Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby komunikacji na odległość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby komunikacji na odległość"— Zapis prezentacji:

1 Sposoby komunikacji na odległość
Gabriela Bylica kl.1d

2 p.n.e – Mowa Ewolucja mózgu odróżniła człowieka od zwierząt, gdy doprowadziła do powstania rewolucyjnego sposobu komunikacji - mowy. Mowa, zbiór wokalnych symboli opartych na logicznej strukturze, umożliwiła przekazywanie informacji i wiedzy kolejnym pokoleniom w doskonalszy sposób. Mowa pozwalała na : Współprace miedzy gatunkami Postęp techniczny Rozwój nauki Powstanie pojęć Bardziej swobodne przemieszczanie się ludności Ulokowanie człowieka na pierwszorzędnym miejscu wśród królestw

3 p.n.e - Pierwsze symbole Wynalezienie mowy nie było w pełni wystarczające do przekazu informacji. Mowa jak powszechnie wiadomo jest czym nietrwałym i zmiennym. W ten sposób zaczęto stosować symbole, które czasem zaczęły utożsamiać się z pismem

4 3300 p.n.e. – Pismo Pismo – system umownych znaków, za pomocą których można utrwalić język. Pismo klinowe – najstarsza na świecie odmiana pisma, powstała na Bliskim Wschodzie, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok lat przed naszą erą. Pismo było darzone wielkim szacunkiem. Starożytni Egipcjanie uważali za jego twórcę Thota, boga kultury, nauki i magii. Nebo, syn Marduka, był babilońskim bogiem pisma – i ludzkiego przeznaczenia. Według tradycji żydowskiej pismo wynalazł Mojżesz, według mitów greckich – Hermes. Klasa urzędników rządzących imperium chińskim, literati, za jedną z najważniejszych cech wykształconego człowieka uważała zdolność czytania i pisania.

5 2000 p.n.e. - Pismo fonetyczne – alfabetyczne
Pismo fonetyczne istnieje w dwóch odmianach ― sylabicznej (np. pismo japońskie, w którym jeden znak odpowiada jednej sylabie) i alfabetycznej (tu znak odnosi się do głoski). Było on używany w Egipcie przez Semitów, którzy nadali egipskim hieroglifom nowe nazwy. Dopiero w II w. p.n.e powstały dobrze nam znane litery: A a, B b, C c itd.

6 Kody porozumiewania się
Kody służące porozumiewaniu się Specyficznym rodzajem kodów są sztuczne języki, stworzone od podstaw przez grupę ludzi. Języki te można podzielić na trzy grupy: przeznaczone do komunikacji międzynarodowej Stworzone do celów artystycznych i estetycznych stworzone do celów naukowych i filozoficznych Podstawowe Kody porozumiewania się Językowy Parajęzykowy Prozodyczny Paraprozodyczny Pozajęzykowy

7 Sygnały optyczne Wiele kultur stosowało sygnały wzrokowe, oparte na dymie i ogniu, nazywane dziś także ‘optycznym telegrafem’. Ognisko było przykrywane koszem lub matą i odsłaniane, w ciągu dnia wypuszczając w różnych odstępach czasu smugi dymu, a w nocy dając migające światło.

8 Sygnały dźwiękowe Kultury żyjące na obszarach obfitujących w duże drzewa stosowały wydrążone pnie drzew, niekiedy przykryte skórą, czyli bębny – ten wynalazek powstał niezależnie od siebie w wielu kulturach afrykańskich i amerykańskich. Rogi, bębny i inne sposoby przekazywania dźwięku były także często używane do komunikacji na polach bitew.

9 Poczta chiński system pocztowy jest z pewnościa najstarszym dalej działającym – dzisiejsza poczta chińska wywodzi się w ciągłej linii od reform za czasów dynasti Qin ( p.n.e) Rzymska poczta jest jedną z lepiej udokumentowanych ze świata antycznego. Cursus publicuszostała utworzona w czasach Oktawiana Augusta (62 p.n.e – 12 n.e), pierwotnie przeznaczona dla służb rządowych, wkrótce potem została jednak rozszerzona na obywateli rzymskich. Systemy pocztowe istniały w państwach Karola Wielkiego, Zakonu Krzyżackiego i wielu innych państw średniowiecznych. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielu szlachciców miało własnych kurierów-listonoszy. Niepiśmienni korzystali z usług skryby, piszącego i czytającego listy.

