dzięki niemu udowodniono istnienie czarnych dziur. Ponadto zaobserwował on narodziny i śmierć wielu gwiazd, a także sfotografował dużo pulsarów.

17 Edwin Powell Hubble [ur. 1889r. ; zm.1953r.]
Astronom amerykański, któremu powszechnie przypisuje się odkrycie oraz udowodnienie prawdziwości zjawisk przesunięcia ku czerwieni i rozszerzania się Wszechświata. Znajdujący się od 1990 roku na orbicie Kosmiczny Teleskop Hubble'a (Hubble Space Telescope) otrzymał swą nazwę dla uhonorowania osiągnięć astronoma.

18 Odkrycia teleskopu Hubble’a
Teleskop Hubble’a dopomógł również w rozwikłaniu długowiecznych problemów astronomicznych. Dostarczył mnóstwa danych, których wyjaśnienie wymaga nowych teorii! Dzięki Teleskopowi Hubble’a, użytego do obserwacji dalekiej supernowej, astronomowie odkryli, że rozszerzanie się Wszechświata, który to proces uważano za spowalniający się pod wpływem siły grawitacji, może być zjawiskiem przyspieszającym. Innymi, równie ważnymi odkryciami, dokonanymi na podstawie informacji pochodzących z Teleskopu są:

19 Dyski protoplanetarne w Wielkiej Mgławicy w Orionie;

20   Dowód na istnienie planet pozasłonecznych krążących dookoła gwiazd podobnych do Słońca;

21 Optyczne odpowiedniki tajemniczych rozbłysków gamma;

22 Najdalej sięgające astronomicznie fotografie obszarów nieba, jakie kiedykolwiek wykonano w świetle widzialnym (Głębokiego Pola Hubble’a i Ultragłębokiego Pola Hubble’a).

23 Ekspansja i przyszłość Wszechświata W obecnej chwili jesteśmy pewni, że Wszechświat narodził się ok. 15 mld lat temu z jakiegoś nieznanego nam super gęstego stanu, zajmującego nieskończenie niewielką objętość przy nieskończenie dużej gęstości, i ciągle się rozszerza, rozciągając strukturę czasoprzestrzeni. Nie jesteśmy pewni, czy i kiedy nastąpi jego koniec?....A jeśli tak, to w jaki sposób?....

24 Model Wszechświata otwartego, który głosi, że Wszechświat nie zawiera dostatecznej gęstości energii, która doprowadziłaby do zatrzymania jego ekspansji. Wszechświat otwarty rozszerza się wiecznie, nigdzie się nie kończy i nie ma brzegu. Jeżeli ekspansja trwać będzie wiecznie, Wszechświat zacznie się ochładzać, a odrywane od siebie mniejsze struktury rozpoczną wędrówkę w zimne, odosobnione przestrzenie umarłych gwiazd i czarnych dziur. Ten koniec nastąpi, jeżeli gęstość krytyczna (ilość energii potrzebnej do powstrzymania ekspansji) nie będzie mniejsza niż 1. 1.

25 2. Model Wszechświata zamkniętego – stwierdza, iż ekspansja Wszechświata nie jest nieskończona. Teoria ta zakłada, że materii jest wystarczająco dużo, aby powstrzymać dalsze rozszerzanie się Wszechświata, co doprowadzi do Wielkiej Zapaści (skurczenia się Wszechświata do granic nieskończoności) i powstania osobliwości, zawierającej w sobie całą materię, energię, przestrzeń i czas Wszechświata oraz będącej podobną do stanu przed Wielkim Wybuchem. Taki stan mógłby utrzymywać się wiecznie lub też spowodować kolejny Wielki Wybuch i stworzyć nowy Wszechświat. Wszechświat zapadnie się, jeżeli gęstość krytyczna wyniesie więcej niż 1.

26 3.       Ostatni scenariusz przyszłości Wszechświata tłumaczy, iż Wszechświat stopniowo spowolni swoją ekspansję, a jego idealna równowaga zapobiegnie katastrofie i czasoprzestrzeń zostanie zachowana przynajmniej na jakiś czas. Jeżeli gęstość krytyczna wyniesie dokładnie 1, przyszłość Wszechświata może jawić się jako taki oto spokojny i łagodny koniec.

27 Los Wszechświata jest uzależniony od rozciągającej siły ekspansji i ściągającego wpływu grawitacji. Grawitacja powstrzymuje gwałtowną ekspansję i jest zależna od ilości materii we Wszechświecie. Do tego należy dodać, że jest siłą ZAWSZE przyciągającą, NIGDY odpychającą. Z tego nasuwa się wniosek, że grawitacja utrzymuje wszystko w całości: układy [więc i także nasz Układ Słoneczny!], galaktyki, supergalaktyki i w ogóle wszystko, co składa się na Wszechświat. Ciała w Kosmosie mają dużą masę i siła grawitacyjna pomiędzy nimi jest większa. Więc jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki los czeka nasz Wszechświat, musimy go dokładnie zważyć i obliczyć jego gęstość.

28 Wszechświat ciągle się zmienia
Wszechświat ciągle się zmienia. Ewolucja Wszechświata wiąże się ze zmianą warunków jakie w nim panują. To z kolei ma wpływ na stan materii we Wszechświecie. Życie jakie znamy na Ziemi jest możliwe właśnie teraz – jesteśmy szczęściarzami, że to właśnie my teraz żyjemy!!!

29 Źródła v    „W kręgu astronomii” S. R. Brzostkiewicz, Nasza Księgarnia, Warszawa 1982 v    Film pt.: „Kosmos: przed Wielkim Wybuchem” v    v    v    v    v    v    v    v    v    v    v    v    v    v    „Słońce, gwiazdy i planety” Jackie Gaff, Polska oficyna wydawnicza ‘BGW”, 1991 v    v    v    v    v    v   

30 Anna Latusik – lider grupy Michał Kulisz, Filip Brożyna Kamil Marczak
Projekt został wykonany przez zespół w składzie: Anna Latusik – lider grupy Michał Kulisz, Filip Brożyna Kamil Marczak Bartłomiej Warchoł


Pobierz ppt "Odkrycia kosmologii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google