Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Św. Jan Paweł II od A do Ż Autorzy: Wojtek Dereń Mikołaj Duda Opiekun:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Św. Jan Paweł II od A do Ż Autorzy: Wojtek Dereń Mikołaj Duda Opiekun:"— Zapis prezentacji:

1 Św. Jan Paweł II od A do Ż Autorzy: Wojtek Dereń Mikołaj Duda Opiekun:
mgr Kazimierz Marcinkowski Gimnazjum w Łoniowie

2 Trochę historii o Karolu Wojtyle
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku, jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich.Ród Wojtyłów wywodzi się z Czańca koło Kęt i Lipnika. Ród Kaczorowskich pochodzi z Michalowa koło Szczebrzeszyna. Karol Wojtyła został ochrzczony w kościele parafialnym 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Rodzicami chrzestnymi Karola Wojtyły byli Józef Kuczmierczyk, szwagier Emilii Wojtyły, i jej siostra, Maria Wiadrowska . Pierwszą Komunię przyjął w dniu 29 maja 1929, a sakramentu bierzmowania udzielił mu abp Adam Stefan Sapieha 3 maja 1938; na bierzmowaniu przyszły papież wybrał imię Hubert.

3 Spis Treści A B C D E F G H I J K L Ł M N O P K S Ś T U W Ż

4 A-Autorytet Papież był osobą, która swym zachowaniem, słowami i wiara dawała przykład do naśladowania. Myślę, że każdy z nas nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jan Paweł II był papieżem który miłością nawracał serca, darował pokój ludzkości, żarliwie miłował Boga, utwierdzał wiar i szczerze kochał wszystkich ludzi. Przykładem, który potwierdza moje argumenty były Jego liczne pielgrzymki, które odbywał nasz papież w celu spotkania się ze wszystkimi ludźmi. poprzez te wizyty w różnych krajach, nie tylko chrześcijańskich, Jan Paweł II docierał do serc i umysłów ludzkich. W ten sposób jednoczył wszystkich ludzi, a swoimi słowami wpływał na nasze myślenie i nawracał na właściwą drogę A-ALTER CHRISTUS zastępca Chrystusa na ziemi, papież, ,uważany przez świat za żywego Chrystusa POWRÓT

5 B-Biskup 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski i lwowski, arcybiskup Eugeniusz Baziak.

6 C-Cudotwórca Andreas Englisch przez 20 lat, będąc niemieckim korespondentem w Watykanie, towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego podróżach po świecie. Przy okazji zbierał informacje o uzdrowieniach, jakie wydarzyły się jeszcze za życia papieża. Nie mogły być one brane pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, ale opisywani przez Englischa bohaterowie są przekonani, że to właśnie wstawiennictwu Ojca Świętego zawdzięczają powrót do zdrowia Englisch opisuje m.in. przypadek odzyskania wzroku przez księdza Andrea z rzymskiego kościoła Santa Maria dei Monti, uzdrowienie w meksykańskim Zacatecas chłopca chorego na białaczkę - Herona Badillo i przypadek powrotu do zdrowia całkowicie sparaliżowanego chłopca z uszkodzeniem mózgu, który wyzdrowiał dzień po pielgrzymce Jana Pawła II na wyspę Saint Lucia na Karaibach w 1986 r..

7 D-Duszpasterz 13 października 1946 roku alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie, Karol Wojtyła, został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 1 listopada 1946 roku w Kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 2 listopada jako neoprezbiter odprawił mszę prymicyjną w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu.

8 E-Ekolog Papieska refleksja nad współczesną kulturą, przyrodą, naturalnym środowiskiem człowieka rozwijana była przez ostatnie 27 lat. Wyrosła z bogatej tradycji chrześcijańskiej refleksji nad problemami współczesności i była rozwijana zarówno w ściśle naukowych przesłaniach do Papieskiej Akademii Nauk, jak również w popularnych homiliach i kazaniach, wyrażających istotę chrześcijańskiej koncepcji środowiska naturalnego. Choć miała ona charakter całościowy i duże walory teorio-poznawcze, zaś jej Autor był dobrze znany, uderza jej praktyczna nieobecność we współczesnych pracach z zakresu filozofii czy polityki ekologicznej. Być może jest tak dlatego, iż jej bazą jest chrześcijańska Ewangelia życia.

