Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH PRACA Z PROGRAMEM BIBLIOTECZNYM MOL : TWORZENIE OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO WYDAWNICTWA ZWARTEGO MOL.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH PRACA Z PROGRAMEM BIBLIOTECZNYM MOL : TWORZENIE OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO WYDAWNICTWA ZWARTEGO MOL."— Zapis prezentacji:

1

2 PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH PRACA Z PROGRAMEM BIBLIOTECZNYM MOL : TWORZENIE OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO WYDAWNICTWA ZWARTEGO MOL

3 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w MOL-u ISBN jest Międzynarodowym Standardowym Numerem Książki (ang. International Standard Book Number), kiedyś dziesięciocyfrowym a od 1 stycznia 2007r. trzynastocyfrowym identyfikatorem książki. System ISBN został utworzony w Wielkiej Brytanii w 1966r. (ówczesna nazwa to Standardowe Numerowanie Książek – ang. Standard Book Numbering, SBN). Został on przyjęty jako międzynarodowy standard ISO 2108 w 1970 r. Obecnie 159 krajów i terytoriów jest oficjalnymi członkami ISBN. W Polsce nadawany jest on od 1974 r. CO TO JEST ISBN?

4 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w MOL-u W przypadku, gdy znamy tytuł, autora lub ISBN książki, po wpisaniu którejś z tych danych w odpowiednie pole program wyszukuje wszystkie książki, których dane zgadzają się z tymi, które wpisaliśmy. Jeżeli program nie znajdzie w bazie szukanej przez nas pozycji, wówczas wszystkie strefy opisu bibliograficznego wypełniamy samodzielnie (bez ściągania danych z serwera), co niestety wydłuża nasz czas pracy.

5 Tworzenie opisu bibliograficznego wydawnictwa zwartego oraz wpisu do księgi inwentarzowej w MOL-u Opis bibliograficzny w MOL-u można utworzyć na dwa sposoby. Pierwszy i najprostszy zarazem to posłużenie się danymi z serwera Biblioteki Narodowej. Aby tego dokonać komputer, na którym pracujemy musi mieć połączenie z Internetem. Interesującą nas książkę wyszukujemy wówczas poprzez wpisanie w odpowiednie pole nazwiska autora tejże książki bądź jej tytułu, bądź też jej ISBN-u. Pole naszych poszukiwań jest najbardziej zawężone, gdy kierujemy się numerem ISBN.

6 Wyszukiwanie książki przez Internet na serwerze Biblioteki Narodowej poprzez wpisanie ISBN-u

7 Wynik szukania książki na serwerze Biblioteki Narodowej Z wyszukanych przez program książek odnajdujemy w oknie tę, której dane bibliograficzne zgadzają się z danymi książki przez nas szukanej. Podświetlamy interesującą nas książkę klikając na nią, a następnie klikamy na przycisk POBIERZ. Program pobiera pełny opis bibliograficzny tejże książki, który w razie potrzeby możemy też zmodyfikować. MOL sam dzieli opis bibliograficzny na poszczególne strefy i sam wstawia znaki oddzielające te strefy, co ułatwia i przyspiesza pracę. Naszym zadaniem, jeśli nie ściągamy opisu bibliograficznego z serwera Biblioteki Narodowej, jest tylko wpisanie odpowiednich danych we właściwe pola.

8 Tworzenie nowego opisu bibliograficznego wyd. zwartego Strefa tytułu i ozn. odp. Pozycje współwydane Strefa wydania i opis fizyczny Pozostałe strefy Hasła przedmiotowe Karta katalogowa Egzemplarze

9 Strefa tytułu i ozn. odp. Jeśli pobieramy opis bibliograf. z serwera BN, to MOL automatycznie pobiera też hasła formalne i przedmiotowe, ale możemy je też sami modyfikować lub tworzyć nowe (przycisk POBIERZ, NOWE, EDYTUJ, USUŃ). W przypadku gdy tworzymy któryś z kolei taki sam opis bibliograf., możemy pobierać potrzebne nam dane z opisów już istniejących w naszej bazie danych w MOL-u, np. tytuł, ozn. odpowiedzialności, miejsce wyd., nazwa wyd., seria, UKD.

10 Pozycje współwydane

11 Strefa wydania i opis fizyczny

12 Pozostałe strefy

13 Hasła przedmiotowe

14 Karta katalogowa Tak wygląda stworzona przez nas karta katalogowa z pełnym opisem bibliograf. wyd. zwartego:

15 Egzemplarze MOL wraz z opisem bibliograf. tworzy też wpis do księgi inwentarzowej. W tym celu należy kliknąć przycisk DODAJ i wypełnić odpowiednie pola. Numer inwentarzowy zostanie nadany przez program automatycznie. W przypadku gdy mamy kilka egzemplarzy tej samej książki (np. dwa egz.), zamiast od nowa robić kolejny opis bibliograf., wystarczy dodać kolejną pozycję do księgi inwentarzowej. Dane z księgi inwentarzowej można modyfikować klikając na przycisk EDYTUJ lub usunąć (przycisk USUŃ).

16 Zasób księgozbioru

17 Księgi inwentarzowe - egzemplarze

18 Opisy bibliograficzne Zrobiony przez nas opis można wyszukać i w razie potrzeby zmodyfikować klikając na OPRACOWANIE, następnie na OPISY i odnajdując autora opracowanej przez nas książki (np. Kownacka Maria). By zobaczyć pełny opis należy podświetlić nazwisko autora klikając na nie i przycisnąć ENTER.

19 Opisy bibliograficzne – katalog alfabetyczny Tak wygląda utworzony przez nas opis bibliograf. wyd. zwartego, który możemy jeszcze raz obejrzeć i ewentualnie dokonać w nim zmian (należy podświetlić daną książkę i przycisnąć ENTER).

20 Archiwizacja – składowanie danych Po każdym dniu pracy zalecana jest tzw. Szybka archiwizacja danych. W tym celu klikamy na przycisk INNE, następnie na ARCHIWIZACJA, a potem na SKŁADOWANIE DANYCH.

21 Archiwizacja danych – kreator składowania bazy danych Postępujemy zgodnie ze wskazówkami kreatora.

22 Archiwizacja danych – sposób archiwizowania bazy

23 Archiwizacja danych – szybka archiwizacja

24 Archiwizacja danych – składowanie szybkiej archiwizacji

25 Archiwizacja danych – okno końcowe Raz na tydzień lub raz w miesiącu (w zależności od ilości wprowadzanych danych) należy zapisywać wszystkie dane na dyskietkach lub płycie CD (należy przy tym również kierować się wskazówkami kreatora).

26 AUTORZY: Opracowanie treści – Agnieszka Słowińska Opracowanie graficzne – Sebastian Kierzka ZESPÓŁ SZKÓŁ SZPITALNYCH W SZCZECINIE - SZKOŁA INNA NIŻ WSZYSTKIE… Dziękujemy za obejrzenie prezentacji www.sszpitalne.edu.pl


Pobierz ppt "PRACA BIBLIOTEKARZA W ZESPOLE SZKÓŁ SZPITALNYCH PRACA Z PROGRAMEM BIBLIOTECZNYM MOL : TWORZENIE OPISU BIBLIOGRAFICZNEGO WYDAWNICTWA ZWARTEGO MOL."

Podobne prezentacje


Reklamy Google