Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności"— Zapis prezentacji:

1 Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności
„Czułem się jej kapelanem” Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności

2 Bohaterem tym jest ks. prałat Ryszard Dobrołowicz.
Nazywam się Filip i jestem uczniem Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Dwa lata temu w ramach lekcji historii miałem okazję wziąć udział w spotkaniu z bohaterem naszego miasta. Bohaterem tym jest ks. prałat Ryszard Dobrołowicz.

3 Można napisać o nim wiele dobrego.
Wybudował kościół na osiedlu Kopernik. Przyczynił się do odbudowy Kolegiaty. Wspierał, pomagał i dawał nadzieję na lepsze jutro wszystkim tym który tego potrzebowali.

4 "Ma dużą wiarę, bo widać po nim" mówili o nim jego parafianie.
Mieszkańcy Głogowa pamiętają ks. Ryszarda jako człowieka o złotym sercu i nie zachwianej wierze. "Ma dużą wiarę, bo widać po nim" mówili o nim jego parafianie.

5 O jego wyjątkowości może świadczyć to, że spotkanie z nim bardzo głęboko zapadło mi w pamięci.

6 „Pamiętam, jak chrzciliśmy dzieci po nocach”- wspomina
Opowiedział nam o trudnościach z jakim borykał się Kościół. „Pamiętam, jak chrzciliśmy dzieci po nocach”- wspomina

7 Jeszcze większym wyzwaniem dla ks
Jeszcze większym wyzwaniem dla ks. Ryszarda Dobrołowicza było wybudowanie kościoła na osiedlu Kopernik. Tak wyraził się o tym przedsięwzięciu: „były ograniczenia na budowy kościołów. Budowy tego na Koperniku zażądali górnicy. Dosyć sprawnie zaczęliśmy budowę. Baliśmy się, że władzę mogą zmienić zdanie. To był trudny okres.”

8 Gdy zapytaliśmy ks. Ryszarda o to jak działała głogowska „Solidarność”, odpowiedział nam:
„Czułem się jej kapelanem. To był nowy ruch, wciągający. To dawało ludziom nadzieję, której tak potrzebowali.”

9 Rozmawialiśmy o ważnych prawdach w życiu człowieka - honorze, miłości do ojczyzny, poszanowaniu praw, braterstwie, lojalności o tęsknocie do niepodległości. Pojawiły się trudne pytania dotyczące rozliczania z przeszłością, na które usłyszeliśmy odpowiedź ujętą w przypowieść i spuentowaną słowami „potępiajmy ZŁO, ale nigdy CZŁOWIEKA”.

10 „wolności, której musieliśmy się nauczyć”.
Na pytanie czy rok 1989 był początkiem, końcem czy przełomem dla Polaków, ks. prałat Ryszard Dobrołowicz odpowiedział, że na pewno końcem ustroju komunistycznego, ale również początkiem wolności: „wolności, której musieliśmy się nauczyć”.

11 Trudno uczyć się wolności w czasach, kiedy jedzenie jest na kartki, a w sklepach nie ma lekarstw i wielu potrzebnych produktów. Proboszcz przywoził najpotrzebniejsze artykuły z zagranicy, a następnie rozdawano je za darmo w każdy czwartek.

12 Ks. Ryszard miło wspominał mieszkańców osiedla Kopernik, którzy codziennie po pracy stawiali się ochoczo do budowy ich własnego kościoła. Pamięta, że bywały takie dni, kiedy odsyłał ludzi do domów, bo brakowało dla nich zajęcia.

13 Dzięki wielkiemu zaangażowaniu budowniczych, kościół „rósł jak na drożdżach”.
Każdy dawał z siebie wszystko, jakby robił rzecz dla siebie najważniejszą - mówi jeden z budowniczych. - Kiedyś właściciel głogowskiej cukierni ufundował na Dzień Budowlańca duże lody i ciasto. Pewien krawiec uszył dla nas czapki chroniące przed upałem - wspomina.

14 Największe zasługi księdza:
Wybudowanie kościoła p.w. NMP Królowej Polski na osiedlu Kopernik. Odbudowa głogowskiej kolegiaty. Chór "Beati Cantores„. ("Szczęśliwi śpiewaniem„)

15 Chociaż ks. Ryszard nie był członkiem Solidarności, jednak przez to co robił zawsze będzie z nią kojarzony. Za swoje zasługi ks. Dobrołowicz otrzymał w 2006 roku honorowe obywatelsko miasta Głogowa.

16 Na koniec pragnę przytoczyć słowa Jana Pawła II, które jak najbardziej pasują do tej zasłużonej postaci jaką był ks. prał. Ryszard Dobrołowicz. „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

17 Autor pracy: Źródła Filip Piechocki
Uczeń klasy 3b z Gimnazjum nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Głogowie Opiekun: Małgorzata Zarubajko Notatki ze spotkania z ks. prałatem Ryszardem Dobrołowiczem z r.


Pobierz ppt "Ks. prał. Ryszard Dobrołowicz o głogowskiej Solidarności"

Podobne prezentacje


Reklamy Google