Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012"— Zapis prezentacji:

1 Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012
Konfucjanizm Podstawowe założenia Alicja Leśko Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012

2

3

4 Konfucjanizm System filozoficzno-religijny zapoczątkowany w Chinach przez Konfucjusza w V wieku przed Chr., a następnie został rozwinięty w III wieku p.n.e. przez: Mencjusza - konfucjanizm idealistyczny Xunzi - konfucjanizm realistyczny Konfucjanizm głosi, że zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchii społecznej oraz zachowywania tradycji, czystości, ładu i porządku.

5 Symbol Konfucjanizmu

6 Konfucjusz Na imię miał Qiu, czyli pagórek.
Żył w latach przed Chr. Chiński filozof, myśliciel oraz reformator społeczny. Twórca systemu filozoficznego oraz moralno-religijnego zwanego konfucjanizmem. Uważał, iż obowiązek i szczęście człowieka zależy od tzw. woli Niebios – najwyższej zasady duchowej, która odpowiada za bieg wypadków oraz stosunki międzyludzkie.

7 Konfucjusz nauczał, że ludzie żyjący z wolą Niebios byli szczęśliwi i dobrze im się powodziło. Gdy się jej sprzeciwiali rodziły się wojny, konflikty, klęski żywiołowe, ból, głód oraz panowało wszelkie zło.

8 Pomnik Konfucjusza w Chongming Pomnik Konfucjusza w Pekinie

9 Hasła głoszone przez Konfucjusza
Powrót do przeszłości; Poszanowanie tradycji; Zjednoczenie Chin.

10 Według Konfucjusza do najważniejszych wartości życiowych zalicza się:
Miłość Szacunek Przyjaźń Życzliwość Lojalność

11 Świątynia Konfucjańska
Na Tajwanie

12

13 Najważniejsze cnoty uczciwy, szczery, bezstronny; Prawość (yi)
Prawość (yi) Humanitarność (ren) – „kochanie innych”. Człowiek, który kocha innych, jest w stanie dla ich dobra spełnić swoje obowiązki w społeczeństwie. Według konfucjanizmu człowiek szlachetny to człowiek: uczciwy, szczery, bezstronny; wszystko widzi i wszystko rozumie ostrożny w uczynkach, a rozważny w mowie; pogodny, wolny.

14

15 Kodeks konfucjański Rozumowe uzasadnienie dla organizacji społeczeństwa konfucjanizm wywodzi z porządku kosmicznego i jego relacji między nadrzędnością a podporządkowaniem: Rodzice sprawują zwierzchnictwo nad dziećmi, mężczyzna nad kobietą, władca nad poddanymi. Dlatego każdy ma swoją rolę do odegrania. Jeśli każdy będzie postępował zgodnie ze swoją rolą, wtedy porządek społeczny będzie utrzymany.

16 Człowiek jest z natury dobry oraz ma wrodzone poczucie moralności.
Główną przesłankę konfucjańską stanowiło przekonanie, że człowiek może się doskonalić. Człowiek jest z natury dobry oraz ma wrodzone poczucie moralności. Kodeks konfucjański podkreślał także ideę należytego zachowania zgodnie z pozycją społeczną (li). Kodeks konfucjański nie dotyczył tzw. ludzi prostych, których postępowanie miało być regulowane raczej nagrodami i karami, niż zasadami moralnymi, lecz był on skierowany w stronę tzw. elit.

17 Pięcioksiąg Konfucjański
Jest to zestaw pięciu klasycznych ksiąg w Chinach Księga Przemian (Yijing) Księga Pieśni (Shijing) Księga Rytuałów (Liji) Księga Dokumentów (Shujing) Kronika Wiosen i Jesieni (Chunqiu) Istniała jeszcze szósta księga – Księga Muzyki (Yuejing), która zaginęła.

18

19 Czteroksiąg Konfucjański
Czteroksiąg, czyli Sìshū. Są to dzieła przekazujące najwyższe nauki moralne Konfucjanizmu, zebrane przez historyka Zhuxi: Dàxué - Wielka nauka Zhōngyōng - Doktryna Środka Lúnyǔ - Dialogi konfucjańskie Mèngzǐ - Księga Mencjusza

20 Księga nauczająca jak stać się człowiekiem prawym i cnotliwym.
Jest to krótka, pełna prezentacja doktryny społecznej Konfucjanizmu, wraz z komentarzami. Jest to metafizyczna wykładnia i uzasadnienie filozofii konfucjańskiej. Księga nauczająca jak stać się człowiekiem prawym i cnotliwym. Są to krótkie przypowieści, maksymy i aforyzmy.

21 Konfucjusz zmarł w 479 roku przed Chr.
Pochowany został w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób.

22 Grób Konfucjusza

23 szacunek dla starszych mądry humanizm, który
Traktując konfucjanizm, jako filozofię życia, kojarzymy z nim takie cnoty jak: cierpliwości kompromisu złoty środek kult przodków szacunek dla starszych mądry humanizm, który czyni środkiem wszechświata człowieka, a nie Boga

24 Myśli Konfucjusza „Prawdziwym błędem jest błąd popełnić i nie naprawić go”. „Największym powodem do chwały nie jest to, że nigdy nie upadamy, ale to, że potrafimy się po upadku podnieść”. „Brakiem odwagi jest wiedzieć co prawe, lecz tego nie czynić”. „Kiedy widzisz dobrego człowieka, staraj się go naśladować. Kiedy widzisz złego człowieka, zastanów się nad samym sobą”.

25 Najważniejsze Dzieło Konfucjusza
Dialogi Konfucjańskie Są to zebrane i zapisane przez uczniów Konfucjusza maksymy, przypowieści i pouczenia, które ich mistrz wygłosił

26 Gdy miałem lat piętnaście, skupiłem swe wysiłki na nauce. Gdy osiągnąłem lat trzydzieści, ustaliły się me zasady, zaś w wieku lat czterdziestu nie znałem już wahań. W wieku lat pięćdziesięciu pojąłem wolę Niebios. Gdy osiągnąłem wiek lat sześćdziesięciu, rozumiałem wszystko, co się kryło za tym, co mówiono mi. Dopiero gdy dożyłem lat siedemdziesięciu, mogłem iść za pragnieniami mego serca nie przekraczając przy tym żadnej z reguł.

27 Kiedy coś wiesz – stój przy tym, a kiedy czegoś nie wiesz – przyznaj, że nie wiesz. Oto jest wiedza.

28 Bibliografia J. K. Fairbank, Historia Chin. Nowe spojrzenie, (tł.) T. Lechowska, Z. Słupski, Gdańsk, 1996, s

29 Alicja Leśko Konfucjanizm KONIEC
Niniejsza prezentacja jest częścią książki: D. Klejnowski-Różycki (red.), Chińskie katechezy, Warszawa-Zabrze 2012 © by Sinicum © by Śląska Szkoła Ikonograficzna © by Katedra Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego


Pobierz ppt "Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012"

Podobne prezentacje


Reklamy Google