Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH"— Zapis prezentacji:

1 PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH
MOL MOL PRACA Z PROGRAMEM BIBLIOTECZNYM „MOL” : TWORZENIE OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO WYDAWNICTWA ZWARTEGO

2 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w „MOL-u”
CO TO JEST ISBN? ISBN jest Międzynarodowym Standardowym Numerem Książki (ang. International Standard Book Number), kiedyś dziesięciocyfrowym a od 1 stycznia 2007r. trzynastocyfrowym identyfikatorem książki. System ISBN został utworzony w Wielkiej Brytanii w 1966r. (ówczesna nazwa to Standardowe Numerowanie Książek – ang. Standard Book Numbering, SBN). Został on przyjęty jako międzynarodowy standard ISO 2108 w 1970 r. Obecnie 159 krajów i terytoriów jest oficjalnymi członkami ISBN. W Polsce nadawany jest on od 1974 r.

3 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w „MOL-u”
W przypadku, gdy znamy tytuł, autora lub ISBN książki, po wpisaniu którejś z tych danych w odpowiednie pole program wyszukuje wszystkie książki, których dane zgadzają się z tymi, które wpisaliśmy. Jeżeli program nie znajdzie w bazie szukanej przez nas pozycji, wówczas wszystkie strefy opisu bibliograficznego wypełniamy samodzielnie (bez ściągania danych z serwera), co niestety wydłuża nasz czas pracy.

4 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w „MOL-u”
Opis bibliograficzny w „MOL-u” można utworzyć na dwa sposoby. Pierwszy i najprostszy zarazem to posłużenie się danymi z serwera Biblioteki Narodowej. Aby tego dokonać komputer, na którym pracujemy musi mieć połączenie z Internetem. Interesującą nas książkę wyszukujemy wówczas poprzez wpisanie w odpowiednie pole nazwiska autora tejże książki bądź jej tytułu, bądź też jej ISBN-u. Pole naszych poszukiwań jest najbardziej zawężone, gdy kierujemy się numerem ISBN.

5 Wyszukiwanie książki przez Internet na serwerze Biblioteki Narodowej poprzez wpisanie ISBN-u

6 Wynik szukania książki na serwerze Biblioteki Narodowej
Z wyszukanych przez program książek odnajdujemy w oknie tę, której dane bibliograficzne zgadzają się z danymi książki przez nas szukanej. Podświetlamy interesującą nas książkę klikając na nią, a następnie klikamy na przycisk „POBIERZ”. Program pobiera pełny opis bibliograficzny tejże książki, który w razie potrzeby możemy też zmodyfikować. „MOL” sam dzieli opis bibliograficzny na poszczególne strefy i sam wstawia znaki oddzielające te strefy, co ułatwia i przyspiesza pracę. Naszym zadaniem, jeśli nie ściągamy opisu bibliograficznego z serwera Biblioteki Narodowej, jest tylko wpisanie odpowiednich danych we właściwe pola.

7 Tworzenie nowego opisu bibliograficznego wyd. zwartego
Strefa tytułu i ozn. odp. Pozycje współwydane Strefa wydania i opis fizyczny Pozostałe strefy Hasła przedmiotowe Karta katalogowa Egzemplarze

8 Strefa tytułu i ozn. odp. Jeśli pobieramy opis bibliograf. z serwera BN, to „MOL” automatycznie pobiera też hasła formalne i przedmiotowe, ale możemy je też sami modyfikować lub tworzyć nowe (przycisk „POBIERZ”, „NOWE”, „EDYTUJ”, „USUŃ”). W przypadku gdy tworzymy któryś z kolei taki sam opis bibliograf., możemy pobierać potrzebne nam dane z opisów już istniejących w naszej bazie danych w „MOL-u”, np. tytuł, ozn. odpowiedzialności, miejsce wyd., nazwa wyd., seria, UKD.

9 Pozycje współwydane

10 Strefa wydania i opis fizyczny

11 Pozostałe strefy

12 Hasła przedmiotowe

13 Karta katalogowa Tak wygląda stworzona przez nas karta katalogowa z pełnym opisem bibliograf. wyd. zwartego:

14 Egzemplarze „MOL” wraz z opisem bibliograf. tworzy też wpis do księgi inwentarzowej. W tym celu należy kliknąć przycisk „DODAJ” i wypełnić odpowiednie pola. Numer inwentarzowy zostanie nadany przez program automatycznie. W przypadku gdy mamy kilka egzemplarzy tej samej książki (np. dwa egz.), zamiast od nowa robić kolejny opis bibliograf., wystarczy dodać kolejną pozycję do księgi inwentarzowej. Dane z księgi inwentarzowej można modyfikować klikając na przycisk „EDYTUJ” lub usunąć (przycisk „USUŃ”).

15 Zasób księgozbioru

16 Księgi inwentarzowe - egzemplarze

17 Opisy bibliograficzne
Zrobiony przez nas opis można wyszukać i w razie potrzeby zmodyfikować klikając na „OPRACOWANIE”, następnie na „OPISY” i odnajdując autora opracowanej przez nas książki (np. Kownacka Maria). By zobaczyć pełny opis należy podświetlić nazwisko autora klikając na nie i przycisnąć „ENTER”.

18 Opisy bibliograficzne – katalog alfabetyczny
Tak wygląda utworzony przez nas opis bibliograf. wyd. zwartego, który możemy jeszcze raz obejrzeć i ewentualnie dokonać w nim zmian (należy podświetlić daną książkę i przycisnąć „ENTER”).

19 Archiwizacja – składowanie danych
Po każdym dniu pracy zalecana jest tzw. Szybka archiwizacja danych. W tym celu klikamy na przycisk „INNE”, następnie na „ARCHIWIZACJA”, a potem na „SKŁADOWANIE DANYCH”. KLIK

20 Archiwizacja danych – kreator składowania bazy danych
Postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora.

21 Archiwizacja danych – sposób archiwizowania bazy

22 Archiwizacja danych – szybka archiwizacja

23 Archiwizacja danych – składowanie szybkiej archiwizacji

24 Archiwizacja danych – okno końcowe
Raz na tydzień lub raz w miesiącu (w zależności od ilości wprowadzanych danych) należy zapisywać wszystkie dane na dyskietkach lub płycie CD (należy przy tym również kierować się wskazówkami kreatora).

25 www.sszpitalne.edu.pl AUTORZY:
Opracowanie treści – Agnieszka Słowińska Opracowanie graficzne – Sebastian Kierzka ZESPÓŁ SZKÓŁ SZPITALNYCH W SZCZECINIE - SZKOŁA INNA NIŻ WSZYSTKIE… Dziękujemy za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google