Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Możemy wyróżnić cztery kategorie systemów służących do synchronicznego i asynchronicznego przekazu informacji, które wspomagają proces komunikacji na odległość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Możemy wyróżnić cztery kategorie systemów służących do synchronicznego i asynchronicznego przekazu informacji, które wspomagają proces komunikacji na odległość."— Zapis prezentacji:

1 Możemy wyróżnić cztery kategorie systemów służących do synchronicznego i asynchronicznego przekazu informacji, które wspomagają proces komunikacji na odległość. Są to: ·  systemy oparte na tekście, ·  systemy oparte na przekazie głosu, ·  systemy oparte na przekazie obrazu, ·  multimedialne systemy oparte na stronach WWW.

2 Rodzaje wideokonferencji:
Szkoleniowa; tryb lektorski Dyskusyjna; tryb przełączania głosem Konferencja; tryb obrazu dzielonego. W usłudze wideokonferencji możliwe jest skorzystanie z następujących opcji: Transmisja danych Dodzwanianie się Nagrywanie wideokonferencji

3 Architektura systemu wideokonferencyjnego:

4 Obowiązujące standardy wideokonferencji:
T.120- seria definiująca wielopunktową usługę wymiany danych w systemach multimedialnych, H.320- określa techniczne wymagania dla usług I systemów wideokonferencyjnych w wąskopasmowych sieciach ISDN, łącznie z opisem sesji audio/video w tych sieciach, H.323- rekomendacja opisująca terminale i jednostki do usług multimedialnych w sieciach pakietowych z protokołem IP. H.324- protokół definiujący sposób realizacji multimedialnych połączeń konferencyjnych w klasycznych sieciach analogowych, H.263- kolejna rekomendacja przesyłania obrazu, zapewniająca poprawą jego jakości, zwłaszcza w transmisjach o niewielkiej przepływności (128 kb/s), Do najbardziej dojrzałych technicznie standardów komunikacji audiowizualnej należą zalecenia z serii T.120 i H.323. W sieciach ISDN stosuje się standard H.320, a w sieciach zbudowanych na protokole IP standard H stosowany powszechnie w systemach telefonii internetowej standardu VoIP.

5 Wymagane parametry transmisji
W aplikacjach czasu rzeczywistego siec transmisyjna musi spełniać szereg wymagań, do których należą przede wszystkim: · przepustowość kanału- określająca minimalną przepływność bitową medium, uzależnioną od ilości przesyłanej informacji, typu stosowanej kompresji i wymaganej jakości obrazu; · opóźnienia pakietów- istotne w sesjach wideokonferencyjnych wymagających natychmiastowej wzajemnej wymiany informacji; · fluktuacja pakietów- ograniczająca maksymalne wahania nierówności pakietów transmitowanych przez sieć i przyjmowanych po stronie odbiorczej. Aby uniknąć nadmiernej fluktuacji pakietów, należy stosować bufory danych w poszczególnych węzłach sieci komunikacyjnej, zapewniające właściwy poziom jakości sygnału.

6 Zapotrzebowanie na pasmo dla standardów obrazu (bez kompresji danych)

7 Zapotrzebowanie na pasmo wybranych aplikacji usługowych

8 Rodzaje terminali Terminale wideokonferencyjne są podstawowym elementem systemu, decydują one o jakości i komforcie przeprowadzanych sesji. Dobór terminalu powinien przede wszystkim być uwarunkowany typem przeprowadzanych spotkań, preferencjami użytkowników oraz charakterystyką pomieszczenia, w którym będzie zlokalizowany. Terminale grupowe; najczęściej spotykana szybkość transmisji danych, używana w systemach grupowych, to 384 kbit/s. Terminale grupowe wyposażone są zawsze w systemy śledzenia rozmówcy, np. Sony TriniCom 5100p określa położenie mówiącego, analizując obraz, a urządzenia firmy PictureTel lokalizują źródło dźwięku, wykorzystując różnicę poziomu sygnału audio.

