Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II dlaczego święty?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II dlaczego święty?"— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II dlaczego święty?

2 Młodość KAROL WOJTYŁA - urodził się w 18 maja Był drugim synem Karola Wojtyły-seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 w kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Kochał on też sporty zimowe. Na początku fascynował się szybką jazdą na sankach, próbował też hokeja. Nieco później zaczął jeździć na nartach. Matka Emilia zmarła 13 kwietnia 1929 miała 45 lat. Dzień po pogrzebie matki Karol z Ojcem i bratem udali się na pielgrzymkę do Maryjnego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedługo później zmarł jego jedyny brat Mundek w wieku 26 lat. Karol wyróżniał się z grona rówieśników ogromną pobożnością. Codziennie w drodze do szkoły wstępował do Kościoła, modlił się także w ciągu dnia przed i po jedzeniu, a odrabiając lekcje robił przerwę na modlitwę po przerobieniu każdego przedmiotu.

3 Karol Wojtyła- biskup i kardynał
W 1958 roku Karol Wojtyła zostaje mianowany biskupem tytularnym Ombrii i biskupem pomocniczym Krakowa. W 1962 roku Wojtyła zostaje krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. W 1967 roku zostaje kardynałem i w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI otrzymuje czerwony beret. W 1978 roku kardynał Karol Wojtyła zostaje wybrany papieżem i przybiera imię Jan Paweł II.

4 Pierwsze pielgrzymki Papieża
Dominikana, Meksyk, Bahamy, 21 stycznia - 5 lutego Polska, 2-9 czerwca Irlandia i USA, 29 września - 7 października 1979 Turcja, listopada 1979 Afryka, 2-12 maja Francja, 30 maja - 2 czerwca 1980 Brazylia, 30 czerwca - 11 lipca 1980 Republika Federalna Niemiec, listopada 1980 Jan Paweł II jest najwięcej podróżującym i pielgrzymującym papieżem w historii Kościoła. W ciągu 27 lat swojego pontyfikatu odbył w sumie 102 zagraniczne podróże do 129 krajów na wszystkich kontynentach.

5 Papież na całym świecie

6 „Santo Subito” „Z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć”.
Każdy, kto miał szczęście spotkać się z Janem Pawłem II, odczuwał promieniowanie miłości, świętości i bliskości samego Boga. Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy i mistykiem. Ludzie to intuicyjnie wyczuwali i dlatego podczas Mszy św. pogrzebowej pojawiły się spontaniczne okrzyki i napisy: „Santo subito!” Jan Paweł II do końca wypełnił wolę Bożą, przez całe swoje życie z wielką odwagą szedł drogą wiary. „Z możliwością śmierci każdy zawsze musi się liczyć”. Jan Paweł II

7 Cud Jana Pawła II Cud przeżyła Marie Simon-Pierre. Była chora od 2001 roku na Parkinsona – tę samą, na którą cierpiał papież. Kiedy umarł Jan Paweł II, jej stan był już bardzo zaawansowany. 2 czerwca – dwa miesiące po śmierci papieża – poszła do swojej przełożonej, siostry Marie Thomas Fabre, aby prosić o zwolnienie z pracy w szpitalu. Usłyszała, że „Jan Paweł II nie powiedział jeszcze ostatniego słowa”. Przełożona poprosiła ją, aby wzięła kartkę i napisała na niej jego imię. Pismo było kompletnie nieczytelne i wróciła do pracy. Tego dnia po wieczornej modlitwie sięgnęła po papier jeszcze raz. Była dokładnie 21.37, czas kiedy umierał papież. Poczuła potrzebę napisania na kartce jego imienia. Teraz pismo było czytelne. Kiedy się obudziła, pierwszy raz nie czuła bólu. Badanie wykazało, że to co się stało to coś niewytłumaczalnego.

8 25 marca 2005 roku Jan Paweł II wziął krzyż, przycisnął go do swego serca i się modlił. Arturo Mari powiedział, że na tej fotografii jest całe życie, całe oddanie Chrystusowi cierpiącemu.

9 Przesłanie, które nam pozostawił
22 października 1978 roku na placu św. Piotra, zabrzmiały wyjątkowo mocno: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, politycznych, kierunków cywilizacyjnych. Nie lękajcie się! Chrystus wie co jest w człowieku. On jeden! Te słowa daleko poprowadziły ludzi.

10 Papież umarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37.
Pogrzeb Papież umarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005 roku. W tym dniu wydawało się, że wiatr wieje jakoś inaczej. Kiedy przewrócił kartkami Ewangelii położonej na trumnie było to domknięcie, jak dopełnienie. Od razu pojawiły się tabliczki z napisem „Santo Subito”. Te słowa było wyrazem powszechnego przekonania, że wszystko to, co Jan Paweł II zrobił dla Kościoła przez 26 lat swojego pontyfikatu, jest wystarczające, by proklamować jego świętość już teraz, od razu.

11 Prezentację wykonała Roksana Żełubowska z klasy IG


Pobierz ppt "Jan Paweł II dlaczego święty?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google