Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA Aleksandra Sajdak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA Aleksandra Sajdak."— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA Aleksandra Sajdak

2 Komunikowanie się - jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka żyjącego w grupie. Zdolność przekazywania informacji innym miała istotne znaczenie - zwłaszcza w początkach naszej obecności na Ziemni, gdy na przedstawicieli gatunku homo sapiens czekały liczne niebezpieczeństwa. Zdolność komunikowania się nie jest charakterystyczna tylko i wyłącznie dla ludzi - posiadają ją także zwierzęta. Ograniczona jest ona u nich jednak głównie do mowy ciała i gestów. Ludzi odróżnia od zwierząt znacznie rozwinięta zdolność porozumiewania się przy pomocy dźwięków. W królestwie fauny jest ona ograniczona do krótkich, stosunkowo mało skomplikowanych sygnałów o określonym, wąskim polu semantycznym. Natomiast człowiek przy pomocy swojego narządu głosu jest w stanie przekazać zarówno proste informacje o otoczeniu, jak i abstrakcyjne, fantastyczne wizje, istniejące tylko i wyłącznie w jego wyobraźni. My - dzięki naszej inteligencji i rozbudowanemu narządowi mowy - jesteśmy w stanie podejmować udane próby komunikowania się ze zwierzętami.

3 Rysunki naskalne Komunikacja w czasie wymaga stosowania środków utrwalających przekaz. Słowa, jak wiadomo, istnieją tylko tu i teraz - w momencie ich wypowiadania. Nie utrwalone - znikają bezpowrotnie. Pierwsze znaki używane przez ludzi do utrwalania zdobytej już wiedzy datowane są na okres paleolitu. W tym czasie używano przede wszystkim symboli ikono- graficznych- rysunków. Najstarsze tego typu przekaz informacji między pokoleniami - to przedstawienia pochodzą sprzed tys. istotny czynnik pozwalający ludzkości na lat, a znalezione zostały na terenie Hiszpanii i Francji. Przedstawiają one sceny z codziennego życia grupy zamieszkującej dany obszar.

4 Pismo Pismo wywodzi się najprawdopodobniej z rysunków naskalnych. Obrazy te bowiem stopniowo ewoluowały. Początkowo przekazywały konkretne sytuacje - polowanie, oprawianie zdobyczy, rytuały religijne lub bóstwa - bez ich kontekstu chronologicznego. Wraz z upływem czasu powstawać zaczęły sceny prezentujące daną sytuację w następstwie chronologicznym. W tym okresie zaczęło wykształcać się pismo obrazkowe, inaczej zwane piktograficznym. Z biegiem czasu obrazki zaczęły ulegać schematyzacji - skomplikowane formy plastyczne były zastępowane ich uproszczonymi odpowiednikami.

5 Rozwój pisma Rozwój pisma związany jest z jego coraz większym stopniem abstrakcji. Zaczyna się ono wiązać nie z przedmiotem, a z jego odzwierciedleniem w mowie - nazwą. W miarę upływu czasu pismo zaczęło się przekształcać z wyrazowego w sylabiczny, w którym konkretny znak reprezentował określoną sylabę, z których składano całe wyrazy Rozpoczął się proces integrowania pisma z mową, nie zaś -jak miało miejsce do tej pory- z przedmiotem. Kolejny etap ewolucji języka związany jest z wzrostem świadomości i wiedzy o języku. Polegał na wyodrębnieniu z mowy głosek. Z tym procesem związane jest powstanie pisma alfabetycznego - takiego, z którego korzystamy obecnie. Umiejętność czytania była powszechna w starożytnej Grecji i Rzymie. O ile pismo ideograficzne może składać się z kilkudziesięciu tysięcy znaków, o tyle na jego łaciński lub grecki odpowiednik przypada ok. 30 symboli. Przy ich pomocy można zapisać wszystko, co tylko jesteśmy w stanie wymówić.

