Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TADEUSZ KO Ś CIUSZKO W ZEMBORZYCACH Kl 1b. Znaną ciekawostką związaną z naszą dzielnicą jest pogłoska o nocowaniu w Zemborzycach generała Tadeusza Kościuszki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TADEUSZ KO Ś CIUSZKO W ZEMBORZYCACH Kl 1b. Znaną ciekawostką związaną z naszą dzielnicą jest pogłoska o nocowaniu w Zemborzycach generała Tadeusza Kościuszki."— Zapis prezentacji:

1 TADEUSZ KO Ś CIUSZKO W ZEMBORZYCACH Kl 1b

2 Znaną ciekawostką związaną z naszą dzielnicą jest pogłoska o nocowaniu w Zemborzycach generała Tadeusza Kościuszki.

3 Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch III

4 Urodził się 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie. Zmarł 15października 1817 w Solurze. Był to: polski inżynier wojskowy, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Najwyższy Naczelnik Narodowej Siły Zbrojnej podczas Insurekcji Kościuszkowskiej (1794), Został odznaczony Orderem Orła Białego.

5 W lecie 1790 roku na terenach należących do Wrotkowa oraz Dziesiątej odbyły się w Lublinie manewry wojskowe zorganizowane przez generała.

6 Ponoć właśnie wtedy, Tadeusz Kościuszko miał nocować w drewnianym budynku wójtostwa, w którym następnie mieściła się biblioteka publiczna, a w okresie międzywojennym szkoła podstawowa.

7 Dawna siedziba wójta gminy Zemborzyce.

8 Przed tym budynkiem, w roku 1917, na który przypadała setna rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki, mieszkańcy Zemborzyc ufundowali symboliczny kopiec.

9

10 Uroczystość odbyła się przy udziale starosty lubelskiego Stanisława Sulmierskiego, księdza Stanisława Skulimowskiego, grona nauczycielskiego i miejscowej ludności.

11 Pod koniec lat siedemdziesiątych zniknął zarówno budynek jak i kopiec z krzyżem. Porządkowano wtedy plac po wybudowaniu nowego obiektu. Dzisiaj mieści się tam ośrodek zdrowia i biblioteka.

12 Tak dzisiaj wygląda to miejsce.

13 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "TADEUSZ KO Ś CIUSZKO W ZEMBORZYCACH Kl 1b. Znaną ciekawostką związaną z naszą dzielnicą jest pogłoska o nocowaniu w Zemborzycach generała Tadeusza Kościuszki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google