Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co Ty możesz zrobić dla środowiska?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co Ty możesz zrobić dla środowiska?"— Zapis prezentacji:

1 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Temat do podręcznika Ekonomika cz. 1 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?

2 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zanieczyszczenie gleby Zużyte baterie, resztki farb i rozpuszczalników, akumulatory, chemikalia fotograficzne, zużyte oleje, termometry rtęciowe, przeterminowane leki (można je oddać również w aptece) oddawaj do punktów gromadzenia odpadów problemowych. Nie rozlewaj benzyny przy tankowaniu. Nie wylewaj oleju samochodowego do gleby.

3 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zanieczyszczenie gleby Nie używaj w swoim domu lub ogrodzie chemicznych środków ochrony roślin. Jeżeli często korzystasz z jakiegoś urządzenia na baterie, stosuj dające się wielokrotnie ładować akumulatorki.

4 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zanieczyszczenie powietrza Nie spalaj odpadów malowanego lub impregnowanego drewna, butelek i innych odpadów plastikowych w piecu lub ognisku. Przeprowadzaj kontrolę spalin samochodu, aby stwierdzić, czy mieszczą się w normie. Nie stosuj aerozoli z freonem. Nie stosuj aerozoli z freonem. Nie marnuj jedzenia – wykorzystuj resztki jedzenia do... jedzenia. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz. W ten sposób zmniejszasz ilość odpadków i zapobiegasz emisji CO2 przy produkcji dodatkowej żywności.

5 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zanieczyszczenie powietrza Wybieraj produkty bez opakowania (na wagę) lub opakowane jak najmniej, np. hurtowo – ciastka w pudełku kartonowym. Ograniczysz emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji, dystrybucji i utyli-zacji tych opakowań. Wykorzystuj pojemniki wielokrotnego użytku. Sadź zieleń wokół własnego domu.

6 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zanieczyszczenie wód Kupuj środki piorące bez fosforanów. Nie załatwiaj potrzeb fizjologicznych bezpośrednio do rzek, jezior itp. Oszczędzaj wodę – kup baterię natryskową z perlatorem, myjąc zęby zakręcaj kran, pierz tylko wtedy, gdy uzbiera się pełna pralka prania. Myj samochód w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, gdzie zanieczyszczona woda jest zbierana i nie wsiąka bezpośrednio w glebę.

7 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz ilość śmieci Na zakupy zabieraj własną torbę, unikaj toreb plastikowych. Nie wyrzucaj papieru do śmieci – każda tona papieru poddanego recyclingowi ratuje 17 drzew w porównaniu z papierem z materiałów pierwotnych. Korzystaj też z papieru toaletowego z makulatury i takich samych ręczników, jeśli musisz. Zastanów się drukując dokumenty – często nie jest to konieczne, robisz to tylko z przyzwyczajenia. Coraz więcej dokumentów i innych informacji otrzymujesz elektronicznie, a to sprawia, że drukuje się więcej. Uwrażliwiaj innych – swoje wiadomości wysyłaj z komuni-katem: „wydrukuj ten tylko w przypadku, gdy jest to niezbę-dne”.

8 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejszyć ilość śmieci Wykorzystuj drugą stronę kartki. Jeśli kupujesz nową drukarkę, to taką, która może drukować dwustronnie. Jeśli zlecasz zrobienie kopii w punkcie ksero, poproś o kopie dwustronne. Wykorzystuj drugą stronę kartki do notatek i druku nowych dokumentów. Wybieraj papier produkowany z makulatury oraz taki, który pow-staje z drewna, pozyskiwanego z lasów certyfikowanych, i jest ozna-czony symbolami FSC i PEFC (www.fsc.org i

9 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz ilość śmieci Kupuj produkty nieopakowane lub w opakowaniach podlegających recyklingowi. Szukaj produktów, które można kupować na wagę lub takich, których opakowania wykonane są z papieru z odzysku. Zużyte przedmioty – odzież, meble, o ile są w dobrym stanie – oddaj potrzebującym.

10 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Nie ogrzewaj pomieszczeń, których nie używasz. Nie wstawiaj do lodówki ciepłego jedzenia, rozmrażaj jedzenie, wyjmując je z zamrażarki i przekładając do lodówki.

