Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Św.Jadwiga Królowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Św.Jadwiga Królowa."— Zapis prezentacji:

1 Św.Jadwiga Królowa

2 Królowa Jadwiga przyszła na świat 18 lutego 1374 roku jako najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Od 1386 była żoną Władysława Jagiełły. Od 1384 roku - królową Polski. Biorąc czynny udział w rządzeniu państwem, prowadziła głębokie życie religijne. Dzięki aktowi fundacyjnemu i testamentalnemu zapisowi na rzecz Akademii Krakowskiej. Zmarła 17 lipca 1399 roku w Krakowie.

3 Władysław Łokietek Kazimierz Wielki Elżbieta Łokietkówna Ludwik Wielki
Karol Robert Andegaweński Elżbieta Łokietkówna Ludwik Wielki Elżbieta Bośniaczka Maria Jadwiga Władysław Jagiełło Zofia Holszańska Elżbieta Bonifacja Władysław Warneńczyk Kazimierz Jagiellończyk

4 Jadwiga urodziła się i wychowała na Węgrzech
Jadwiga urodziła się i wychowała na Węgrzech. Była córką króla Węgier, który po śmierci Kazimierza Wielkiego został również królem Polski. W jej żyłach płynęła krew Piastów (babcie Jadwigi były Polkami i Piastównami) i to między innymi zadecydowało, że po śmierci ojca, króla Ludwika, przekazano tron Jadwidze. Ten zaszczyt i zarazem obowiązek dla młodej dziewczyny może wydać się dzisiaj dziwny, ale w tamtych czasach tak młode osoby przyjmowały obowiązki państwowe. Jadwiga rządziła krajem z pomocą rady królewskiej.

5 Małżeństwo królowej Jadwigi, która miała zaledwie dwanaście lat, ze znacznie starszym od niej Wielkim Księciem Litewskim Władysławem Jagiełłą było poświęceniem z jej strony. Rozumiała, że wymaga tego dobro Polski. Królowa Jadwiga zmarła, mając zaledwie dwadzieścia pięć lat. Tak jak pierwszy koronowany władca Polski tak i Jadwiga przyczyniła się do umocnienia wewnętrznej siły państwa i znaczenia Polski wśród krajów Europy. Za sprawą jej osoby i rozważnego postępowania Polska weszła w unię z Litwą, przeciwstawiając się wrogiemu i groźnemu Zakonowi Krzyżackiemu. Uważa się, że podwaliny pod zwycięską bitwę pod Grunwaldem dała właśnie królowa Jadwiga.

6 Władysław Jagiełło wybrany i koronowany król miał w swoim ręku pełnię władzy, ale ponieważ dziedziczką tronu polskiego była Jadwiga to czasami musieli sobie nawzajem potwierdzać najważniejsze akty państwowe. W początkowym okresie współrządów Jadwiga była jeszcze dzieckiem więc jej udział w polityce był jedynie symboliczny. Z czasem podejmowała się coraz częściej zadań politycznych. Koronacja Jadwigi Władysław Jagiełła

7 Wykształcenie królowej było znacznie wyższe niż przeciętnie spotykane na dworach polskich. Mówiła od dzieciństwa kilkoma językami, umiała pisać i czytać, znała również język polski.

8 Wspierała naukę Strzegła pokoju
"Chcę i pragnę z całego serca, ażeby Akademia Krakowska na cały świat zasłynęła, ażeby w niej kształcili się synowie Polski, Litwy i Rusi, ażeby naród ten jako potężny jest teraz przez obszar bogatych ziem, tak był potężnym przez cnoty wielkie i umysły silne, a to zdobywa się przez głęboką wiedzę i gruntowną naukę" - taka była wola Królowej Jadwigi. Gdy w roku 1397 wojna z Krzyżakami była nieunikniona Jadwiga prosiła męża, aby jej pozwolił spotkać się z Krzyżakami, co do zawarcia pokoju

9 Szerzyła wiarę Księstwo litewskie przyjęło chrzest z rąk polskich. Polska zyskała nowego sojusznika. Unia polsko-litewska zapewniła obu krajom ochronę przed zakonem krzyżackim.

10 Jej atrybutem są buciki, z czym związana jest legenda:
Przy budowie kościoła NMP na Piasku, który istnieje do dziś, królowa Jadwiga sama doglądała robót. Pewnego dnia jej czujne oko dojrzało kamieniarza, który był smutny. Kiedy zapytała o powód, odpowiedział, że w domu zostawił ciężko chorą żonę, boi się, że go zostawi z drobnymi dziećmi, a nie ma pieniędzy na lekarza. Królowa, nie namyślając się, oderwała ze swego bucika złotą klamrę, wysadzaną drogimi kamieniami, i oddała ją robotnikowi, aby zapłacił dla lekarza. Nie zauważyła tylko, że stopę położyła na kamieniu oblanym wapnem. Odbity ślad bucika wdzięczny kamieniarz obkuł dokoła i wraz z kamieniem wmurował w zewnętrzną ścianę świątyni. Do dzisiaj można go oglądać. Podczas renowacji katedry na Wawelu, 22 stycznia 1889 roku, odkryto kryptę pod posadzką, w której znajdował się grobowiec królowej Jadwigi. Badania antropologiczne prowadził Izydor Kopernicki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowanie pozostało w rękopisie, ogłosił je dopiero w 1914 roku prof. Juliusz Talko-Hryncewicz. Znając wyniki badań nad szczątkami kostnymi, Paweł Sikora  tak przedstawił wygląd Królowej: [...] Można sobie wyobrazić królową Jadwigę jako kobietę młodą, bardzo wysoką, blondynkę, o głowie krótkiej, czole prostym, wysokim i twarzy wąskiej, nosie prostym, wąskim [...].

11 Opracował: Wiktor Wójcicki Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 15 w Radomiu
„Święta Jadwigo, ucz nas miłości i mądrości” Jan Paweł II Opracował: Wiktor Wójcicki Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 15 w Radomiu Źródła: Zasoby Internetu Muzyka: JERZY FRYDERYK HAENDEL „Boure”, PIOTR CZAJKOWSKI Jezioro Łabędzie , Scena z II aktu


Pobierz ppt "Św.Jadwiga Królowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google