9 F-Filozof Powszechnie wiadomo, że Karol Wojtyła spędził wiele lat na studiowaniu filozofii. Jest on światowej sławy "fenomenologiem", czyli przedstawicielem filozofii, która jest określana jako "technika odkrywania tego, co skrywa się za zewnętrznymi pozorami poprzez postrzeganie świata oczami dziecka". George Williams, unitariański profesor na Uniwersytecie Harvarda znający Jana Pawła II od jakichś 16 lat, opisuje ten system filozoficzny jako wywodzący się "od urodzonego w Czechach Żyda, Edwarda Husserla

10 G-Gorliwy Święty Jan Paweł II był gorliwym czcicielem i propagatorem kultu Bożego miłosierdzia. To właśnie on ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego oraz doprowadził do kanonizacji Siostry Faustyny, której objawiał się Jezus Miłosierny.

11 H-Hierarcha Dla Jana Pawła II nadrzędną wartością jest człowiek w jego człowieczeństwie. Konkretny człowiek-osoba jest powiązany z określonym kręgiem kultury, narodem, wyznaniem, jest członkiem rodziny, państwa, wykonuje jakiś zawód itd. To właśnie osoba posiada swą godność, która jest wartością najwyższą, bezwzględną w świecie bytów stworzonych. Duchowość osoby stanowi dla niej wyzwanie do ciągłego trudu samodoskonalenia się, upodabniania się do doskonałości Stwórcy. Papież stwierdza, że tak rozumiane wychowanie do wyboru wartości ma "[...] kształtować osobę ze względu na jej najwyższy cel i najwznioślejsze dążenia społeczeństwa, w których będzie ona żyła jako człowiek dorosły; harmonijnie rozwijać wszystkie jej zdolności, zdolność do wysiłku i poczucie odpowiedzialności; pomóc jej w osiągnięciu panowania nad własną wolnością. Wychowywać do wyboru wartości - znaczy wobec tego pomagać komuś w odkryciu własnych "możliwości", pomagać w zrozumieniu, kim człowiek powinien "być", aby naprawdę umiał zrealizować swoje powołanie.

12 I-Inteligentny O jego inteligencji świadczy to że napisał wiele encyklik. Encykliki to najważniejsze i podstawowe dokumenty papieskie. Jan Paweł II pisał je po polsku, jednak oficjalny charakter miała zawsze wersja łacińska tekstu, która służyła do dalszych przekładów na języki nowożytne. Zgodnie z tradycją kościelną tytuł encykliki tworzą pierwsze słowa jej oficjalnego tekstu. Poniżej podano w nawiasie tłumaczenie tytułu na podstawie polskiego tekstu (niekiedy Jan Paweł II nadawał encyklice także podtytuł). Papież wydał 14 encyklik. O inteligencji Jana Pawła II świadczy również to że posługiwał się perfekcyjnie 16 językami.

13 J-Jałmużnik Jałmużna w każdej postaci powinna być wyrazem miłości Boga. Zwraca na to uwagę Jan Paweł II: „Dawanie i oddanie się nie zależy od ilości posiadanych rzeczy, lecz od żywionej w duszy miłości do Boga. Nasze pokorne oddanie się – samo w sobie może znikome, jak oliwa wdowy z Sarepty lub grosz ubogiej wdowy – staje się miłe w oczach Boga dzięki zjednoczeniu z ofiarą Jezusa” . Jałmużna nie tylko wyprasza Boże błogosławieństwo, ale także leczy rany grzechu oraz chroni przed nimi.

14 K-Kapłan Beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II –  święci i błogosławieni wyniesieni na ołtarze w czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II w okresie od 1979 do roku kanonizował 482 i beatyfikował 1343 świeckich i duchownych.

15 L-Legenda Po śmierci Papieża - Polaka nie możemy zapomnieć o jego naukach, które głosił przez całe życie, o jego ekumenizmie, tolerancji i Jego wielkiej dobroci wobec wszystkich ludzi. Należy pamiętać, że był orędownikiem pokoju. Docierał poprzez media do szerokich mas społecznych na całym świecie. Jego wizyty między innymi w Meksyku, na Kubie czy też na Ukrainie dały świadectwo prawdy, głoszonej przez Niego Ewangelii w miejscach pozornie nie przygotowanych na Słowo Boże.

