Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

materiały genealogiczne Przysięga powstańcza Bronisław RyxJózef LenieckiMarian LangiewiczJózef Kasperowicz Nieznany młody powstaniec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "materiały genealogiczne Przysięga powstańcza Bronisław RyxJózef LenieckiMarian LangiewiczJózef Kasperowicz Nieznany młody powstaniec."— Zapis prezentacji:

1

2 materiały genealogiczne

3 Przysięga powstańcza

4 Bronisław RyxJózef LenieckiMarian LangiewiczJózef Kasperowicz Nieznany młody powstaniec

5 Stanisław LesińskiJózef ŚmiechowskiWładysław DaniłowskiWładysław Zwierzchowski Wojciech KomorowskiTeodor DaszewskiFranciszek BałutowskiJózef Dąbczański

6 Henryk RewakowiczLeszek Dąbczański Ewelina PruszakOlimpia Sarnecka Filip KahaneAntoni GolejewskiHenryka PustowojtównaStanisław Grzegorzewski

7 Karty ze zdjęciami powstańców. Liczne takie karty prezentowały przywódców, zesłańców, pomordowanych, powieszonych. Wydawane były po Powstaniu przez wiele lat i krążyły. Za ich posiadanie w zaborze rosyjskim groziła zsyłka.

8 Nagrobek powstańca - Kraków – cm. Rakowicki Na cmentarzu Rakowickim znajduje się kilkudziesięciu znanych grobów powstańców. Na innych cmentarzach krakowskich liczba znanych pochowanych powstańców jest podobna

9 Kwatera Powstańców Styczniowych Lwów Łyczaków, na szczycie wzgórza

10 Grób powstańca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Groby powstańców znajdują się nie tylko w kwaterze powstańczej.

11 Nagrobek powstańca w Białej Podlaskiej

12 Nagrobek powstańca Jana Szymeczko w Kołomyi – cm. rz.-kat

13 Inny nagrobek powstańca w Kołomyi: Saturnin Andrzej Zaremba Cmentarz w Kołomyi, to opuszczony, zaniedbany park. Nagrobki osłaniają pijących wino i biorących narkotyki.

14 Grób powstańca Leona Wagenfisza na cmentarzu żydowskim w Warszawie

15 Nagrobek Pustowójtówny Paryż – cm. Mont-Martre Cmentarz z wieloma nieznanymi grobami polskich powstańców z 1831 i 1863 Henryka Pustowojtów była asystentem Langiewicza. Po powstaniu wyszła w Paryżu za poznanego w oddziale lekarza.

16 Nagrobek powstańców z dwóch powstań 1831 i 1863 razem Paryż – cm. Pere Lachaise Na cmentarzu tym nie ma żadnej informacji dla Polaków. W Internecie też.

17 Metryka zgonu powstańca Teodora Gajewskiego z księgi parafialnej w Piasecznie

18 Metryka zbiorcza zgonu 38 nieznanych powstańców, zabitych w bitwie pod Dwikozami

19 Metryka zbiorcza zgonu 28 nieznanych powstańców, księga parafialna w miejsc. Góry Wysokie

20 Władysław Rawicz 9.12.1863 – wpis do księgi zgonów Naczelnik Cywilny Województwa Podlaskiego, wydany przez Maksymiliana Oborskiego, dziedzica Przerowy, powieszony 22.11.63, ojciec dawał 400.000 rbl. za jego uwolnienie,

21 Metryka zgonu Zygmunta Padlewskiego Płock Rozstrzelanie Zygmunta Padlewskiego

22 Wpisy do księgi metrykalnej kolejnych grup zabitych powstańców

23 Akt zgonu powstańca Teodora Gajewskiego z 8 VI 1866 roku wystawiony w Meksyku

24 Zaświadczenie (kopia) 1913 roku, Kwietnia 2 dnia wydano niniejsze przez Kamińskiego Wiejskiego Starostę Kamińskich Włości, powiatu Kamińskiego guberni Tomskiej Dobrynina szlachcicowi Apolinaremu Wiernikowskiemu, synowi Zygmunta o tym, że w ciągu wielu lat ze wszystkimi swoimi synami przebywał na stałe we wsi Kamienskoje i zajmował się hodowla bydła, uprawą roli jak miejscowi chłopi, ponieważ otrzymał wraz ze wszystkimi synami nadział gruntu na równi ze wszystkimi innymi członkami wspólnoty, ponieważ Wiernikowscy byli zesłani po wojnie 1863 roku do wsi Kamienskoje, a w czasie reformy rolnej przez Komisję Organizacji Ziemskiej wykluczeni ze spisów nadziału ziemi dla Kamieńskiej Wspólnoty, co zaświadczam przybiciem należnej pieczęci. M.P. Wiejski Starosta Kamiński - Dobrynin.

25 Wykazy powstańców styczniowych z poszczególnych gmin rejonu wyszogrodzkiego z lat 1865-1866

26 Klepsydra uczestnika powstania - weterana

27 Obozowisko Rosjan w 1861 na Placu Saskim w Warszawie Jedna z bezpośrednich przyczyn wybuchu Powstania – branka do wojska na 20 lat.

28 Warszawa – plac zamkowy, stacjonujące oddziały wojsk rosyjskich

29 Zdjęcia pośmiertne zabitych w wydarzeniach z 1861 roku w Warszawie. Fot. Walery Rzewuski

30 Teodor Przestrzelski i Maria Kosowska ślub 1810 Arch. lwowskie Maksymilian Kazimierz Przestrzelski h. Ślepowron z Przestrzelą, wnuk Teodora, jako student, służył w oddz. Rochebruna Brał udział w bitwie pod Miechowem. Po powst. doktor medyc. w Krakowie.

