Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Monitory CRT i LCD Sebastian Szymański Kl.3c.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Monitory CRT i LCD Sebastian Szymański Kl.3c."— Zapis prezentacji:

1 Monitory CRT i LCD Sebastian Szymański Kl.3c

2 Co to jest monitor? Monitor to ogólna nazwa jednego z urządzenia we-wy do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera. Obraz wygenerowany przez kartę graficzną trafia za pomocą odpowiedniego wyjścia i okablowania do monitora komputerowego, który zamienia sygnał elektryczny (cyfrowy lub analogowy) na obraz widoczny na ekranie.

3 Rodzaje monitorów Monitor CRT Monitor LCD
W zależności od sposobu generowania obrazu możemy wyróżnić 2 typy monitorów : Monitor CRT (ang. Cathode Ray Tube – z lampą kineskopową) Monitor LCD (ang. Liquid Crystal Display – wyświetlacz ciekłokrystaliczny) Monitor CRT Monitor LCD

4 Monitor CRT Spore rozmiary, duża waga, emisja elektromagnetyczna i duży pobór prądu to cechy monitorów CRT z lampa kineskopowa. Nie jest jednak tak, że sprzęt tego typu ma same wady. Główna zaletą jest wieloczęstotliwość (ang. multi-frequency) umożliwiająca pracę w różnych rozdzielczościach ekranu

5 Monitor LCD Wyświetlacze ciekłokrystaliczne LCD (ang. Liquid Crystal Display), które charakteryzują się całkowicie płaskim ekranem, małym poborem energii, niewielkim ciężarem i grubością. Ograniczenia monitorów LCD dotyczą rozdzielczości. Typowy 17-calowy panel ciekłokrystaliczny wyświetla obraz z maksymalna rozdzielczością 1200x1024, podczas gdy monitor CRT o podobnej przekątnej bez problemu wyświetli tryb 1600x1200.

6 Budowa i działanie monitorów CRT i LCD

7 Budowa i działanie monitora CRT
CRT (ang. Cathode-Ray Tube) czy też monitory CRT - to przyjęte w języku polskim potoczne oznaczenie dla modeli monitorów komputerowych, których ekran oparty jest na kineskopie od którego pochodzi nazwa CRT. Właściwe określenie to monitory kineskopowe. W monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie (przy pomocy płytek odchylania poziomego i pionowego) pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia. Określenie CRT zaistniało w języku polskim po wprowadzeniu na rynek alternatywnych sposobów wyświetlana obrazu w monitorach komputerowych oraz odbiornikach telewizyjnych.

8 Działo katodowe w kineskopie wyrzuca elektrony, które, odchylone w polu elektromagnetycznym, bombardują fosforyzujące plamki zawierające triady barw. Tor lotu elektronów jest zaburzany przez cewki elektromagnetyczne, które odchylają go pod odpowiednim kątem w lewo, w prawo, w górę lub w dół, tak aby strumień elektronów uderzał w odpowiednie miejsce na ekranie. Cewki odchylające, zbudowane z pasm materiału elektromagnetycznego ułożonych w odpowiedni wzór, pod wpływem sygnału elektrycznego o odpowiednim przebiegu czasowym kierują początkowo strumień elektronów od lewego górnego rogu ekranu poziomo do prawego końca pierwszego wiersza. Potem następuje wygaszanie strumienia i wiązka (w danej chwili nieobecna) wraca do lewego końca, ale o jeden rząd plamek niżej, skąd znów jest przenoszona do prawego końca. W ten sposób omiatany jest cały ekran z lewej na prawą stronę i z góry na dół. Kiedy wiązka znajdzie się w prawym dolnym rogu, znów następuje wygaszanie i powrót do punktu wyjścia. Operacja jest powtarzana tyle razy w ciągu sekundy, aby oko ludzkie widziało stabilny obraz

9 Budowa kineskopu monitora CRT

10 Budowa i działanie monitora LCD
Każdy element (piksel) takiego obrazu to warstewka ciekłego kryształu, umieszczona pomiędzy dwoma filtrami polaryzacyjnymi o prostopadłych płaszczyznach polaryzacji. Cechą charakterystyczną stosowanych obecnie ciekłych kryształów nematcznych (twisted nematic) jest skręcanie płaszczyzny polaryzacji przepuszczanego światła; przy odpowiedniej - łatwej do ustalenia dla każdego rodzaju substancji ciekłokrystalicznej - grubości warstwy uzyskujemy skręcenie płaszczyzny polaryzacji o 90 stopni. Taki układ jest optycznie przezroczysty. Jeżeli jednak ciekły kryształ znajdzie się w polu elektrycznym, kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji przepływającego światła maleje wraz ze wzrostem natężenia pola elektrycznego - element staje się coraz mniej przezroczysty. Dalsza konstrukcja ekranu jest już "prosta" - odpowiednie źródło światła, podświetlające całą powierzchnię ekranu od spodu oraz filtry barwne, umożliwiające nadanie poszczególnym elementom barw podstawowych RGB. Ten uproszczony model pojedynczego piksela jest niezależny od technologii, w jakiej wykonano ekran - zarówno w przypadku DSTN (Dual Scan Twisted Nemetic), jak i w technologii TFT (Thin Film Transistor) zasada działania jest identyczna zmienia się tylko sposób sterowania przykładanym polem elektrycznym.