16 Ł-Łaskawy Spotkanie Jana Pawła II z niedoszłym zabójcą odbyło się 27 grudnia Trwało 25 minut. Rozmowa odbyła się w cztery oczy. Papież przebaczył Ağcy, jednak nie mógł mu zwrócić wolności. Cztery lata później Jan Paweł II przyjął matkę Mehmeta – Muzeyyen Ağcę na prywatnej audiencji. W roku Ojciec św. wystąpił z prośbą o ułaskawienie zamachowca. W czerwcu 2000 r. prezydent Włoch, Carlo Azeglio Ciampi, ułaskawił Ağcę. Nakazał też jego ekstradycję do Ankary.

17 M-Mistyk Jan Paweł II był mistykiem, czyli osobą całkowicie zjednoczoną z Bogiem i mającą z nim bliski kontakt. Jak papież z Wadowic doszedł do tego stanu ducha? Systematyczną, nieustanną modlitwą, którą praktykował od wczesnego dzieciństwa.

18 N-Narciarz Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Karol Wojtyła był wielkim miłośnikiem gór i pasjonatem narciarstwa. W lutym 1958 roku pod okiem swojego przyjaciela, Jerzego Ciesielskiego, ukończył w schronisku PTTK na Hali Lipcowej tygodniowy kurs jazdy na nartach. Swojej narciarskiej pasji oddawał się w wolnych chwilach bez reszty, przemierzając niezliczoną ilość razy stoki w Gorcach, Tatrach, a także Beskidzie Małym, Sądeckim, Wyspowym oraz Żywieckim. Wojtyła szusował na nartach także wtedy, gdy sprawował już najwyższy urząd w Kościele. Najczęściej śmigał po stokach we włoskim regionie Abruzja, a papieskie wyprawy w góry owiane były ścisłą tajemnicą. Pierwsza taka wycieczka miała miejsce 2 stycznia 1981 roku.

19 O-Optymista Każde wspomnienie Jana Pawła II, także dzisiejsze uroczystości, to lekcja optymizmu; papież byłby zadowolony, że potrafimy się cieszyć. Ocenił, że Polska jest dużo piękniejsza niż w telewizyjnych komentarzach i dyskusjach polityków. Proszę choćby spojrzeć na ludzi w Wadowicach - chłodno, pada deszcz, a wszyscy są raczej uśmiechnięci, dobrze do siebie nastawieni. Myślę, że my czasem, tak jak kiedyś narzekaliśmy na prawie wszystko, dziś mamy trochę mniej powodów do narzekań, ale za to zaczęliśmy narzekać, może za bardzo, na samych siebie .

20 P-Polak Jan Paweł II – Karol Wojtyła to wielki Polak, co do tego stwierdzenia nie ma wątpliwości. Co jednak sprawiło, że człowiek ten stał się przewodnikiem duchowym tylu ludzi, wzorem i autorytetem, cenionym twórcą? Dlaczego został nazwany Janem Pawłem Wielkim? Większość z nas nie ma wątpliwości, odpowiadając na te pytania. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że to nasz rodak, przez tyle pięknych, ale i trudnych lat pontyfikatu, zasiadał na Stolicy Piotrowej. Całym swym życiem, postawą, działaniami, skromnością i olbrzymim urokiem osobistym, który towarzyszył najważniejszym sprawom, zjednał sobie szacunek i miłość wszystkich, nie tylko chrześcijan. Teraz, gdy obchodzimy trzecią rocznicę jego śmierci, w mediach pojawiają się informacje o rychłym wyniesieniu na ołtarze, a pokolenia JP II to cały czas aktualne zjawisko socjologiczne, odpowiedzi na pytania postawione we wstępie, są tym bardziej aktualne.

21 R-Rodzinny Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Wie on ponadto, iż człowiek wychodzi z rodziny, aby z kolei w nowej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności — to i tutaj rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem jako ta podstawowa wspólnota, na której opiera się całe życie społeczne człowieka w różnych wymiarach aż do najrozleglejszych. Czyż nie mówimy również o „rodzinie ludzkiej”, mając na myśli wszystkich na świecie żyjących ludzi?” (List do rodzin, nr 2).

