Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPRACOWAŁ: Arkadiusz WAŁCZYK Publiczne Gimnazjum nr: 2 w Baszni Dolnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPRACOWAŁ: Arkadiusz WAŁCZYK Publiczne Gimnazjum nr: 2 w Baszni Dolnej."— Zapis prezentacji:

1 OPRACOWAŁ: Arkadiusz WAŁCZYK Publiczne Gimnazjum nr: 2 w Baszni Dolnej

2 1. Zagrożenia wynikające ze złego składowania śmieci 1. Zagrożenia wynikające ze złego składowania śmieci 2. Śmieci - jak je segregować? 2. Śmieci - jak je segregować? 3. Korzyści płynące z segregacji śmieci, 3. Korzyści płynące z segregacji śmieci, 4. Straty płynące z braku segregacji śmieci, 4. Straty płynące z braku segregacji śmieci, 5. Surowce wtórne, 5. Surowce wtórne, 6. Zadbaj o własne zdrowie! 6. Zadbaj o własne zdrowie! 7. Kilka faktów, 7. Kilka faktów, 8. Angaż szkół, 8. Angaż szkół, OPRACOWANIE: Arkadiusz Wałczyk, Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Baszni Dolnej 9. Zapobieganie, 9. Zapobieganie, 10. Oznaczenia opakowań, 10. Oznaczenia opakowań, 11. Symbole graficzne. 11. Symbole graficzne.

3 b) zagrożenia dla wody pitnej, a) zagrożenia dla gleby c) zagrożenia dla powietrza, Związki chemiczne powstałe w wyniku rozkładu szkodliwych odpadów wnikają do gleby… …Następnie z gleby mogą przeniknąć do złóż wody pitnej… …skażone rzeki i wody parują wynosząc szkodliwe związki w górne warstwy atmosfery skażając powietrze.

4 Zielone pojemniki przeznaczone są na szkło kolorowe. Białe pojemniki przeznaczone są na szkło bezbarwne. Niebieskie pojemniki przeznaczone są na papier. Wrzucamy: butelki szklane po napojach, butelki po napojach alkoholowych, butelki po art. spożywczych np. mleku, które nie są barwione. Wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, które są barwione. Wrzucamy: gazety, czasopisma, książki w miękkich okładkach, torebki papierowe, pudełka kartonowe. Żółte pojemniki przeznaczone są na metal i plastik. Wrzucamy: zgniecione butelki po napojach, po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, reklamówki, puszki po napojach i konserwach i drobny złom.

5 Ułatwienie późniejszego wykorzystanie surowców wtórnych. Ułatwienie pracy instytucjom zajmującymi się przetwarzaniem śmieci. Tworzenie się kompostu w wyniku fermentacji beztlenowej. Dzięki temu usługi tych instytucji będą znacznie tańsze i więcej ludzi podpisze umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci.

6 Spowodowanie ogólnego bałaganu w pojemnikach na śmieci oraz utrudnienie przetwarzanie surowców wtórnych, Utrudnienie pracy instytucjom zajmujących się wywozem śmieci, Brak możliwości tworzenia się kompostu, Dzięki temu usługi tych instytucji będą znacznie tańsze i więcej ludzi podpisze umowy z firmami zajmującymi się wywozem śmieci.

7 Około 70% zawartości naszego kosza to surowce wtórne. Surowce wtórne nadają się do ponownego wykorzystania dlatego warto jest stosować ich selektywną zbiórkę.

8 Segreguj śmieci, Używaj toreb i pojemników z tworzyw ekologicznych, Ogranicz produkcję śmieci we własnym domu, Staraj się wybierać produkty z ekologicznych gospodarstw.

9 - Przeciętna 4 osobowa rodzina wytwarza 1 tonę odpadów rocznie, - Torba plastikowa rozkłada się od 100 – 400 lat, - W większości rozwiniętych krajów nie używa się już toreb jednorazowych, - Torby plastikowe produkuje się z surowców nie odnawialnych, - Utylizacja torebek jest równie kosztowna jak ich produkcja, - Polska jest jednym z krajów UE która nadal nie może poradzić sobie z problemem plastikowych torebek.

10 Fot. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Baszni Dolnej segregujący śmieci Rozpowszechnianie i promowanie selektywnej zbiórki odpadów, organizacja konkursów mających na celu pokazanie korzyści płynących z segregacji śmieci.

11 Udział w akcji Sprzątanie świata, Udział w akcji zbierania Tonerów i kartridżów, Akcje ekologiczne, Zbiórki baterii, Szkolny konkurs ekologiczny, Zbiórka makulatury, szkła itp.

12 Jeżeli taki trend się utrzyma za kilka lat świat może wyglądać tak:

13 Etykiety informujące o rodzaju tworzywa, którego użyto do produkcji produktu lub opakowania: PET, HDPE, PVC, LDPE, PP, PS, OTHER. Symbolem graficznym są w tym wypadku trzy zawracające strzałki, tworzące trójkąt, w którego środku znajduje się cyfra od 1 do 7 informująca o rodzaju tworzywa: np. 1 to PP – polipropylen, 7 – inne. Etykiety sygnalizujące możliwość ponownego przetworzenia opakowania. Symbol przedstawia dwie, skierowane przeciwnie, poziome strzałki. Etykiety informujące o ekologicznym charakterze produktu lub opakowania. Etykiety określające zawartość materiału wtórnego. Etykiety określające przydatność do obowiązującego w danym kraju systemu gospodarki opakowaniami poużytkowym.

14 Symbol recyclingu Recycling jest ponownym wykorzystaniem odpadów do wytworzenia nowych produktów. Symbol produktów wolnych od ozonu Produkty wolne od ozonu są przyjazne atmosferze ziemskiej. Symbol informujący, że dany produkt nie był testowany na zwierzętach Produkty nie testowane na zwierzętach są przyjazne dla środowiska. Znajduje się on głównie na kosmetykach. Symbol informujący, że opakowanie nadaje się do utylizacji Są to głównie kartony i opakowanie wykonane ze związków innych niż plastik. Symbol informujący, że proces produkcji i używania danego produktu jest przyjazny środowisku

15 www.kamionki.snap.pl/ekologia/odpady.htm http://www.ekospotkania.republika.pl/segregacja.htm www.szczecin.lasy.gov.pl/.../strony/1/i/1027.php www.ietu.katowice.pl/airclim-net/index.htm www.zm.org.pl/?a=cyklorecykling&img=1 www.dabrowa-gornicza.pl/?nodeid=120&_aph_teks... http://www.gajanet.pl/Odpady

16 KONIEC


Pobierz ppt "OPRACOWAŁ: Arkadiusz WAŁCZYK Publiczne Gimnazjum nr: 2 w Baszni Dolnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google