Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śmieciom i odpadom mówimy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śmieciom i odpadom mówimy"— Zapis prezentacji:

1 Śmieciom i odpadom mówimy
NIE OPRACOWAŁ: Arkadiusz WAŁCZYK Publiczne Gimnazjum nr: 2 w Baszni Dolnej

2 Spis treści: 1. Zagrożenia wynikające ze złego składowania śmieci
2. Śmieci - jak je segregować? 3. Korzyści płynące z segregacji śmieci, 4. Straty płynące z braku segregacji śmieci, 5. Surowce wtórne, 6. Zadbaj o własne zdrowie! 7. Kilka faktów, 8. Angaż szkół, 9. Zapobieganie, 10. Oznaczenia opakowań, 11. Symbole graficzne. OPRACOWANIE: Arkadiusz Wałczyk, Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Baszni Dolnej

3 Zagrożenia wynikające ze złego składowania śmieci:
a) zagrożenia dla gleby Związki chemiczne powstałe w wyniku rozkładu szkodliwych odpadów wnikają do gleby… b) zagrożenia dla wody pitnej, …Następnie z gleby mogą przeniknąć do złóż wody pitnej… c) zagrożenia dla powietrza, …skażone rzeki i wody parują wynosząc szkodliwe związki w górne warstwy atmosfery skażając powietrze.

4 Śmieci - jak segregować?
Białe pojemniki przeznaczone są na szkło bezbarwne. Wrzucamy: butelki szklane po napojach, butelki po napojach alkoholowych, butelki po art. spożywczych np. mleku, które nie są barwione. Zielone pojemniki przeznaczone są na szkło kolorowe. Wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, które są barwione. Niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier. Wrzucamy: gazety, czasopisma, książki w miękkich okładkach, torebki papierowe, pudełka kartonowe. Żółte pojemniki przeznaczone są na metal i plastik. Wrzucamy: zgniecione butelki po napojach, po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, reklamówki, puszki po napojach i konserwach i drobny złom.

5 Korzyści płynące z segregacji śmieci:
ü Ułatwienie pracy instytucjom zajmującymi się przetwarzaniem śmieci. Dzięki temu usługi tych instytucji będą znacznie tańsze i więcej ludzi podpisze umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. ü Ułatwienie późniejszego wykorzystanie surowców wtórnych. ü Tworzenie się kompostu w wyniku fermentacji beztlenowej.

6 Straty płynące z braku segregacji śmieci:
Dzięki temu usługi tych instytucji będą znacznie tańsze i więcej ludzi podpisze umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Straty płynące z braku segregacji śmieci: ü Utrudnienie pracy instytucjom zajmujących się wywozem śmieci, ü Spowodowanie ogólnego bałaganu w pojemnikach na śmieci oraz utrudnienie przetwarzanie surowców wtórnych, ü Brak możliwości tworzenia się kompostu,

7 Surowce wtórne: Około 70% zawartości naszego kosza to surowce wtórne.
Surowce wtórne nadają się do ponownego wykorzystania dlatego warto jest stosować ich selektywną zbiórkę.

8 Zadbaj o własne zdrowie!
Segreguj śmieci, Używaj toreb i pojemników z tworzyw ekologicznych, Ogranicz produkcję śmieci we własnym domu, Staraj się wybierać produkty z ekologicznych gospodarstw.

9 Kilka faktów: - Przeciętna 4 osobowa rodzina wytwarza 1 tonę odpadów rocznie, Torba plastikowa rozkłada się od 100 – 400 lat, W większości rozwiniętych krajów nie używa się już toreb jednorazowych, Torby plastikowe produkuje się z surowców nie odnawialnych, Utylizacja torebek jest równie kosztowna jak ich produkcja, Polska jest jednym z krajów UE która nadal nie może poradzić sobie z problemem plastikowych torebek.

10 Angaż szkół: Fot. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Baszni Dolnej segregujący śmieci Rozpowszechnianie i promowanie selektywnej zbiórki odpadów, organizacja konkursów mających na celu pokazanie korzyści płynących z segregacji śmieci.

11 Jak zapobiegać? Udział w akcji „Sprzątanie świata”,
Udział w akcji zbierania „Tonerów i kartridżów”, Akcje ekologiczne, Zbiórki baterii, Szkolny konkurs ekologiczny, Zbiórka makulatury, szkła itp.

12 Tony odpadów! Jeżeli taki trend się utrzyma za kilka lat świat może wyglądać tak:

13 Oznaczenia opakowań: Etykiety informujące o rodzaju tworzywa, którego użyto do produkcji produktu lub opakowania: PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS, OTHER. Symbolem graficznym są w tym wypadku trzy zawracające strzałki, tworzące trójkąt, w którego środku znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa: np. 1 to PP – polipropylen, 7 – inne. Etykiety sygnalizujące możliwość ponownego przetworzenia opakowania. Symbol przedstawia dwie, skierowane przeciwnie, poziome strzałki. Etykiety informujące o ekologicznym charakterze produktu lub opakowania. Etykiety określające zawartość materiału wtórnego. ü Etykiety określające przydatność do obowiązującego w danym kraju systemu gospodarki opakowaniami poużytkowym.

14 Symbole graficzne: Symbol recyclingu Symbol produktów wolnych od ozonu
Recycling jest ponownym wykorzystaniem odpadów do wytworzenia nowych produktów. Symbol produktów wolnych od ozonu Produkty wolne od ozonu są przyjazne atmosferze ziemskiej. Symbol informujący, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach Produkty nie testowane na zwierzętach są przyjazne dla środowiska. Znajduje się on głównie na kosmetykach. Symbol informujący, że opakowanie nadaje się do utylizacji Są to głównie kartony i opakowanie wykonane ze związków innych niż plastik. Symbol informujący, że proces produkcji i używania danego produktu jest przyjazny środowisku

15 Źródła danych i informacji:

16 KONIEC


Pobierz ppt "Śmieciom i odpadom mówimy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google