Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności."— Zapis prezentacji:

1 Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności

2 Nazywam się Filip i jestem uczniem Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Dwa lata temu w ramach lekcji historii miałem okazję wziąć udział w spotkaniu z bohaterem naszego miasta. Bohaterem tym jest ks. prałat Ryszard Dobrołowicz.

3 Można napisać o nim wiele dobrego. Wybudował kościół na osiedlu Kopernik. Przyczynił się do odbudowy Kolegiaty. Wspierał, pomagał i dawał nadzieję na lepsze jutro wszystkim tym który tego potrzebowali.

4 Mieszkańcy Głogowa pamiętają ks. Ryszarda jako człowieka o złotym sercu i nie zachwianej wierze. "Ma dużą wiarę, bo widać po nim" mówili o nim jego parafianie.

5 O jego wyjątkowości może świadczyć to, że spotkanie z nim bardzo głęboko zapadło mi w pamięci.

6 Opowiedział nam o trudnościach z jakim borykał się Kościół. Pamiętam, jak chrzciliśmy dzieci po nocach- wspomina

7 Jeszcze większym wyzwaniem dla ks. Ryszarda Dobrołowicza było wybudowanie kościoła na osiedlu Kopernik. Tak wyraził się o tym przedsięwzięciu: były ograniczenia na budowy kościołów. Budowy tego na Koperniku zażądali górnicy. Dosyć sprawnie zaczęliśmy budowę. Baliśmy się, że władzę mogą zmienić zdanie. To był trudny okres.

8 Gdy zapytaliśmy ks. Ryszarda o to jak działała głogowska Solidarność, odpowiedział nam: Czułem się jej kapelanem. To był nowy ruch, wciągający. To dawało ludziom nadzieję, której tak potrzebowali.

9 Rozmawialiśmy o ważnych prawdach w życiu człowieka - honorze, miłości do ojczyzny, poszanowaniu praw, braterstwie, lojalności o tęsknocie do niepodległości. Pojawiły się trudne pytania dotyczące rozliczania z przeszłością, na które usłyszeliśmy odpowiedź ujętą w przypowieść i spuentowaną słowami potępiajmy ZŁO, ale nigdy CZŁOWIEKA.

10 Na pytanie czy rok 1989 był początkiem, końcem czy przełomem dla Polaków, ks. prałat Ryszard Dobrołowicz odpowiedział, że na pewno końcem ustroju komunistycznego, ale również początkiem wolności: wolności, której musieliśmy się nauczyć.

11 Trudno uczyć się wolności w czasach, kiedy jedzenie jest na kartki, a w sklepach nie ma lekarstw i wielu potrzebnych produktów. Proboszcz przywoził najpotrzebniejsze artykuły z zagranicy, a następnie rozdawano je za darmo w każdy czwartek.

12 Ks. Ryszard miło wspominał mieszkańców osiedla Kopernik, którzy codziennie po pracy stawiali się ochoczo do budowy ich własnego kościoła. Pamięta, że bywały takie dni, kiedy odsyłał ludzi do domów, bo brakowało dla nich zajęcia.

13 Każdy dawał z siebie wszystko, jakby robił rzecz dla siebie najważniejszą - mówi jeden z budowniczych. - Kiedyś właściciel głogowskiej cukierni ufundował na Dzień Budowlańca duże lody i ciasto. Pewien krawiec uszył dla nas czapki chroniące przed upałem - wspomina. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu budowniczych, kościół rósł jak na drożdżach.

14 Wybudowanie kościoła p.w. NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik. Odbudowa głogowskiej kolegiaty. Chór "Beati Cantores. ("Szczęśliwi śpiewaniem) Największe zasługi księdza:

15 Chociaż ks. Ryszard nie był członkiem Solidarności, jednak przez to co robił zawsze będzie z nią kojarzony. Za swoje zasługi ks. Dobrołowicz otrzymał w 2006 roku honorowe obywatelsko miasta Głogowa.

16 Na koniec pragnę przytoczyć słowa Jana Pawła II, które jak najbardziej pasują do tej zasłużonej postaci jaką był ks. prał. Ryszard Dobrołowicz. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

17 Źródła http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/23988836.jpg http://www.tvglogow.master.pl/video/2010/08/kolegiata.jpg http://www.uksw.edu.pl/files/solidarnosc.jpg http://img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy/9e/3d/4ce668dd8511c_o.jpg http://www.parafia-devonia.org.uk/images/jan_pawel.jpg Notatki ze spotkania z ks. prałatem Ryszardem Dobrołowiczem z 24.02.2009r. http://www.praktyczneprawo.pl/wp-content/uploads//2009/06/pomoc.jpg http://dziedzictwo.ekai.pl/_album/1057,500,q.jpg http://www.glogow.pl/tzg/kalendarium/ludzie/honorowi%202.htm http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/f/w/Obrady_Okraglego_Stolu_3124215.jpg http://www.zycieparafii.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=55 Autor pracy : Filip Piechocki Uczeń klasy 3b z Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie Opiekun: Małgorzata Zarubajko


Pobierz ppt "Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google