6 Druk Druk, a właściwie jedną z jego form - ksylografię, stosować zaczęli jako pierwsi Chińczycy. Miało to miejsce ok. VI w. n.e. Proces ten polegał na przygotowaniu drewnianej tablicy lub klocka, na którym rzeźbiono obraz strony. Następnie odbijało się go albo na jedwabnej płachcie, albo na papierowej karcie - należy bowiem pamiętać, że Chińczycy wytworzyli również jako pierwsi papier. Druk we współczesnym tego słowa znaczeniu związany jest z postacią Niemca - Johanna Gutenberga. Wpadł on na dość prosty pomysł. W przeciwieństwie do Chińczyków posługiwał się on alfabetem łacińskim, składającym się z niewielu znaków. Postanowił odlać w ołowiu określoną ilość czcionek, reprezentujących wszystkie litery alfabetu. Następnie składał z nich, jak z klocków, poszczególne strony, które odbijał przy pomocy prasy drukarskiej własnego pomysłu. W 1455 roku ukazała się pierwsza książka drukowana. Była to Biblia.

7 Kurierzy i poczta W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Palma pierwszeństwa należy się Asyrii (lata p.n.e), aczkolwiek pewne – stosunkowo nieliczne – przesłanki wskazują na istnienie systemu pocztowego nawet w 1700 p.n.e , w czasach Hammurabiego. Asyryjski system pocztowy powstał jako dodatek do systemu zbierającego informację – szpiegowskiego i podatkowego.

8 Telegraf Telegraf - urządzenie do przekazywania informacji, przeważnie tekstowych, na odległość. Telegraf igiełkowy skonstruowali w 1833 roku w Getyndze uczeni niemieccy Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber. Pierwszy elektryczny telegraf zbudowany został w 1837 roku przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a oraz Sir Williama Fothergilla Cooke'a. Telegraf ten wykorzystywał pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu. W tym samym roku Samuel Finley Breese Morse opracował pierwszy amerykański telegraf, który był oparty (w przeciwieństwie do wynalazku Wheatstone'a) na dużo prostszym systemie kropek i kresek, zwanym alfabetem Morse'a, przesyłanym tylko przez jedną parę przewodów. Dzięki prostocie budowy linii telegraficznych i niezawodności działania system Morse'a został w końcu uznany za standard.

9 Telefon Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Meucii wytoczył proces o plagiat, przerwany jednak przez jego śmierć w 1896 roku. Faktycznie Bell dokonał pewnych ulepszeń w projektach Meucciego, Edisona i Gray’a, jednak jego największy nie pozostawiający żadnych wątpliwości wkład w rozwój komunikacji to stworzenie pierwszego komercyjnego systemu telefonu.

10 Radio Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w roku. Eksperymenty Heinricha Hertza z lat przetarły drogę wynalazcom radia. Wynalazcom – gdyż, choć pierwszy patent otrzymał w Wielkiej Brytanii w 1896 Guglielmo Marconi, pretendentem do tego miana był też Mikołaj Tesla, który otrzymał patent w USA w 1897, jednak stracił go w na rzecz Marconiego. Patent ten został mu przywrócony po jego śmierci w roku. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał transmisji kolędy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. Pierwsza transmisja wiadomości to rok 1920, stacja 8MK w USA. Pierwsze regularne transmisje o charakterze rozrywkowym rozpoczęły się dwa lata później, w 1922.

11 Komputer Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia (po raz pierwszy określenie to znajdujemy w Oxford Dictionary w 1897 roku). Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z336, pierwszy komputer ‘kompletny’ w interpretacji Teorematu Turinga, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego, jednak przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich.

12 Telewizja Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia – już w 1884 Paul Gottlieb Nipkow opatentował pierwszy system elektromechanicznego przesyłania obrazu. Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja rozrywkowa ma miejsce w Wielkiej Brytanii w 1930 roku. Pierwsza transmisja międzykontynentalna na żywo to USA, 1957 rok. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową. W 1980, w niespełna wiek po patencie Nipkowa, 98% rodzin w USA dysponowało odbiornikiem telewizyjnym.

13 Internet Internet – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

14 Źródła : http://www.sciaga.pl/tekst/6182-7- komunikowanie_sie_ludzi
komorka.html


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA Aleksandra Sajdak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google