Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego elementy światłowodowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego elementy światłowodowe"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego elementy światłowodowe
nie występują żadne zakłócenia związane z transmisją danych; uzyskanie szybkości transmisji rzędu 100Mb/s jest stosunkowo proste i zawsze działa; na końcach linii transmisyjnych nie występują niekorzystne potencjały (100% bariera izolacji galwanicznej); transmisja wielu sygnałów wykorzystująca jednea linię transmisyjną nie sprawia żadnego problemu; odległość 50m czy 100km dla urządzeń transmisyjnych jest praktycznie taka sama (oprócz czasu propagacji oczywiście); ponieważ istnieją, produkowane w Polsce, optyczne łącza obrotowe umożliwiające transmisję sygnałów optycznych z elementów wirujących; cena instalacji światłowodu jest zbliżona do ceny instalacji linii konwencjonalnej; zastosowanie optoelektroniki zwiększa niezawodność projektowanych urządzeń.

2 Elementy swiatłowodowe
W światłowodzie do transmisji danych, zamiast prądu elektrycznego, wykorzystywana jest odpowiednio modulowana wiązka światła. Rozwiązanie takie zapewnia szerokie pasmo przenoszenia ( do 3 Tb/s ) oraz większe odległości na jakie sygnał może być transmitowany bez potrzeby dodatkowego wzmacniania.

3 Elementy swiatłowodowe
Światłowody dzieli się na jedno i wielomodowe oraz na wewnętrzne i zewnętrzne. W światłowodzie jednomodowym, przenosi się tylko jeden mod. Oznacza to, że wszystkie promienie odbijane są pod tym samym kątem do powierzchni płaszcza. Wszystkie promienie mają wiec jednakową drogę do przebycia i zajmuje to taki sam czas i nie powstaje dyspersja. Światłowody umożliwiają transmisję danych bez ich wzmacniania na odległość do 100km. Prędkość transmisji sięga 3Tb/s. Źródłem światła jest tu laser. Główną ich wadą, hamującą ich powszechne stosowanie, jest wysoki koszt interfejsów przyłączeniowych W wielomodowym światłowodzie, jest możliwość występowania różnych kątów odbicia i w związku z tym następuje rozmycie krawędzi przesyłanego sygnału, czyli dyspersja. Światłowody wielomodowe przesyłają wiele modów o różnej długości co powoduje zniekształcenia impulsu wyjściowego a co za tym idzie, zmniejszenie prędkości i odległości transmisji.

4 Elementy swiatłowodowe

5 Elementy światłowodowe
Światłowód wewnętrzny - ścisła tuba Bezpośrednie nałożenie pokrycia ze specjalnego tworzywa na światłowód w pokryciu pierwotnym, jest najprostszym sposobem jego zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Światłowód w ścisłym pokryciu może być użyty we wszystkich konstrukcjach kabli przeznaczonych do krótkich połączeń (wewnątrzobiektowych). W konstrukcjach tych światłowód w ścisłym pokryciu pełni taką samą rolę, jak w luźnej tubie w kablach dalekosiężnych.                                                                                                                                                     

6 Elementy światłowodowe
Luźna tuba – światłowód zewnętrzny Luźna tuba jest najczęściej wytwarzana w postaci dwuwarstwowej rurki. Wewnętrzna warstwa wykonana jest z tworzywa zapewniajacego bardzo mały współczynnik tarcia, zewnętrzna zabezpiecza światłowód przed wpływem czynników zewnętrznych. Tuba może zawierać od jednego do kilkudziesięciu światłowodów, a jej zadaniem jest dostateczne zabezpieczenie światłowodów przed deformaccjami oraz wpływem sił tarcia - zbyt durze powodują powstanie makro i mikro zgięć.                                                                                                                                                     

7 Elementy światłowodowe
płaszcz zewnętrzny tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym nitki do rozrywania powłoki luźna tuba, wypełnienie żelowe Kabel uniwersalny ( zewn. –wewn.)                                                                             płaszcz zewnętrzny luźna tuba, wypełnienie żelowe wzmocnienie i ochrona przeciwgryzoniowa nitki do rozrywania włókien Kabel zewnętrzny                                           

8 Elementy światłowodowe
płaszcz zewnętrzny tuba ścisła lub półścisła wzmocnienie Kabel duplexowy                                                                            płaszcz zewnętrzny tuba ścisła lub półścisła wzmocnienie Kabel simplexowy                                            

9 Elementy światłowodowe
Kabel duplexowy – połączeniowy , stacyjny.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

10 Elementy światłowodowe
Kable połączeniowe , stacyjne i krosujące. Złącza ST Złącza SC                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

11 Elementy światłowodowe
Kable połączeniowe , stacyjne i krosujące. Złącze MT-RJ Złącze LC                                                                                                                                                     

12 Elementy światłowodowe

13 Elementy swiatłowodowe

14 Topologie światłowodowe

15 Elementy aktywne przewodowe
                                                                                                             Karta światłowodowa jest przeznaczona do komunikacji z serwerem. Instaluje się ją w gnieździe PCI komputera. Dane są przesyłane z szybkością 1000 Mb/s. Obsługiwane jest przesyłanie danych w trybie pełnodupleksowym z szybkością 2000 Mb/s. Karta umożliwia dostęp do baz danych i wysyłanie plików oraz poczty elektronicznej ze stacji roboczych. Kontrola przepływu zgodna ze standardem IEEE 802.3x