10 Telegraf Claude Chappe wynalazł telegraf w 1794 r. Jako wynalazca telegrafu często jest podawany Samuel Morse( ), choć wielu innych wynalazców opatentowało różne wersje tego urządzenia. Razem z telegrafem gwałtownie zaczęły rozwijać się gazety, które mogły oferować swoim czytelnikom wiadomości już nie sprzed kilku dni, ale sprzed kilkunastu godzin. Gdy pierwsze kable podmorskie skróciły czas podróży informacji przez oceany, dawniej liczony w tygodniach lub miesiącach, na świecie po raz pierwszy zaczęto używać określenia ‘globalna wioska’. Telegrafy były uznawane za dokumenty prawnie wiążące w transakcjach handlowych.

11 Telefon Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował Antonio Meucci. Kiedy jego żona zachorowała, Meucci skonstruował telefon, dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość. Nie było go jednak stać na opłacenie patentu. Podobnych prób dokonywał także Niemiec Philipp Reis. Opatentowany w 1877 przez Thomasa Alvę Edisona mikrofon węglowy wkrótce jednak na ponad sto lat wyparł mikrofon elektromagnetyczny, natomiast słuchawka używana w aparatach nadal działała w oparciu o efekt elektromagnetyczny i stalową membranę. Początkowo do łączenia abonentów zatrudniano operatorów. W 1889 roku Amerykanin Almon Brown Strowger wynalazł automatyczną centralę telefoniczną, która początkowo łączyła telefony, z których numer wybierało się za pomocą trzech przycisków, oznaczających kolejno jedności, dziesiątki i setki. Po raz pierwszy telefon z tarczą do wybierania numerów użyto w 1896 roku, a telefon z klawiaturą w 1963 roku.

12 Radio Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku Pracując w amatorskich warunkach – i częściowo w tajemnicy przed ojcem – uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjechał w lutym 1896 do Anglii. Z pomocą krewnych (matka Guglielma, Annie była Irlandką) trafił do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Jeszcze później, w roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera "S" alfabetu Morse'a.

13 Komputer J. V. Atanasoff i C. Berry z USA zbudowali prototyp komputera. Atanasoff-Berry Computer, ABC, skonstruowana w 1939 roku przez Johna Atanasoffa i jego studenta Clifforda Berry'ego kosztem 650 USD maszyna do rozwiązywania układów równań algebraicznych liniowych, uważana za pierwszy działający prototyp specjalizowanego komputera - z uwagi na zastosowanie przez konstruktorów lamp elektronowych. Colossus - pierwszy komputer zbudowany w W. Brytanii z lamp. Przeznaczony do zastosowań wojskowych - rozpracowanie sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza. Projektem kierowali Max H. Newman i T.H. Flowers.

14 Telewizja Jednym z pierwszych osób, które przyczyniły się do postania telewizora, bo oczywiście bez niego nie było by telewizji, był Anglik William Crookes. To on w 1878 roku wynalazł lampę elektronową emitującą promieniowanie katodowe. W 1884 roku w Niemczech Paul Nipkow zbudował urządzenie do mechanicznej analizy obrazu, tzw. tarczę Nipkowa. W USA Vladimir Zworykin wynalazł pierwszą elektronową lampę analizującą obraz, był to ikonoskop. Stało się to w 1923 roku.3 lata później John Logie Baird zademonstrował działający system telewizyjny, używając mechanicznej tarczy Nipkowa do analizy obrazu. W 1928 roku doszło wreszcie do powstania telewizji kolorowej. Pierwsza transmisja telewizyjna, z Londynu do Nowego Jorku, odbyła się 27 stycznia 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze.

15 Sieci komputerowe (Internet)
Pod koniec 1969 roku Departament Obrony USA rozpoczął projekt badawczy prowadzony przez agencję ARPA (ang. Advanced Research Project Agency), mający stworzyć sieć komunikacyjną dla wojska. Tak na wypadek wojny atomowej. W ramach tych działań połączono kilka uniwersytetów stanowych, rozpoczynając rozwój Internetu. Tak powstałą sieć nazwano ARPANET. W tym to czasie wszystkie komputery w sieci ARPANET przeszły na stosowanie nowego protokołu przesyłania danych, zwanego TCP/IP (ang. Transmission Control Protokol / Internet Protokol). Każdy komputer, podobnie jak każde inne urządzenie podłączone do sieci komputerów, miał własny adres wyrażany w liczbach i nazywany adresem IP (ang. Internet Protocol), który dał tak rozpowszechnioną do dziś nazwę Internet. Do tego powstaje system DNS (ang. Domain Name System), którego zadaniem jest tłumaczenie numerycznych adresów IP na zrozumiałe dla człowieka wyrażenia.

16 Materiały pochodzą ze źródeł:

17 koniec


Pobierz ppt "Sposoby komunikacji na odległość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google