Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl Brzeziński Dokumentacja i ewidencja w sprzedaży na Allegro.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl Brzeziński Dokumentacja i ewidencja w sprzedaży na Allegro."— Zapis prezentacji:

1 Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl Brzeziński Dokumentacja i ewidencja w sprzedaży na Allegro

2 Cel prezentacji Dlaczego znajomość zasad dokumentowania jest przydatna? Jakie są rodzaje dowodów księgowych? Jakie są rodzaje ewidencji podatkowych? Kiedy ująć dowód księgowy w ewidencji podatkowej? Kiedy można sprzedawać bez kasy fiskalnej? Czy warto przyjmować koszty przesyłki w oparciu o pełnomocnictwo udzielone sprzedającemu? I kiedy ma to jakikolwiek sens?... oraz gdzie można znaleźć informacje objęte niniejszym wykładem i dużo więcej – za darmo...

3 Dlaczego poprawne dokumentowanie operacji gospodarczych jest takie ważne?

4 WIĘCEJ: DOKUMENTOWANIE SPRZEDAŻY

5 WIĘCEJ: DOKUMENTOWANIE ZAKUPU TOWARÓW

6 DOKUMENTY DLA KLIENTA POTWIERDZAJĄCE TRANSAKCJĘ WYSTAWIAMY I WKŁADAMY DO PACZKI W DNIU WYSYŁKI! FAKTURA: JEŻELI TO OSOBA FIZYCZNA, WYSTAWIĆ RÓWNIEŻ PARAGON KLIENT MOŻE ŻĄDAĆ FAKTURY DO 7 DNI OD DNIA WYSYŁKI RACHUNEK: KLIENT MOŻE ŻĄDAĆ RACHUNKU DO 3 MIESIĘCY OD DNIA WYSYŁKI PARAGON Z KASY FISKALNEJ: JEŻELI OPRÓCZ PARAGONU WYSTAWIAMY FAKTURĘ, TO PARAGON KLIENTA PODPINAMY DO NASZEJ KOPII FAKTURY ZWYKŁY PARAGON DLA KONSUMENTA JEST TO TZW. PISEMNE POTWIERDZENIE ZAWARCIA UMOWY WIĘCEJ:

7 KASA FISKALNA OBEJMUJE SPRZEDAŻ NA RZECZ: OSÓB FIZYCZNYCH NIE PODATNIKÓW VAT ROLNIKÓW RYCZAŁTOWYCH KASĘ FISKALNĄ TRZEBA ZAŁOŻYĆ: PIERWSZY ROK SPRZEDAŻY – OD NASTĘPNEGO DNIA PO PRZEKROCZENIU OBROTU FISKALNEGO 20'000 PLN NASTĘPNE LATA – PO UPŁYWIE DWÓCH MIESIĘCY OD KOŃCA MIESIĄCA, W KTÓRYM PRZEKROCZONO W DANYM ROKU OBRÓT FISKALNY 40'000 PLN ZWOLNIENIE PODMIOTOWE VAT DO 10'000 EURO ROCZNIE NIE ZWALNIA CIĘ Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KASY FISKALNEJ! WIĘCEJ:

8 MOŻNA BEZ KASY: WYSYŁKOWO (POCZTĄ ALBO KURIEREM) ZAPŁATA W CAŁOŚCI PRZEZ POCZTĘ LUB BANK, NA KONTO EWIDENCJA+DOWODY = JAKIEJ TRANSAKCJI ZAPŁATA DOTYCZY EWIDENCJA DOWODÓW ZAPŁATY DLA USTALENIA DANYCH (Z ADRESEM) OSOBY, NA RZECZ KTÓREJ DOKONANO WYSYŁKI ZAPŁATA ZA POŚREDNICTWEM PAYPAL NIE DAJE TAKIEJ MOŻLIWOŚCI. PAYPAL ZGODNIE Z PRAWEM BRYTYJSKIM NIE JEST BANKIEM. WIĘCEJ:

9 NIE MA ZWOLNIENIA Z KASY FISKALNEJ PRZY DOSTAWIE: SILNIKÓW PKWiU NADWOZI DO AUT, PRZYCZEP I NACZEP PKWiU 34.2 CZĘŚCI I AKCESORIÓW DO POJAZDÓE MECH, I ICH SILNIKÓW PKWiU 34.3 SPRZĘTU RTV, TELEKOMUNIKACYJNEGO, Z WYJĄTKIEM ELEM. ELEKTR. I CZĘŚCI URZĄDZEŃ DO OPERAWANIA DŹWIĘKIEM I OBRAZEM (PKWiU EX 32) SPRZĘTU FOTOGRAFICZNEGO, Z WYJĄTKIEM CZĘŚCI, AKCESORIÓW I WYPOSAŻENIA EX PKWiU WYROBÓW Z METALI SZLACHETNYCH LUB Z UDZIAŁEM TYCH METALI; NAGRANYCH, Z ZAPISANYMI DANYMI, PROGRAMAMI: PŁYT CD, DVD, KASET MAGNETOFONOWYCH, TAŚM MAGNETYCZNYCH, VIDEO, KARTRIDŻY, DYSTKIETEK, KART PAMIĘCI. WIĘCEJ:

10 JAKIE EWIDENCJE PROWADZI SIĘ DLA POTRZEB PODATKU PIT? WIĘCEJ:

11 JAKIE EWIDENCJE PROWADZI SIĘ DLA POTRZEB PODATKU VAT? WIĘCEJ:

12 PRZYCHÓD: DATA UJĘCIA W KPIR CZY EWIDENCJI RYCZAŁTU ZALEŻY OD DATY OBOWIĄZKU PODATKOWEGO W ZAKRESIE PIT. DATA UJĘCIA W EWIDENCJI VAT ZALEŻY OD DATY OBOWIĄZKU PODATKOWEGO W ZAKRESIE VAT.