11 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Używaj garnków proporcjonalnie do ilości przygotowywanego w nich posiłku oraz wielkości płyty grzewczej bądź palnika (naczynie powinno być o dwa centymetry szersze niż średnica powierzchni grzejącej). W czasie gotowania używaj pokrywek, zaoszczędzisz połowę energii zużywanej na przygotowanie jedzenia. Szybkowary i garnki do gotowania na parze zmniejszają zużycie energii nawet o 70%. Pokrój warzywa na małe kawałki – w ten sposób skrócisz czas gotowania.

12 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Segreguj odpady – recykling np. jednej puszki oszczędza 90% energii potrzebnej do produkcji nowej. Urządzenia elektryczne i elektroni-czne wymagają specjalistycznego recyclingu, w Polsce i całej Unii Europejskiej istnieje system odbierania takich odpadów. Zbieraj złom.

13 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Kupuj produkty lokalnego rynku – tak ograniczysz energochłonny transport oraz nakłady na wielkie plantacje rolne wymagające ogromnych ilości środków chemicznych i energii. Wspieraj lokalnych producentów. Korzystaj ze środków transportu publicznego (tramwajów, autobu-sów, metra i kolei) oraz roweru.

14 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Krótkie dystanse pokonuj pieszo – obliczono, że w mieście 2–3 km pokonuje się szybciej piechotą niż samochodem. Jeszcze szybciej – na rowerze. Rower to najbardziej ekologiczny środek transportu, nie przyczynia się ani do efektu cieplarnianego, ani do powstawania zanieczyszczeń.

15 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Oszczędzaj paliwo w samochodzie – jeśli macie wspólny cel, korzystajcie z jednego auta – każdy z Was oszczędzi pieniądze na paliwo. W korku ulicznym czy czekając na przejazd pociągu wyłącz silnik, który na jałowym biegu zużywa więcej paliwa niż przy ponownym uruchomieniu samochodu. Co miesiąc sprawdzaj ciśnienie w oponach – niedostatecznie napompowane zwiększają zużycie paliwa nawet o 10%, kupuj nowe typy opon. Włączona klimatyzacja to zwiększenie zużycia paliwa i emisji CO2 o ok. 5%.

16 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Ogranicz zużycie paliwa (nawet do 10%) stosując proste zasady, np. zmniejsz prędkość ze 130 do 110 km/h, staraj się jeździć płynnie, unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania, jedź na najwyż-szym możliwym biegu, gdy tylko jest to możliwe i utrzymuj stałą prędkość jazdy. Zamiast samolotu wybierz pociąg – komunikacja lotnicza to najszy-bciej rosnące źródło emisji CO2. Decyduj się na lot, gdy dystans wynosi powyżej 700 km lub zminimalizuj koszty środowiskowe podróży poprzez korzystanie z systemu równoważenia dwutlenku węgla, czyli inwestowanie w projekty sadzenia nowych drzew i in. dotyczące energii.

17 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Wybieraj urządzenia wysokiej klasy energetycznej (z symbolami A, A+, A++) – najlepiej z wyłącznikami zegarowymi i termostatami. Urządzenia klasy A pochłaniają 15% więcej prądu niż A+ i nawet do 40% więcej niż A++.

18 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Regularnie rozmrażaj lodówkę – to sprawny system chłodzenia, a nie warstwy lodu sprawiają, że przechowywane jedzenie dłużej zachowuje świeżość. Lodówki i zamrażarki wyposażone w systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędzają dodatkowo do 20% energii. Nie stawiaj lodówki obok źródła ciepła – nie będzie musiała pobierać dodatkowej energii do chłodzenia. Zamrażarka ustawiona w nieogrzewanej piwnicy to świetne rozwiązanie.

19 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Oszczędzaj zużycie energii przez monitor komputera. Wybierz taka opcję, aby po 10 min bezczynności przełączał się w stan uśpienia, a po 30 min wyłączał się. Nie zostawiaj włączonego komputera, kiedy wychodzisz na spotkania. W ten sposób możesz zaoszczędzić do 20% swojego dziennego zużycia energii. Jeśli nie korzystasz z niego dłużej niż pół godziny, wprowadź komputer w stan hibernacji lub wyłącz go.

