Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fot. NASA ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY!. KOORDYNATOR EUROPEJSKI KOORDYNATORZY POLSKIEJ EDYCJI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Stowarzyszenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fot. NASA ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY!. KOORDYNATOR EUROPEJSKI KOORDYNATORZY POLSKIEJ EDYCJI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Stowarzyszenie."— Zapis prezentacji:

1 Fot. NASA ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY!

2

3 KOORDYNATOR EUROPEJSKI KOORDYNATORZY POLSKIEJ EDYCJI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Stowarzyszenie Miasta w Internecie Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo Kampanię wspiera Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji w Polsce Telecentre Europe

4 PARTNERZY KAMPANII TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2013 Microsoft Polska Fundacja Orange UPC Polska Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL Centrum Edukacji Europejskiej Federacja Inicjatyw Oświatowych Forum Kraków Laboratorium EE Związek Harcerstwa Polskiego

5 ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY!

6 Szklana orkiestra Czy na naczyniach szklanych wypełnionych wodą można zagrać? Wykonaj eksperyment… …i przekonaj się!

7 Dlaczego szklane naczynia grają? Kiedy dźwięki są wyższe, a kiedy niższe? Czy możemy zagrać na szklanym naczyniu (kieliszku, szklance, butelce) w inny sposób niż pocierając brzeg palcem? Co to są anielskie organy? CZY WIESZ…?

8 ODPOWIEDZI Pocierając palcem brzeg naczynia wywołujemy wibracje, które wytwarzają w powietrzu fale dźwiękowe. Wysokość dźwięku zależy od ilości wody w naczyniu: im więcej wody, tym niższy dźwięk. Możemy uderzać pałeczką w ścianki naczynia, możemy też zagrać na butelce dmuchając w jej otwór. Anielskie organy to instrument muzyczny zbudowany z kieliszków.

9 Tak wyglądała szklana harmonika - instrument skonstruowany w XVIII wieku przez Benjamina Franklina Źródło: Wikimedia Commons

10 … a tak na kieliszkach gra się współcześnie. Źródło: Wikimedia Commons

11 http://www.youtube.com/watch?v=Jrj8DGuUkcc&list=UUS9JV- OmWlIn7vROXZ38Dew&index=2 Czy na kieliszkach można zagrać… Chopina?

12 STAŁE CZY PŁYNNE? POZNAJEMY CIECZ NIENEWTONOWSKĄ Fot. macrj CC BY-2.0 Jeśli zmieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, otrzymamy… … płyn czy ciało stałe? Czy można chodzić po płynie? Wykonaj eksperyment i przekonaj się!

13 Dlaczego ciecz nazywa się nienewtonowska? Kiedy ciecz zachowuje się jak płyn, a kiedy jak ciało stałe? W jakich sytuacjach właściwości cieczy nienewtonowskiej mogą być pomocne? CZY WIESZ…?

14 Ciecz nazywa się nienewtonowska, bo nie można do niej zastosować hydrodynamicznego prawa Newtona. Ciecz twardnieje i zachowuje się jak ciało stałe gdy szybko się po niej poruszamy (działamy na nią z gwałtowną siłą). Właściwości cieczy mogą chronić człowieka przed gwałtownym uderzeniem (np. podobna substancja została wykorzystana w kamizelkach kuloodpornych). ODPOWIEDZI

15 Fot. macrj CC BY-2.0 http://www.flickr.com/photos/macrj/5393228259/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/macrj/5393228259/in/photostream/ Gdy ciecz nienewtonowską umieścimy na włączonym głośniku, zacznie przybierać fantastyczne kształty.

16 Czy po cieczy nienewtonowskiej można jeździć na rowerze? http://www.youtube.com/watch?v=U5dB5Qsgj2g

17 PACHNĄCE PARY – ROZPOZNAJEMY I ZAPAMIĘTUJEMY RÓŻNE ZAPACHY Czy masz dobrego nosa? Jak działa nasz zmysł węchu? Wykonaj eksperyment i dowiedz się!

18 CZY WIESZ…? Czy ludzie tak samo rozpoznają i zapamiętują różne zapachy? Jakie zapachy są zwykle bardziej intensywne niż inne? Pies ma bardziej wyczulony węch niż człowiek. Dlaczego? Zapach jest bohaterem wielu książek – jakie to książki?

19 ODPOWIEDZI Wrażliwość na zapachy jest cechą indywidualną każdego człowieka: każdy z nas inaczej rozpoznaje i zapamiętuje zapachy. Zapachy odczuwamy dzięki specjalnym komórkom – receptorom węchu. Człowiek ma ich ok. 5 milionów, a pies kilkadziesiąt razy więcej. Książki, w których ważną rolę odgrywa zapach, to np. W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta, Pachnidło Patricka Süskinda czy Zapachy miast Davida Rosenbauma.