31 Genealogia rodziny powstańczej Archiwum lwowskie

32 Drzewo rodziny Hermann Jan Hermann ur. w Brzeźnicy, słuchacz techn, pracował w organizacji jako dziesiętnik, następnie służył w oddz. Miniewskiego i Mielęckiego. Walczył w lasach Olkuskich, pod Krzykawką i Chęchlami, oraz w lasach granicznych Królestwa Polskiego. Na skutek nadwerężenia klatki piersiowe wpadł w suchoty i umarł w r. 1864.

33 Drzewo genealogiczne Nanowskich Archiwum Lwowskie - bernardyńskie Władysław Nanowski Zmarł 1889, uczestnik konspiracji, syn Adama i Laury, córki adwokata Jana Hermana, siostry znanych z spisków rewolucyjnych braci. Służył w oddziale Jana Żalplachty-Zapałowicza i walczył pod Tyszowcami, Tuczępami i Mołozowem, następnie pracował wspólnie z kuzynem, akademikiem Janem Dylewskim, dalej z kolegami Leopoldem Hauserem i Augustem Balasitsem na rzecz rewolucyi, a w mieszkaniu jego matki urzędował stale emisaryusz Sawa. W lutym r. 1864 spadła w chwili narady młodych konspiratorów rewizya policyjna, której wynikiem było uwięzienie i wytoczenie śledztwa tak pani Nanowskiej, jak i wszystkim pochwytanym w jej domu młodzieńcom. Całych pięć miesięcy wlokło się śledztwo, zanim odzyskali Nanowscy upragnioną wolność.

34 Drzewo genealogiczne Paszkudzkich i rodzin spokrewnionych Wśród nich kilkoro powstańców Edgar Paszkudzki h. Zadora, właściciel ziemski, w Sokalskiem, był czynnym w organizacji, zwłaszcza przy prowiantowaniu oddziałów.

35 Drzewo genealogiczne Simaszków Arch. Lwowskie - bernardyńskie Jan Siemaszko z maj. Girniki, na Litwie, zesłany do gub. orenburskiej wraz z żona Waleria

36 Schemat organizacyjny Rządu Narodowego w latach 1863-1864 i organizacja terenowych władz powstańczych

37 Skład osobowy 1. Pułku Żuawów Śmierci sporządzony 15 II 1863 roku

38 Statut Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego z 16 VI 1862 r.

39 Obligacyja Tymczasowa Pożyczki Ogólnéj Narodowéj

40 Okólnik o nowym regulaminie dla Galicji z 30 XI-1 XII 1863 roku

41 Pismo Wydziału Zarządzającego Prowincjami Litwy o raportach dowódców wojskowych z 28 IV 1863 roku

42

43 Notatka na odwrocie zdjęcia

44 Instrukcja organizacji wojskowej w Prowincji Zachodniej i Wschodniej z 8 IX 1863 roku - strona 1

45 Kwit z pieczęcią powstańczą i podpisem gen. Mariana Langiewicza z 23 I 1863 roku

46 List Leonarda Chodźki do Teodora Karczewskiego z 9 IV 1863 roku w sprawie kolportażu ''Historii Polski

47 W X Pawilonie na wygnaniu Rękopis jednego z pamiętników Powstańczych zachowanych W Archiwum Lwowskim

48 Kopia wierzytelna certyfikatu szlachectwa Dla rodziny Tyszkowskich Władysław Tyszkowski Urzędnik telegrafu, pracował w organizacji, za co został dyscyplinarnie przeniesiony ze Lwowa do Dalmacji. Poch. Lwów.

49 Rękopis spisanej historii powstańczej Historie te były spisywane i nadsyłane w celu zachowania pamięci. Arch. Lwowskie - bernardyńskie

50 Kolejny pamiętnik – wspomnienia Nie wszystkie zostały wydane drukiem, niektóre do dziś są nieznane

51 Pamiętnik, który został wydany

52 Pocztówka przedstawiająca proces ks. Brzóski Ostatniego walczącego powstańca. Powieszony w maju 1865

53 Sprawozdanie z działalności przytuliska dla Weteranów w Krakowie, przy ul. Biskupiej – rok 1901

54 Podziękowanie za udział w pogrzebie Pauliny Topolnickiej – która wraz z rodzeństwem pomagała w Powstaniu - przenosząc amunicję, meldunki, szyjąc odzież. Lwów 1886r. Podziękowanie złożył brat – również powstaniec.

55 Weteran – Telesfor Mickiewicz Ur. 1884 w Noworadomsku. Podporucznik, odzn. Krzyżem Niepodległości z mieczami

56 Weterani postania styczniowego

57 Nadanie Orderów Weteranom Powstania Styczniowego przez Józefa Piłsudskiego – 1921r.

58 Spotkanie weteranów 1863 roku z prezydentem Mościckim na Zamku Królewskim w Warszawie w styczniu 1938 roku

59 Medal za stłumienie powstania polskiego

60 Atak powstańców na Transport Rosyjski

61 Oddział Łopackiego w sandomierskiem

62 W drodze na Sybir – autor nieznany, publikacja z roku 1919

63 Pożegnanie z Ojczyzną

64

65 Przygotował: Marcin Niewalda, z materiałów zebranych w Bazie Powstańców Styczniowych muz. Now we are free – temat z filmu Gladiator, Hans Zimmer & Lisa Gerard


Pobierz ppt "materiały genealogiczne Przysięga powstańcza Bronisław RyxJózef LenieckiMarian LangiewiczJózef Kasperowicz Nieznany młody powstaniec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google