20 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Wyłączaj tryb stand-by (czuwania) we wszystkich urządzeniach, w których jest to możliwe. Telewizor włączony przez 3 godziny dziennie i pozostawiony w trybie czuwania przez 21 godzin zużywa ok. 40% całej wykorzystywanej energii na tryb czuwania. Możesz podłączyć urządzenia (np. telewizor, odtwarzacz DVD, wieżę stereo) do jednej listwy i odłączać ją od prądu, kiedy z nich nie korzystasz. Zaoszczędzisz na zużyciu energii aż do 10%. Wyjmuj ładowarkę do telefonu z gniazdka – kiedy jej nie używasz, z gniazdka elektrycznego stale pobiera prąd, mimo że nie jest podłączona do aparatu. Włączona na stałe do prądu marnuje ok. 95% pobieranej energii.

21 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Wypełniaj pralkę do końca i dopiero wówczas uruchamiaj cykl prania. Dwa prania z niepełnym ładunkiem, to większe o 35% zużycie energii elektrycznej i marnotrawienie wody. Kup pralkę inteligentną – z funkcją automatycznego doboru ilości wody do wagi prania, z programem express, z możliwością rezy-gnacji z prania wstępnego, z możliwością ustawienia temperatury prania na 30°C. Detergenty są tak skuteczne, że rozpuszczają brud nawet w niskiej temperaturze wody. Nie używaj suszarek bębnowych – zużywają mnóstwo energii. Tradycyjne suszenie ubrań pozwala na ich maksymalne rozpro-stowanie, a wtedy można zaoszczędzić czas i energię na prasowaniu!

22 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Kuchnia z płytą indukcyjną sprawnie wykorzy-stuje aż 90% popranej energii, w przypadku gdy elektryczna ceramiczna jedynie 60%, a żeliwna tylko 55%. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast, co także oszczędza energię. Zapełniaj zmywarkę całkowicie i dopiero wtedy ją włączaj. Zmywarki ekologiczne (BIO) pozwalają zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie osuszania. Ociepl budynek – to jeden z najskuteczniejszych sposobów oszczę-dzania ciepła uciekającego przez niezaizolowane ściany, dachy. Dzięki temu ograniczysz emisję CO2 – energia wykorzystywana do wytwarzania ogrzewania nie będzie marnowana.

23 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Zmniejsz ogrzewanie nawet tylko o 1°C – za to wysokość Twojego rachunku spadnie o 5–10% , a roczna emisja CO2 tego domu zostanie ograniczona o ok. 300 kg. Zaizoluj też zbiornik na ciepłą wodę, rury centralnego ogrzewania, a ściany za grzejnikami wyłóż folią aluminiową. Zaprogramuj termostat – wtedy Twój rachunek za ogrzewanie zmniejszy się o 7–15%, a dom nie będzie ogrzewany bez potrzeby (gdy jesteś w pracy bądź śpisz). Zadbaj o okna i drzwi – uszczelnij je za pomocą specjalnych taśm lub kup nowoczesne z podwójnymi szybami, a ilość uciekającego tędy ciepła zmniejszy się o połowę. Przed zimnym powietrzem chronią też dobre rolety zewnętrzne.

24 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Wkręć energooszczędne żarówki – są droższe, ale 5–10 razy trwalsze niż standardowe, zużywają też do 80% mniej energii elektrycznej od zwykłych żarówek, dodatkowo dają również nieco więcej światła. Najbardziej ekonomiczne dla portfela i oczu jest zamontowanie ich w miejscach oświetlenia ogólnego. Wyłącz niepotrzebną żarówkę. Oświetlenie pochłania ok. 20% całkowitej energii wykorzystywanej w Twoim domu. Wykorzystaj maksymalnie dzienne światło – przenieś miejsca do pracy w stronę okna, w którym światła w ciągu całego dnia jest najwięcej. Optycznie pomieszczenia rozświetlą także jasne barwy ścian i lustra, które odbijają światło.

25 Co Ty możesz zrobić dla środowiska?
Zmniejsz zużycie energii Sprawdzaj bojler – najlepiej co roku, aby upewnić się czy pracuje zgodnie z normą. Wymień go po 15 latach – nowocześniejszy na pewno zużywa mniej energii. Sprawdź, na jaką temperaturę ustawiony jest jego termostat – wystarczy 60°C. Zainwestuj w zieloną energię – to energia ze źródeł odnawial-nych, takich jak wiatr, drewno, biogaz, biomasa, energia słoneczna itd., która jest przyjazna dla środo-wiska. Najbardziej popularne są kolektory słoneczne.

26


Pobierz ppt "Co Ty możesz zrobić dla środowiska?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google