22 S-Smakosz Ulubione ciastko papieża - słynna kremówka - stała się symbolem swobody Jana Pawła II w kontaktach z wiernymi. Wspomnienia młodości, jakie papież snuł podczas ostatniej wizyty w rodzinnych Wadowicach (16 czerwca 1999 r.), zapoczątkowały niesamowitą popularność tych ciastek. Od tamtej pory wiele cukierni nie tylko w Wadowicach, ale i w różnych miejscach w kraju, zaczęło oferować ciastka o nazwie "kremówki papieskie”

23 Ś-Święty Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II – uroczystość religijna, która odbyła się 27 kwietnia 2014 w Watykanie na Placu Świętego Piotra, podczas której dwaj błogosławieni papieże – Jan XXIII oraz Jan Paweł II – zostali ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego.

24 T-Tolerancyjny Papieskie nauczanie na temat tolerancji odwołuje się do soborowej "Deklaracji o wolności religijnej" z jej dowartościowaniem godności każdej osoby ludzkiej poszukującej prawdy, co wyklucza przymus: Prawdy należy szukać […] przez wolne dociekania, przez nauczanie i wychowanie, wymianę myśli i dialog . Dlatego wszyscy są zobowiązani do szacunku wobec każdego . Na takie poszanowanie dla człowieka, dla jego rozumu i woli, dla jego sumienia i wolności zwraca uwagę Jan Paweł II, gdy odwołuje się do misji ewangelizacyjnej Kościoła w odniesieniu do wolności człowieka . Papież stwierdza jednak stanowczo, że wiara w możliwość poznania prawdy mającej wartość uniwersalną nie jest bynajmniej źródłem nietolerancji; przeciwnie, stanowi nieodzowny warunek szczerego i autentycznego dialogu między ludźmi . =

25 U-Uwielbiany Papież Jan Paweł II był uwielbiany przez całą ludzkość. Dzięki licznym podróżom po całym świecie zjednywał sobie narody, był przyjacielem młodzieży i dzieci. Mówiono o nim Papież "globalny". Relacje między Ojcem Świętym a młodymi były znaczące, zawsze przepełnione głęboką ufnością, radością oraz wzajemnym zrozumieniem. Swoją postawą i swoją wymagającą nauką, a jakże pełną dobroci, przekraczał bariery wieku. Nie liczyły się nigdy lata ani Jego, ani młodych. Sam mówił to przysłowie "Z jakim przystajesz, takim się stajesz" i realizował je w życiu. Przystawał z młodymi i "wiecznie młodym był".

26 W-Wspaniały Jan Paweł II Był wspaniałym człowiekiem i tego kim był i co robił nie możne opisać bo jego miłość do ludzi i do Boga była tak wielka że całe swe życie poświecił ludziom i Bogu. Był o Polakiem ale gdy ktoś prosił go o pomoc to nie zwracał uwagi na to kim jest jak mówi i jak wygląda. Karol Wojtyła już jako dziecko był dobrym Polakiem i chrześcijaninem. W pewnej książce o Janie Pawle|| było opisane jego historia i jeden moment zapamiętałam najbardziej to było gdy był małym chłopcem i chodził do podstawówki to pewnego dnia miel rozegrać mecz żydzi i chrześcijanie. Ale żydom brakowało jednej osoby a więc Karol Wojtyła dołączył do nich choć inni się dziwili że skoro jest katolikiem to dlaczego chce grać z ludźmi o innej wierze ale mały Lorek nie zwracał uwagi na to jaka wiarę wyznają czy na to jak wyglądają jego koledzy którzy nie są chrześcijanami ale patrzył na to jakimi ludźmi są. Bo to że byli oni żydami nie miało żadnego wpływu na to żeby Karol nie mógł z nimi grać. A więc Jan Paweł II. To człowiek którego wszyscy kochamy.

27 Ż-Żartobliwy   Zabawne anegdoty o Papieżu i jego poczuciu humoru krążyły, jeszcze zanim został głową Kościoła. Naturalność, skromność i prostota cechowały jego zachowanie także po 1978 r. Jan Paweł II po prostu pozostał sobą - człowiekiem otwartym na innych, skorym do inteligentnych, autoironicznych, a czasem nawet złośliwych żartów


Pobierz ppt "Św. Jan Paweł II od A do Ż Autorzy: Wojtek Dereń Mikołaj Duda Opiekun:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google