Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fale oraz ich polaryzacja

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fale oraz ich polaryzacja"— Zapis prezentacji:

1 Fale oraz ich polaryzacja
Łukasz Ksoll kl. 1B – ZSTI

2 Fale oraz ich polaryzacja
Co to jest fala? Fala jest to nic innego jak rozchodzenie się drgań. Możemy ją także określić jako pewne zaburzenie w ośrodku.

3 Jak dzielimy fale? Podłużne Fale oraz ich polaryzacja
Poprzeczne Podłużne Fala podłużna to taka fala, w której drgania odbywają się w tym samym kierunku, w którym następuje ich rozchodzenie. Fala poprzeczna to taka fala, która ma kierunek drgań prostopadły do kierunku rozchodzenia się.

4 Fale oraz ich polaryzacja
Co to jest długość fali? Długość fali – jest to najmniejsza odległość pomiędzy dwoma punktami o tej samej fazie drgań.

5 Wielkości opisujące fale
Fale oraz ich polaryzacja Wielkości opisujące fale Długość fali Częstotliwość fali Okres drgań fali Prędkość rozchodzenia się fali Amplituda fali

6 Fale oraz ich polaryzacja
Co to jest światło? Światło jest widzialną częścią promieniowania elektromagnetycznego. Można także powiedzieć, że jest to promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka, czyli fale zawarte w przedziale ( nm). Wywołuje ono wrażenia barwne.

7 Co to jest dwójłomność światła?
Fale oraz ich polaryzacja Co to jest dwójłomność światła? Dwójłomność światła jest to zjawisko odkryte w roku 1699 przez Duńczyka E. Bartholina. Polega ono na tym, że światło wpadając do kryształu wykazującego zjawisko dwójłomności (przykładem takiego kryształu jest kwarc) załamuje się i rozszczepia na dwa promienie: zwyczajny i nadzwyczajny.

8 Rodzaje promieni Promień zwyczajny Promień nadzwyczajny
Fale oraz ich polaryzacja Rodzaje promieni Promień zwyczajny Znajduje się w płaszczyźnie padania światła i spełnia zwykłe prawo załamania (dla współczynnika załamania światła nZ). Promień nadzwyczajny Jest odchylony na ogół od tej płaszczyzny i opisuje go współczynnik załamania zależny od kąta padania (n’).

9 Co to jest polaryzacja światła?
Fale oraz ich polaryzacja Co to jest polaryzacja światła? Polaryzacja światła – to zjawisko, w którym światło ujawnia swoje właściwości jako fala poprzeczna oraz właściwość fali polegająca na zmianach kierunku rozchodzenia się zaburzenia w określony sposób. Do polaryzacji światła służą polaryzatory. Ilustracja

10 Polaryzacja światła - ilustracja
Fale oraz ich polaryzacja Polaryzacja światła - ilustracja

11 Fale oraz ich polaryzacja
Co to jest polaryzator? Polaryzatorem nazywamy urządzenie optyczne, które powoduje, że światło po przejściu przez to urządzenie ma jeden wyróżniony kierunek. Takie światło nazywamy światłem spolaryzowanym.

12 Co to jest kąt Brewstera?
Fale oraz ich polaryzacja Co to jest kąt Brewstera? Kąt Brewstera – jest to kąt padania światła na powierzchnię izolatora elektrycznego, przy jakim światło odbite jest całkowicie spolaryzowane poprzecznie.

13 Polaryzacja eliptyczna
Fale oraz ich polaryzacja Rodzaje polaryzacji Polaryzacja liniowa Polaryzacja kołowa Polaryzacja eliptyczna

14 Fale oraz ich polaryzacja
Polaryzacja liniowa W fali spolaryzowanej liniowo, oscylacje zaburzenia odbywają się w jednej płaszczyźnie, w kierunku prostopadłym do kierunku rozchodzenia się fali.

15 Fale oraz ich polaryzacja
Polaryzacja kołowa W polaryzacji kołowej rozchodzące się zaburzenia określane wzdłuż kierunku ruchu fali ma zawsze tę samą wartość, lecz jego kierunek jest zmienny.

16 Polaryzacja eliptyczna
Fale oraz ich polaryzacja Polaryzacja eliptyczna W polaryzacji eliptycznej rozchodzące się zaburzenia określane wzdłuż kierunku ruchu fali mają zawsze wartość i kierunek taki, że w ustalonym punkcie przestrzeni, koniec wektora opisującego zaburzenie zatacza elipsę.

17 Zastosowanie zjawiska polaryzacji
Fale oraz ich polaryzacja Zastosowanie zjawiska polaryzacji Neurologia Medycyna sportowa Leczenie zapalenia zatok Radioastronomia i radary Filtry polaryzacyjne

18 http://www.wiedza.onet.pl , http://www.fizyka.pl
Fale oraz ich polaryzacja Bibliografia Teksty: , Grafiki: , , ,


Pobierz ppt "Fale oraz ich polaryzacja"

Podobne prezentacje


Reklamy Google