Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZGORZEL SIEWEK; SPRAWCY:Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne. http://www.target.com.pl/katalog/choroby/36.html.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZGORZEL SIEWEK; SPRAWCY:Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne. http://www.target.com.pl/katalog/choroby/36.html."— Zapis prezentacji:

1 ZGORZEL SIEWEK; SPRAWCY:Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne.

2 CZERŃ KRZYŻOWYCH Źródłem pierwotnego zakażenia są resztki pożniwne z zimującą grzybnią i  nasiona, do których łupiny wrosła grzybnia lub na których znajdują się zarodniki. Objawy występują na różnych częściach roślin i we wszystkich stadiach rozwojowych rzepaku. Na siewkach pojawiają się ciemnobrunatne plamy w części podliścieniowej. Na porażonych liściach widoczne są charakterystyczne jasnobrunatne do brunatno - czarnych plamy z widocznymi pierścieniami. Ciepła jesień sprzyja rozwojowi grzyba na młodych roślinach. Z liści choroba rozprzestrzenia się na pęd główny i pędy boczne oraz na łuszczyny. Na łodygach, ogonkach liściowych oraz łuszczynach występują brunatno-czarne, owalne, wyraźnie odgraniczone, nieco zagłębione plamy. Największe straty powoduje porażenie łuszczyn. Rozwojowi choroby w tym okresie sprzyja duża wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C utrzymujące się podczas zawiązywania łuszczyn. Silnie porażone, młode łuszczyny zamierają, a starsze przedwcześnie dojrzewają i pękają, powodując osypywanie się nasion.

3

4 Zgnilizna twardzikowa - późna infekcja
Zgnilizna twardzikowa występuje na obszarze całego kraju. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie kwitnienia rzepaku. Pierwotnym źródłem infekcji są sklerocja grzyba znajdujące się w glebie. Kiełkujące z nich apotecja rozrzucają zarodniki, które roznoszone przez wiatr zakażają rośliny. Rozwojowi zgnilizny twardzikowej sprzyja podwyższona wilgotność powietrza i temperatura powyżej 20°C w maju, kiedy kiełkują apotecja. Na porażonych liściach i łodygach widoczne są brunatne plamy. Wewnątrz, a w warunkach dużej wilgotności także na zewnątrz chorych łodyg, rozwija się biała, obfita grzybnia, w której powstają najpierw szare, a później czarne sklerocja. Chore rośliny więdną i przedwcześnie zamierają. Przy późnym wystąpieniu choroby na pędzie w górnych partiach rośliny widoczne są przyblakłe przebarwienia. Pędy i łuszczyny powyżej miejsca porażenia żółkną i dojrzewają przedwcześnie, mniejsza jest masa nasion, łuszczyny pękają.

5 Sklerocja wewnątrz łodygi oraz sklerocja i grzybnia także na zewnątrz łodygi - silne porażenie

6                                                                                                              Objawy suchej zgnilizny kapustnych Na liścieniach, liściach, łodygach czasami łuszczynach występują jasnobrunatne, owalne plamy z mniej lub bardziej wyraźną obwódką. W środkowej części plamy widoczne są bardzo charakterystyczne czarne punkciki (piknidia). Silnie porażone liście przedwcześnie zamierają. Często dochodzi do zamierania całych roślin. Nasiona zbierane z porażonych łuszczyn zwykle też są porażone. Na siewkach wyrosłych z tych nasion występują poczernienia, które powodują obumieranie siewek (czarna nóżka).

7                                                                                                                                                                       Objawy szarej pleśni Porażeniu ulegają różne nadziemne części roślin, które stają się brunatne i gniją. Najbardziej intensywnie objawy występują na łodydze. Objawy tej choroby mogą być podobne do objawów zgnilizny twardzikowej. W warunkach podwyższonej wilgotności na powierzchni pędów pojawia się brązowo-szary, zbity, pylący nalot grzyba. Silne zainfekowanie łodygi powoduje przedwczesne zamieranie całych roślin, a uzyskane nasiona są słabo wykształcone.

8 Mączniak prawdziwy

9

10 Szara pleśń cylindrosporioza

11 SZKODNIKI RZEPAKU

12 Pchełka rzepakowa Chowacz podobnik

13                                                                                                                                                                       Objawy żerowania larw oraz osobnik dorosły chowacza brukwiaczka Chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych jednolicie szary 3,5 mm długości. Zimujące w glebie chrząszcze budzą się, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie 6°C. Po kilku dniach od nalotu na plantację samice składają jaja w górnej części pędu. W okresie kwitnienia pędy rzepaku skręcają się, pojawiają się niekształtne zgrubienia i pęknięcia. W czasie dojrzewania roślin dorosła larwa wygryza się u nasady liścia, opuszcza pęd i  przepoczwarza się w glebie.

14                                                                                            Gnatarz rzepakowiec                                                                      Jest to błonkówka z rodziny pilarzowatych. Owad dorosły ma 8 mm długości i 15 mm rozpiętości skrzydeł. Ciemnozielone larwy są bardzo żarłoczne. Zjadają wszystkie nadziemne części rośliny.

15                                                                                                                                                                       Słodyszek rzepakowy i objawy jego żerowania Chrząszcz z rodziny łyszczynkowatych, jednolicie czarny, długości 2-3mm, larwy szarożółte, wydłużone. Nalatuje na plantacje rzepaku, gdy temperatura przekroczy 15°C. Największe szkody powodują chrząszcze żerujące na zwartych pąkach kwiatowych - niszcząc je. Po rozwinięciu się kwiatów słodyszek wyjada tylko pylniki, najczęściej nie uszkadzając zalążni - łuszczyny normalnie się zawiązują. Samice składają jaja do wnętrza pąków, a wylęgłe larwy żywią się pyłkiem. Larwa przepoczwarza się w glebie

16                                                                                            Larwy pryszczarka kapustnika Jest to muchówka z rodziny pryszczarkowatych. Owad dorosły długości ok. 1,5 mm z żółtoczerwonym odwłokiem. Samice składają jaja do uszkodzonych przez chowacza podobnika łuszczyn. Larwy, których jest od kilkunastu do kilkudziesięciu, wysysają soki ze ścian łuszczyn, powodując ich zniekształcanie i pękanie.

17                                                                                                                                                                       Objawy żerowania larw pryszczarka kapustnika


Pobierz ppt "ZGORZEL SIEWEK; SPRAWCY:Phythium ultimum, Botrytis cinerea, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Phomopsis spp. i inne. http://www.target.com.pl/katalog/choroby/36.html."

Podobne prezentacje


Reklamy Google