Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TADEUSZ KOŚCIUSZKO W ZEMBORZYCACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TADEUSZ KOŚCIUSZKO W ZEMBORZYCACH"— Zapis prezentacji:

1 TADEUSZ KOŚCIUSZKO W ZEMBORZYCACH
Kl 1b

2 Znaną ciekawostką związaną z naszą dzielnicą jest pogłoska o nocowaniu w Zemborzycach generała Tadeusza Kościuszki.

3 Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko
herbu Roch III 

4 Urodził się 4 lutego 1746 w Mereczowszczyźnie.
Zmarł  15października 1817 w Solurze. Był to: polski inżynier wojskowy, polski i amerykański generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych,  Najwyższy Naczelnik Narodowej Siły Zbrojnej podczas Insurekcji Kościuszkowskiej (1794), Został odznaczony Orderem Orła Białego .

5 W lecie 1790 roku na terenach należących do Wrotkowa oraz Dziesiątej odbyły się w Lublinie manewry wojskowe zorganizowane przez generała .

6 Ponoć właśnie wtedy, Tadeusz Kościuszko miał nocować w drewnianym budynku wójtostwa, w którym następnie mieściła się biblioteka publiczna, a w okresie międzywojennym szkoła podstawowa.

7 Dawna siedziba wójta gminy Zemborzyce.

8 Przed tym budynkiem, w roku 1917, na który przypadała setna rocznica śmierci generała Tadeusza Kościuszki, mieszkańcy Zemborzyc ufundowali symboliczny kopiec.

9

10 Uroczystość odbyła się przy udziale starosty lubelskiego Stanisława Sulmierskiego, księdza Stanisława Skulimowskiego, grona nauczycielskiego i miejscowej ludności.

11 Pod koniec lat siedemdziesiątych zniknął zarówno budynek jak i kopiec z krzyżem. Porządkowano wtedy plac po wybudowaniu nowego obiektu. Dzisiaj mieści się tam ośrodek zdrowia i biblioteka.

12 Tak dzisiaj wygląda to miejsce.

13 Dziękujemy za uwagę.


Pobierz ppt "TADEUSZ KOŚCIUSZKO W ZEMBORZYCACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google