Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zrobić dobrą prezentację? Zasady dobrego stylu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zrobić dobrą prezentację? Zasady dobrego stylu."— Zapis prezentacji:

1 Jak zrobić dobrą prezentację? Zasady dobrego stylu.

2 Co to właściwie jest prezentacja?
W prezentacji chodzi o komunikację. W prezentacji próbujesz przekazać komuś swoje myśli, zapatrywania i poprzez to dokonać w tym kimś jakiejś zmiany. W prezentacji możesz chcieć zmienić sposób myślenia danej osoby albo wpłynąć na tę drugą stronę tak, by zadziałała w sposób bliski twoim oczekiwaniom lub zmieniła do ciebie nastawienie.

3 Jaki program??? Microsoft PowerPoint – najbardziej popularna aplikacja
OpenOffice Impress – darmowa alternatywa dla MS PowerPoint Macromedia Flash MX – zaawansowane techniki tworzenia prezentacji

4 Prezentacja PowerPoint - jak zrobić to dobrze!
Wiele osób, które niejednokrotnie uczestniczyły w prezentacjach, na widok projektora i slajdów wykonanych w PowerPoint, reaguje co najmniej alergicznie. Objawy są zazwyczaj u wszystkich tych osób podobne: napady ziewania senność uczucie silnego znudzenia tendencja do "odpływania", czyli ucieczka w strefę marzeń i planów na przyszłość.

5 Prezentacja PowerPoint - jak zrobić to dobrze!
Przyczyna? Jest to spowodowane tym, że osoby przygotowujące prezentację nie potrafią wykorzystać atutów programu. W zachwycie nad swoimi umiejętnościami, zapominają o odbiorcach i zamiast stawiać na funkcjonalność, prostotę i przejrzystość prezentacji, "przeładowują" ją nadmiarem treści, obrazów, wykresów. Wychodzi z tego różnobarwny chaos i zupełnie jak w czeskim filmie: "nikt nic nie wie".

6 Prezentacja PowerPoint - jak zrobić to dobrze!
PowerPoint jest doskonałym narzędziem, które może Ci pomóc w ciekawej i zrozumiałej dla odbiorców prezentacji tematu. PowerPoint Ci pomoże, ale musisz przestrzegać kilku ważnych zasad.

7 Zasady dobrego stylu Tworząc slajdy kieruj się trzema zasadami:
prostota, jasność, czytelność. Na slajdach nie umieszczaj całej treści swojego wystąpienia, tylko najważniejsze kwestie, najlepiej w formie łatwych do zapamiętania haseł.

8 Zasady dobrego stylu Zadbaj o spójność graficzną prezentacji.
W obrębie slajdu stosuj jedną czcionkę a nie kilka różnych. Dzięki temu zyskasz na czytelności. Power Point ma kilkaset (włącznie z tym co znajdziesz w Internecie) szablonów i wzorów tła do wykorzystania. Zdecyduj się na jeden wzór tła lub szablon w obrębie całej prezentacji. Twoi słuchacze mają być skupieni na treści a nie zachwycać się różnorodnością grafiki.

9 Zasady dobrego stylu Nie funduj swoim słuchaczom skomplikowanych, zagmatwanych wykresów. Jeżeli już koniecznie musisz jakiś wykres pokazać, zadbaj o jego czytelność: jak najmniej cyfr!

10 Zasady dobrego stylu Slajdy muszą współgrać z tym, co mówisz.
Wyświetlaj slajdy tak, by pokrywały się z kwestiami, które akurat poruszasz.

11 Zasady dobrego stylu Jeżeli zamierzasz wykorzystać Power Point w prezentacji, sprawdź przed wystąpieniem, czy sprzęt (rzutnik multimedialny, laptop) działa. Wiele stresu może Ci dostarczyć komputer, który nie chce się uruchomić lub rzutnik, który wyświetla tylko czerwony napis "Error".

12 Zapamiętaj!!! Czcionka czytelna, nie za wielka i nie za mała
Tytuły wyróżnione Tytuły pisane czcionką bezszeryfową Dużo światła w tekście podstawowym Przesyt muzyki i grafiki niedobrym dodatkiem Dobór kolorystyki kolor i rodzaj tła tak dobierać, aby napisy były dobrze widoczne, np.: gdy tło jest ciemno-niebieskie to litery powinny być jasne.

13 Zapamiętaj!!! na jednym slajdzie nie wprowadzać zbyt wielu informacji zwłaszcza tekstu kolejność animacji obiektów powinna być zgodna z treścią tempo wyświetlania slajdów powinna być taka aby widz mógł swobodnie zapoznać się z ich treścią, ale też by nie musiał zbyt długo czekać na kolejny ekran prezentowane informacje powinny być rzetelne.

14 Zasady dobrego stylu To najważniejsze kwestie, na które musisz zwrócić uwagę, jeżeli chcesz posługiwać się PowerPoint i zarazem nie urządzać swoim słuchaczom konkursu ziewania

15 Na koniec… Power Point ma bardzo cenną zaletę: jest prosty w użyciu.
Dodawanie i projektowanie poszczególnych slajdów to świetna zabawa i robi się to całkiem intuicyjnie, nawet jeżeli nie jesteś guru komputera.

16 Przygotował: Andrzej Łukasik
Zasady dobrego stylu KONIEC Przygotował: Andrzej Łukasik


Pobierz ppt "Jak zrobić dobrą prezentację? Zasady dobrego stylu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google