9 Rodzaje terminali Terminale kompaktowe - konstruowane są jako niezależne urządzenia, do których należy podłączyć odbiornik telewizyjny. Dostępne w sprzedaży modele pozwalają zwykle na łączenie się z prędkością 384 kbit/s, a nawet - jak ma to miejsce w przypadku Polyspana ViewStation z prędkością 512 kbit/s. Są znacznie droższe od ter. grupowych. Terminale kompaktowe przeznaczone są do wyposażania małych i średnich sal wideokonferencyjnych; Terminale desktopowe / osobiste- w jego skład wchodzą: kamera cyfrowa, mocowana najczęściej na monitorze, mikrofon dookolny oraz jedna lub dwie specjalizowane karty PCI. Podstawową zaletą terminali typu deskop jest ich relatywnie niska cena oraz zintegrowane funkcje modemu i faksu.

10 Sieci wideokonferencyjne
Systemy wideokonferencyjne mogą komunikować się nie tylko w trybie punkt-punkt, czy też w ramach sieci telefonii cyfrowej ISDN. Możliwa jest również wideokonferencja wielopunktowa oraz połączenia w obrębie środowiska mieszanego ISDN/IP.

11 Dostępne urządzenia Główni producenci sprzętu do wideokonferencji to amerykańskie firmy SISCO, PictureTel (ponad połowa rynku) i VTEL. Oprócz nich urządzenia takie oferują m.in.: Connectix, Intel, Polycom, Siemens, Sony, Teles, Tandberg, VCON. Gotowe zestawy multimedialne- koszt powyżej zł, np.. PCS100, PCS300, Concorde, Montage (PictureTel), ProShare (Intel), Videokit (Siemens) Terminale desktopowe- od 2,5 tys. zł Terminale pokojowe- min. 25 tys. zł

12 Porównanie sprzętowe POLYSPAM ViewStation- do pracy grupowej.
System oferuje opcję 30 klatek na sekundę przy 384/512 kb/s, która zapewnia doskonałą animację obrazu wideo. Technologia cyfrowego przekazu dźwięku full-duplex wraz z tłumieniem hałasu i redukcją echa firmy Polyspan prawie natychmiast dostosowuje się do charakterystyki sali konferencyjnej, aby zapewnić wyjątkową klarowność dźwięku. Urządzenie posiada kamerę podążającą za głosem. Łatwy w użyciu.

13 Porównanie sprzętowe SONY PCS-1P- wideoterminal.
Najnowsza technologia DSP Wideoterminal ze standardem kompresji MPEG-4 wideo i MPEG-4 AAC audio (pasmo 14 kHz). Możliwość przesyłania i odbierania danych w wysokiej rozdzielczości XGA (1024 x 768). Opcjonalny system audio SONY CTE-600 (sześć mikrofonów dookólnych i głośnik w jednej obudowie. Dźwięk przesyłany w paśmie 14 kHz umożliwia czysty i wyrazisty przekaz audio porównywalny z jakością dostępną na płytach CD i DVD.

14 Porównanie sprzętowe SONY PCS-G70- wideoterminal.
Najnowsza technologia DSP Wideoterminal ze standardem kompresji MPEG-4 wideo i MPEG-4 AAC audio (pasmo 14 kHz). Obsługa standardu kompresji wideo H.264 pozwala na uzyskanie tej samej jakości obrazu wideo jak w przypadku typowych rozwiązań przy o 50 % mniejszym paśmie transmisji. Możliwość kaskadowego łączenia wideoterminali do obsługi 10 lokalizacji. Szybkość połączeń do 2 Mb/s dla sieci ISDN oraz do 4 Mb/s dla sieci IP.


Pobierz ppt "Możemy wyróżnić cztery kategorie systemów służących do synchronicznego i asynchronicznego przekazu informacji, które wspomagają proces komunikacji na odległość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google