20 PRÓG SMAKU Fot. Bill Ebbesen CC BY-3.0 Jak odczuwamy smaki? Czy woda i sól zawsze smakują tak samo? Wykonaj eksperyment i dowiedz się!

21 Czy wszyscy ludzie tak samo odczuwają smak tej samej potrawy? W jakiej sytuacji moglibyśmy pomylić smak jabłka ze smakiem cebuli? Jak smakuje umami? W jakich potrawach / produktach obecny jest ten smak? CZY WIESZ…?

22 ODPOWIEDZI Każdy może inaczej odczuwać intensywność smaku danej potrawy. Smaki odczuwamy nie tylko za pomocą kubków smakowych, korzystamy też z innych zmysłów: wzroku i węchu. Jeśli nie widzimy tego, co jemy, i utraciliśmy powonienie (np. z powodu kataru), możemy nie rozpoznać smaku nawet dobrze znanej nam potrawy. Umami (smak kwasu glutaminowego) występuje m.in. w potrawach mięsnych, serach pleśniowych, zupkach chińskich i sosie sojowym.

23 ZABAWA Z ILUZJĄ Zobaczmy inne obrazy ze złudzeniami optycznymi – na stronie: http://www.zludzenia.pl/home,6,24,obracajaca-sie-postac.html Co widzimy na obrazku? Fot. Brocken Inaglory CC BY-SA 3.0

24 ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY... w plenerze Uwaga: następne eksperymenty należy przeprowadzić poza budynkiem!

25 TĘCZOWE BAŃKI Woda, płyn do mycia naczyń i gliceryna. Z tego utworzymy piękne kolorowe bańki. Jak duże bańki można zrobić? Czy zawsze będą miały kształt kuli? Wykonaj eksperyment i dowiedz się! Fot. Brocken Inaglory CC BY-SA 3.0

26 Dlaczego bańki tak szybko pękają? Z czym kojarzą nam się bańki mydlane? Jakie sytuacje, metafory czy porównania przychodzą nam na myśl, kiedy widzimy bańki? Skąd biorą się na bańkach tęczowe barwy? W jakich innych sytuacjach możemy zobaczyć podobne kolory? CZY WIESZ…?

27 ODPOWIEDZI Bańki pękają, bo woda spływając w dół sprawia, ze górna część bańki staje się coraz cieńsza. Nadzieja prysła jak bańka mydlana – bańki to symbol nietrwałości, ulotności, kruchości życia i przemijania. Tęczowe barwy bańki mydlanej powstają w efekcie zjawiska iryzacji. Podobne kolory możemy zobaczyć na plamach benzyny na asfalcie.

28 Tęczowe bańki powstają w efekcie zjawiska iryzacji Fot. Threetwoone CC-BY-2.5Threetwoone http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Thinfilmbubble.jpg

29 Źródło: Wikimedia Commons

30 Jak duże mogą być bańki mydlane? http://www.youtube.com/watch?v=w6vbDKTh5R0

31 MENTOS + COCA-COLA = … GEJZER! Fot. Dewet CC BY-SA 2.0 To połączenie jest naprawdę wybuchowe. Wykonaj eksperyment i przekonaj się!

32 Dlaczego mentos wrzucony do coli wywołuje tak gwałtowną reakcję? Czym różni się od innych cukierków? Dlaczego dietetyczna cola wybucha bardziej niż cola zwykła? Co to jest film wiralny? Czy taki film może zachęcić widzów do tego, żeby bardziej zainteresowali się nauką? CZY WIESZ…?

33 ODPOWIEDZI Za gwałtowną reakcję odpowiedzialna jest porowata powierzchnia mentosa, na której szybko tworzą się bąbelki powietrza. Dietetyczna cola zawiera słodzik, który bardziej niż cukier zmniejsza napięcie powierzchniowe płynu. Film wiralny, to taki, który niezwykle szybko zyskuje popularność w Internecie – ogląda go bardzo wiele osób przekazując sobie (i kolejnym znajomym) link i informację o nim.

34 Fot. Woodleywonderworks CC BY-2.0 http://www.flickr.com/photos/73645804 @N00/2444358922 Magia czy nauka?

35 Czy eksperyment naukowy może podbić świat? http://www.youtube.com/watch?v=fLwfevZ606w

36 PODSUMOWANIE Dziękuję w imieniu swoim i naszych wolontariuszy za wspólnie spędzony czas! Dziękuję tym, którzy pomogli nam zorganizować dzisiejsze spotkanie.


Pobierz ppt "Fot. NASA ZAGRAJMY W EKSPERYMENTY!. KOORDYNATOR EUROPEJSKI KOORDYNATORZY POLSKIEJ EDYCJI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Stowarzyszenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google