11 Światło pochodzące z umieszczonego w tle źródła przechodzi przez dwa filtry polaryzacyjne, filtr koloru (niebieski, czerwony lub zielony) oraz warstwę ciekłego kryształu, po czym dociera do oka użytkownika. Powiększony dolny fragment ekranu przedstawia położenie i skalę rozmiarów tranzystorów sterujących pracą komórek wyświetlacza.

12 Podstawowa konstrukcja panelu LCD

13 Rodzaje mask w monitorach CRT
Maska perforowana- Opracowana przez IBM dla pierwszych monitorów CRT. Ma stosunkowo duża powierzchnię, co przekłada się na słabą jasność i wyrazistość obrazu Maska szczelinowa- Maska zbudowana z cienkich pionowych drutów, dzięki czemu jej powierzchnia jest niewielka. Daje bardzo dobrą ostrość j jasność obrazu. Minusem jest fakt zastosowania poziomych drutów stabilizujących i usztywniających, które mogą być widoczne na ekranie podczas wyświetlania jasnego tła. Zastosowana przez firmę Sony w kineskopach Trinitron i firmę Mitsubishi w kineskopach Diamondtron. Maska szczelinowo-perforowana. Opracowana przez firmę NEC dla kineskopów Cromaclear. Parametry obrazu są minimalnie gorsze nic w przypadku maski szczelinowej, jednak koszty produkcji są dużo niższe i nie widać drutów poprzecznych.

14

15 Rodzaje Matryc ciekłokrystalicznych
TN(ang. Twisted Nematic). Stosowane w tańszych monitorach LCd o przekątnych cali. Doskonale nadają się do domowych multimediów z racji krótkiego czasu reakcji(poniżej 8ms). Znaczną wadą są małe kąty widzenia w granicach stopni w obydwu kierunkach i słabe odwzorowanie kolorów. MVA(ang. Multidomain Vertical Alignment – wielodomenowe wyrównywanie pionowe). Matryce MVA bardzo dobrze odwzorowują barwy dzięki niezależnym ułożeniom kątów kryształów. Nie są najtańsze, jednak charakteryzują się szerokimi kątami widzenia (ponad 170 stopni) i niezłymi czasami reakcji , co powoduje że sa obecnie często montowane w monitorach LCD PVA(ang. Patterned Vertical Alignment- wzorzyste wyrównanie pionowe). Technologia opracowana przez firmę Samsung, podobna do MVA. Matryce PVA charakteryzują się niezłymi kątami widzenia, szybkim czasem reakcji, dobrym kontrastem IPS/S-IPS(ang. In-Plane Switching/Super-In-Plane Switching- przełączenie wewnątrzpłytowe). Matryce o przekątnej powyżej 17 cali, o bardzo dobrym odwzorowaniu i rozłożeniu kolorów oraz niezłych kątach widzenia. Molekuły ułożone są w zygzaki (wcześniej wiersze-kolumny), co jeszcze bardziej ogranicza przesunięcia kolorów. S-IPS łączą zalety matryc TN i MVA, często są stosowane w monitorach do profesjonalnych zastosowań graficznych

16 Komunikacja z monitorem LCD(D-sub, DVI)

17 Złącze HDMI HDMI (ang. High Definition Multimedia Interface – multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości). Cyfrowy standard przesyłania sygnału audio/wideo umożliwiający transmisję obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) i dźwięku wielokanałowego. Standard przeznaczony jest dla urządzeń typu odtwarzacze DVD, Blu-ray, telewizory LCD i plazmowe, konsole do gier. W przypadku sprzętu komputerowego HDMI coraz częściej zastępuje cyfrowe złącze DVI.

18 Rozdzielczość

19 Wielkość piksela

20 Jasność i kontrast obrazu

21 Czas reakcji

22 Kąty widzenia

23 Częstotliwość odświeżania

24 Porównanie monitorów CRT z panelami LCD

25 Certyfikaty i oznaczenia monitorów


Pobierz ppt "Monitory CRT i LCD Sebastian Szymański Kl.3c."

Podobne prezentacje


Reklamy Google