Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykazanie znacznych ubytków ciepła z budynku szkolnego w okresie od stycznia do marca 2013 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykazanie znacznych ubytków ciepła z budynku szkolnego w okresie od stycznia do marca 2013 roku."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Wykazanie znacznych ubytków ciepła z budynku szkolnego w okresie od stycznia do marca 2013 roku.

4 W zakresie podpisanego w ramach Unii Europejskiej paktu 3 x 20 jednym z elementów jest właściwe gospodarowanie energią m.in. zmniejszenie wykorzystania energii do 2020 roku o 20 % W budynku naszej szkoły jest to znaczny problem, szczególnie z utrzymaniem właściwej temperatury 18 0 C mimo dużego zużycia gazu ziemnego.

5 murowany z cegły w 1905 roku, powierzchnia 1867 m 2 elewacja wykonana na początku lat 80-tych również tym okresie wymiana okien drewnianych na aluminiowe z podwójną szybą wykonanie nowego pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej w 2007 roku wymiana okien na poddaszu na plastikowe

6

7 spalanie gazu ziemnego przy wykorzystaniu pieca TORUS-150kW, zainstalowanego w 1993r. rzeczywiste zużycie gazu w styczniu m 3, prognoza na luty 5088m 3 równoległe wykorzystanie pieca węglowego do dogrzewania w czasie silniejszych mrozów (spala się drewniane palety z zakładów stolarskich)

8 w ostatnich pięciu latach: rury i kaloryfery żeliwne w połowie zastąpiono rurami miedzianymi i nowymi kaloryferami

9 oceny stanu izolacji termicznej budynku i lokalizowanie miejsc nieszczelności, oceny szczelności stolarki budowlanej i wykrywania miejsc strat ciepła, wykrywania mostków termicznych w przegrodach budowlanych, wykrywania i lokalizowania zawilgoceń i wycieków w przegrodach, wykrywania i oceny zagrożenia zagrzybieniem w przegrodach, wykrywania niepożądanej infiltracji zimnego powietrza przez przegrody, wykrywania wad zastosowanych materiałów budowlanych,

10 2. Problemy z oknami – założenia ogólne o okna mają często decydujący wpływ na wielkość strat ciepła w budynku. Straty spowodowane przez okna mogą znacznie przekraczać wielkość strat spowodowanych np. niedostateczną izolacyjnością ścian czy nawet dachu. o typowa przenikalność cieplna okna [U] dla np. okien wykonanych z wielokomorowych profili PCV z jednokomorową szybą zespoloną (tzw. zestaw dwuszybowy), wypełnioną argonem, wynosi obecnie 1,4-1,6 W/m 2 K. Nawet najlepsze okna z szybami dwukomorowymi, przeznaczone do domów tzw. pasywnych rzadko kiedy mają przenikalność cieplną niższą niż 0,6-0,8 W/m 2 K. Tymczasem przenikalność cieplna typowej, dobrze ocieplonej ściany nie przekracza 0,2-0,3 W/m 2 K a w budynkach energooszczędnych bywa nawet niższa niż 0,1 W/m 2 K. o Tak więc już w założeniach jedno okno o powierzchni 2m 2 może powodować takie same straty jak ściana o pow. 30 m 2.

11 Badania dokonane były w dwóch okresach: styczeń i marzec 2013r, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wahała się od -5 o C do - 10 o C. Niebo było z niewielkimi chmurami, bez opadów, na ziemi i na dachu w niewielkiej ilości znajdował się śnieg. Prędkość wiatru do 4m/s, a wilgotność 65%. Temperatura wewnątrz pomieszczeń wahała się od 15 o C do 19 o C, a wilgotność 60%.

12 1. lokalizowanie strat ciepła za pomocą kamery, ocena izolacyjności budynku o badanie wykonuje się zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz budynku zestawiono je ze zdjęciami wykonanymi aparatem cyfrowym. Na podstawie wykonanych zdjęć dokonano analizy badanych elementów budynku szkoły o prawidłowe ocieplenie to w czasach drożejącej energii jedna z najważniejszych właściwości wybudowanego obiektu. Izolacja termiczna złej jakości obniża nie tylko komfort mieszkańców ale oznacza także wyższe koszty użytkowania obciążające domowy budżet. o termowizja daje możliwość wiarygodnej oceny izolacyjności cieplnej budynku. Jak pokazują badania termowizyjne, bardzo często straty spowodowane złą jakością izolacji termicznej nie wynikają z niedostatecznej grubości użytego ocieplenia tylko z niestarannego wykonania.

13 Wewnątrz

14 Zewnątrz

15 Wewnątrz

16 WEWNĄTRZ

17 Wewnątrz Zewnątrz

18 ZEWNĄTRZ

19 WEWNĄTRZ ZEWNĄTRZ

20

21 wadliwe osadzenie zestawu szybowego w ramie okiennej powodujące infiltrację zimnego powietrza z zewnątrz lub powstanie silnych mostków cieplnych będących źródłem znacznych strat ciepła a często także powodem wykraplania pary wodnej niedostateczna szczelność skrzydła okiennego w ościeżnicy spowodowana deformacją okna na skutek wadliwego montażu, nieprawidłową regulacją, złym przyleganiem ew. wadami uszczelek lub bardzo częstym używaniem (tylko przy zbyt delikatnej konstrukcji!) złe osadzenie ościeżnic w przegrodzie i spowodowane tym silne mostki termiczne (np. osadzenie okna w murze zamiast w warstwie izolacji) lub znaczne nieszczelności powodujące infiltrację zimnego powietrza do pomieszczenia. Dotyczy to zwłaszcza połączenia dolnego ramiaka (progu) ościeżnicy z murem i parapetem.

22 Mostki termiczne to "przerwana izolacja", czyli miejsca w strukturze budynku przez które ucieka ciepło,. Mostki termiczne nie są widoczne gołym okiem zrobione zdjęcia kamerą termowizyjną (od zewnątrz i od wewnątrz) pokazują miejsca złej izolacyjności. Miejsce występowania mostków termicznych: zawilgocenia np. naroża, przerwaną izolację ściany, anomalie termiczne niewidoczne tzw. "gołym okiem, niesprawną wentylację, infiltracje powietrza (okna, drzwi balkonowe), nadproże okienne (przerwana izolacja), poddasze (przerwana izolacja), cokół (przerwana izolacja), balkony (przerwana izolacja, brak izolacji), okna przerwana izolacja), loggie (przerwana izolacja, brak izolacji),

23 Wady mostków termicznych: zwiększają zużycie energii do ogrzania budynku, powodują zawilgocenia w miejscach ich występowania "przerwana izolacja budynku, powodują zawilgocenie ścian tzw. kondensacja pary wodnej, są pożywką dla grzybów i pleśni (np. przyczyna alergii) Badania termowizyjne potwierdziły znaczne straty ciepła, czego dowodem były trudności w nagrzaniu budynku w czasie występowania niskich temperatur. W czasie badania wskazano i zdiagnozowano liczne mostki termiczne oraz miejsca silnej ucieczki ciepła poprzez nieszczelności okien w budynku.


Pobierz ppt "Wykazanie znacznych ubytków ciepła z budynku szkolnego w okresie od stycznia do marca 2013 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google