16 Elementy aktywne przewodowe
Zarządzalny switch 48 portowy oraz moduł światłowodowy                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

17 Elementy aktywne przewodowe
Switch 48 portowy oraz światłowodowy konwerter mediów                                                                                                                                                                                                                           Światłowód Kabel połączeniowy UTP

18 Sieci bezprzewodowe Bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) jest elastycznym systemem komunikacji zaimplementowanym jako uzupełnienie, lub jako rozwiązanie alternatywne dla tradycyjnej sieci kablowej. Wykorzystując częstotliwości radiowe (RF), sieć bezprzewodowa wysyła i odbiera dane przez medium jakim jest ziemska atmosfera, minimalizując konieczność użycia połączeń kablowych. Tak więc sieć bezprzewodowa łączy w sobie transmisję danych z mobilnością użytkownika.

19 Elementy aktywne bezprzewodowe - bluetooth
Bluetooth(ang. "Sinozęby") to technologia bezprzewodowej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi takimi jak np. klawiatura, zegarek, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Zasięg wynosi maksymalnie do 200 m w terenie otwartym, choć w specyfikacji podana jest wartość 10 m. Używa fal w zakresie 2,4 GHz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

20 Sieci bezprzewodowe WLAN (Wireless Local Area Network) - sieć lokalna oparta o technologię bezprzewodową. Sieć WLAN zlokalizowana jest w stosunkowo niewielkim obszarze i obejmuje niewielką liczbę komputerów, zwykle kilka, kilkanaście. Częstości radiowe – 2,4 GHz oraz 5 GHz.                                                                                                             

21 Sieci bezprzewodowe Standard IEEE określa zasady pracy urządzeń do transmisji bezprzewodowej w sieciach lokalnych. Został on zdefiniowany w 1997 roku przez IEEE                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Standard IEEE a – 11 Mb/s Standard IEEE b – 22 Mb/s Standard IEEE g – 54 Mb/s Standard IEEE g+ – 108 Mb/s

22 Topologie sieci bezprzewodowych
Topologia w trybie „Access point” Jest to tryb, który pozwala na pracę z bezprzewodowymi kartami sieciowymi oraz z punktami dostępowymi w trybie „Access Point Klient”. Klienci bezprzewodowi wysyłają i odbierają informację za pośrednictwem punktu dostępowego. Duże sieci WLAN wykorzystują kilka punktów dostępowtch do pokrycia zasięgiem większych obszarów.                                                                                                                                                                                                                          

23 Topologie sieci bezprzewodowych
Topologia - Wireless Bridge Tryb pracy pozwalający na połączenie dwóch odległych sieci, wymaga podania Mac-Adresu drugiego punktu dostępowego. Punkt dostępowy z którym ma się połączyć WAP, także musi być w trybie „Wireless Bridge”.                                                                                                                                                                                                                          

24 Topologie sieci bezprzewodowych
Topologia w trybie Multiple Bridge Tryb pracy pozwalający na połączenie ze sobą do 14 odległych sieci. Punkt dostępowy z którym ma się połączyć WAP musi być w trybie „Multiple Bridge”                                                                                                                                                                                                                          

25 Elementy sieci bezprzewodowych
Access Point dla sieci bezprzewodowej 2,4 GHz Standardy : IEEE a IEEE b IEEE g Kodowanie WEP 40, 56, 64, 128 bitowe                                                                                                             

26 Elementy sieci bezprzewodowych
Karta sieciowa PCI dla sieci bezprzewodowej 2,4GHz Standardy : IEEE a IEEE b IEEE g Kodowanie WEP 40, 56, 128 bitowe                                                                                                             

27 Elementy sieci bezprzewodowych
Karta sieciowa PCMCIA dla sieci bezprzewodowej 2,4GHz Standardy : IEEE a IEEE b IEEE g Kodowanie WEP 40, 56, 128 bitowe

28 Elementy sieci bezprzewodowych
Anteny zewnętrzne - kierunkowe

29 Elementy sieci bezprzewodowych
Anteny dookólne

30 Elementy sieci bezprzewodowych
Punkty bazowe 5 GHz

31 Elementy sieci bezprzewodowych
Zewnętrzny Access Point 5 GHz

32 Inne elementy sieci Modem analogowy V92 / 54kb/s

33 Inne elementy sieci Modem cyfrowy – ISDN ( 2 x 64kb/s)

34 Inne elementy sieci Modem cyfrowy xDSL
DSL (od ang. Digital Subscriber Line) - cyfrowa linia abonencka, popularna technologia szerokopasmowego dostępu do internetu. Wynalazcą modemów DSL był Joseph W.Lechleitter pracownik firmy Bellcore, który zademonstrował projekt budowy tych urządzeń w latach 80. Odmiany xDLS ADSL SDSL HDSL SHDSL VDSL

35 Inne elementy sieci Router i jego podstawowe funkcje.
NAT (ang. Network Address Translation) - dzielenie adresu IP Firewall SPI Dynamic DNS Virtual Server (Port Forwarding) VPN PassTrough Public DMZ Host Local DMZ HostKlient DHCP Serwer DHCP Zdalne zarządzanie Klonowanie MAC adresu


Pobierz ppt "Dlaczego elementy światłowodowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google