13 UWAGA – MALI PODATNICY DO EURO OBROTU ROCZNIE MAJĄ PRAWO DO KASOWEJ METODY ROZLICZENIA VAT NAJPROŚCIEJ – PŁAĆ VAT OD SPRZEDAŻY PO OTRZYMANIU ZAPŁATY, Z PEWNYMI OGRANICZENIAMI. W ZWIĄZKU ZE SPECYFIKĄ HANDLU ALLEGRO TAKIE ROZWIĄZANIE WYDAJE SIĘ NIEPRAKTYCZNE W E-HANDLU.

14 WIĘCEJ: KIEDY UJĄĆ SPRZEDAŻ W KSIĘDZE CZY EWIDENCJI?

15 JEŻELI SPRZEDAWCA WYSTAWIA PARAGON FISKALNY I WKŁADA GO DO PACZKI, A OBOWIĄZEK PODATKOWY VAT POWSTAJE W DNIU OTRZYMANIA ZAPŁATY (SPRZEDAŻ WYSYŁKOWA ZA ZALICZENIEM POCZTOWYM), TO DLA CELÓW VAT NALEŻY ROZLICZAĆ ODRĘBNIE TE CZĘŚCI OBROTÓW NA KASIE, KTÓRE DOTYCZĄ INNYCH OKRESÓW DLA CELÓW VAT! MOŻNA PROWADZIĆ DODATKOWE NOTATKI/EWIDENCJE W TYM ZAKRESIE.

16 WIĘKSZOŚĆ PODATNIKÓW PIT PROWADZI KPIR METODĄ KASOWĄ. W KOSZTY ZALICZAJĄ ONI WYDATKI W DACIE WYSTAWIENIA DOWODU KSIĘGOWEGO STANOWIĄCEGO PODSTAWĘ KSIĘGOWANIA. FAKTURA Z OTRZYMANA TO KOSZT Z WYCIĄG ZA MAJ W WYSTAWIONY W CZERWCU OBEJMUJE KOSZTY BANKOWE CZERWCA. DLA CELÓW VAT LICZY SIĘ Z KOLEI DATA OTRZYMANIA FAKTURY FAKTURA Z OTRZYMANA DAJE PRAWO DO ODLICZENIA NAJWCZESNIEJ WIĘCEJ:

17 BRAK FINALIZACJI ORAZ ZWROT PACZKI NIEODEBRANEJ: WYSTAWIONE I NIE DORĘCZONE FAKTURY ANULUJEMY (OPIS NA DOKUMENCIE ANULOWANO), A PARAGON Z KASY UMIESZCZAMY W ZESZYCIE KOREKT (MOŻE TO BYĆ ZWYKŁY ZESZYT ZE SPISEM PARAGONÓW DOT. ZWROTÓW, REKLAMACJI I ANULOWAŃ). ZWROT PACZKI NIEODEBRANEJ PRZY ZALICZCE ORAZ ZWROT TOWARU PRZEZ KLIENTA: DO FAKTURY TRZEBA WYSTAWIĆ FAKTURĘ KORYGUJĄCĄ, NAWET JEŚLI PO WYSTAWIENIU FAKTURA ZOSTAŁA ODESŁANA Z POWROTEM, PARAGON Z KASY TRZEBA OD KLIENTA ODEBRAĆ I WPISAĆ DO ZESZYTU KOREKT. WIĘCEJ:

18 PEŁNOMOCNICTWO MA SENS TYLKO WTEDY, GDY: 1) KLIENT NIE JEST VATOWCEM, TY JESTEŚ PODATNIKIEM VAT CZYNNYM, A WYSYŁKA POCZTĄ POLSKĄ, ALBO 2) JESTEŚ RYCZAŁTOWCEM I NIE CHCESZ PŁACIĆ RYCZAŁTU OD KOSZTÓW PRZESYŁKI

19 PODSTAWA PRAWNA: art.14 ust.1c, art.22 ust.6b, art.24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych §8, § rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów art.19 ust.1-5, art.19 ust.11, art.19 ust.13 pkt 6 art.86 ust.10-11, art.106, art.109, art.111 ustawy o podatku od towarów i usług rozporządzenie ministra finansów w sprawie kas rejestrujących art.87 Ordynacji podatkowej DOSTĘPNE NA:


Pobierz ppt "Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny PIT.pl i VAT.pl Brzeziński Dokumentacja i ewidencja w sprzedaży na Allegro."

Podobne prezentacje


Reklamy Google