Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Literatura Pokój Fizyka i Chemia Fizjologia i Medycyna Ekonomia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Literatura Pokój Fizyka i Chemia Fizjologia i Medycyna Ekonomia."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Literatura Pokój Fizyka i Chemia Fizjologia i Medycyna Ekonomia

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26 (…) Król zjechał właśnie z nadbrzeża jeziora i udał się na lewe skrzydło do polskich chorągwi, gdzie miał pasować całą gromadę rycerzy, gdy nagle dano mu znać, iż dwóch heroldów zjeżdża od krzyżackiego wojska. (…)

27 (…) Szeregi rozstąpiły się przed nimi, oni zaś, zsiadłszy z koni, stanęli po chwili przed wielkim królem i skłoniwszy nieco głowy dla okazania mu czci, tak odprawili swoje poselstwo: - Mistrz Ulryk - rzekł pierwszy herold - wzywa twój majestat, panie, i księcia Witolda na bitwę śmiertelną i aby męstwo wasze, którego wam widać brakuje, podniecić, śle wam te dwa nagie miecze. (…)

28 Wojska polskie wysunęły się z lasu i zarośli w składnym szyku bojowym. - Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. (…)

29 W przodku stał hufiec tak zwany "czelny", złożony z najstarszych rycerzy, za nim walny - a za walnym piechoty i lud najemny. (…) Sto tysięcy pokrytych żelazem głów i sto tysięcy par oczu podniosło się ku niebu, a ze stu tysięcy piersi wyszedł jeden olbrzymi głos do grzmotu niebieskiego podobny: Bogurodzica, dziewica…

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Wiara jest wtedy, kiedy ktoś zobaczy Listek na wodzie albo kroplę rosy I wie, że one są - bo są konieczne. Choćby się oczy zamknęło, marzyło, Na świecie będzie tylko to, co było, A liść uniosą dalej wody rzeczne. Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani Nogę kamieniem i wie, że kamienie Są po to, żeby nogi nam raniły. Patrzcie, jak drzewo rzuca długie cienie, I nasz, i kwiatów cień pada na ziemię: Co nie ma cienia, istnieć nie ma siły. Wiara

42 Który skrzywdziłeś człowieka prostego śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając Na pomieszanie dobrego i złego, Choćby przed tobą wszyscy się skłonili Cnotę i mądrość tobie przypisując, Złote medale na twoją cześć kując, Radzi, że jeszcze jeden dzień przeżyli, Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta. Możesz go zabić - narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy. (…)

43 (…) Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

44 Tekst piosenki -

45

46

47

48

49 W dzień końca świata Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji, Rybak naprawia błyszczącą sieć.

50 Skaczą w morzu wesołe delfiny, Młode wróble czepiają się rynny I wąż ma złotą skórę, jak powinien mieć.

51 W dzień końca świata Kobiety idą polem pod parasolkami, Pijak zasypia na brzegu trawnika,

52 Nawołują na ulicy sprzedawcy warzywa I łódka z żółtym żaglem do wyspy podpływa,

53 I noc gwiaździstą odmyka. Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa

54 A którzy czekali błyskawic i gromów, Są zawiedzeni.

55 A którzy czekali znaków i archanielskich trąb, Nie wierzą, że staje się już.

56 Dopóki słońce i księżyc są w górze, Dopóki trzmiel nawiedza różę,

57 Dopóki dzieci różowe się rodzą, Nikt nie wierzy, że staje się już.

58 Tylko siwy staruszek, który byłby prorokiem, Ale nie jest prorokiem, bo ma inne zajęcie, Powiada przewiązując pomidory:

59 Innego końca świata nie będzie,

60 Innego końca świata nie będzie.

61

62

63

64

65

66 Latem 1980 roku, kiedy narodziła się Solidarność, piosenka Mury stała się hymnem związkowców.

67

68 1)Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym. (W. Reymont) 2)Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. (M. Skłodowska – Curie) 3)Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę. (M. Skłodowska – Curie) 4)Wszelka wiedza, która nie wyłania z siebie nowych pytań, staje się w szybkim czasie martwa. (W. Szymborska) 5)O tym, kto kim jest, nie decyduje pieniądz. (Cz. Miłosz) 6)Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie. (H. Sienkiewicz) 7)Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez – nie jest prawdziwym człowiekiem. (W. Szymborska) 8)Biada narodom, które kochają więcej wolność niż ojczyznę! (H. Sienkiewicz) 9)Ziemio ojczysta! Ziemio jasna! (…) Można nie kochać cię – i żyć, ale nie można owocować. (W. Szymborska) 10) Demokrację trzeba – tak jak wolność – umiejscawiać w czasie i przestrzeni. (L. Wałęsa)


Pobierz ppt "Literatura Pokój Fizyka i Chemia Fizjologia i Medycyna Ekonomia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google