Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święty Hubert w okolicach Płocka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święty Hubert w okolicach Płocka"— Zapis prezentacji:

1 Święty Hubert w okolicach Płocka

2 Patron myśliwych, leśników , jeźdźców, sportowców i matematyków.

3 Św. Hubert przyszedł na świat prawdopodobnie w 655 roku
Św. Hubert przyszedł na świat prawdopodobnie w 655 roku. Niestety nie znane jest miejsce jego urodzin. Przekazy mówią, że pochodził z rodziny książęcej. W młodości Hubert był zapalonym myśliwym. Według legendy podczas jednego z licznych polowań, które miało miejsce w Wielki Piątek 695 r. Hubertowi objawił się dorodny biały jeleń. W jego rozłożystym porożu jaśniał gorejący Krzyż. Przestraszony cudownym objawieniem Hubert miał słyszeć głos samego Chrystusa. Pan zachęcał go, czy wręcz nakazywał, by porzucił niezwłocznie pogaństwo i krwawe łowy, uciechy i przeszedł na Bożą służbę. Hubert poważnie potraktował słowa Zbawiciela. Porzucił światowe życie. Udał się do Maastricht by pod okiem przewodnika w wierze - tutejszego bp Lamberta sposobić się do służby duchowej. Po śmierci swego nauczyciela sam został 31 biskupem Maastricht.

4 Hubert zmarł 30 maja 727r. w Liege
Hubert zmarł 30 maja 727r. w Liege. Stąd zaczął się szerzyć jego kult i sława na cały ówczesny krąg chrześcijańskiej Europy. Działo się to podobno za sprawą jego niebiańskiej stuły, przez dotknięcie którą miał już za swego życia leczyć chorych ludzi i zwierzęta. Podobne właściwości miał darowany mu przez papieża, klucz niebiański. Stał się św. Hubert szybko patronem Liege. Sława jego uzdrowicielskich czynów rozchodziła się po całym masywie Ardenów, po Brabancji - gdzie do dnia dzisiejszego święty ten posiada liczne miejsca kultu. 3 października 743 roku relikwie Huberta umieszczono w głównym ołtarzu kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Liege. Dzień ten stanie się też dniem liturgicznego wspomnienia tego świętego w Kościele. Pod jego wezwaniem powstawały na tamtych ziemiach liczne kościoły i klasztory.

5 Kult św. Huberta - patrona myśliwych rozpoczął się szerzyć od czasów renesansu. Jan Bruegel namalował najpiękniejsze przedstawienie tej sceny - spotkania z jeleniem w postaci "Widzenia św. Huberta".

6 Dzień poświęcenia relikwii Św
Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem myśliwych, leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców, zwanym Hubertusem. Święto to dawniej czczono uroczystymi łowami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Współcześnie urządzą się w tym dniu gonitwę. W tradycji ludowej Św. Hubert czczony jest także jako patron lunatyków i chorych na epilepsję. Przypisuje mu się też szczególne orędownictwo w wypadkach wścieklizny. Kult Św. Huberta szybko rozprzestrzenił się w sąsiednich krajach, by niebawem objąć całą Europę z Hiszpanią i Anglią. W XI wieku wchłonął w siebie legendę o Św. Eustachym, drugim patronie myśliwych..

7 Kult św. Huberta dotarł także na tereny Polski.
Jego imieniem nazwano wiele kół i towarzystw myśliwskich. Znak wieńca z krzyżem jest też oficjalną od 1946 roku, odznaką Polskiego Związku Łowieckiego

8 Jerzy Kossak "Święty Hubert na koniu spotyka jelenia"

9 Kaplica św. Huberta w Łącku

10 W 1873 r. wybudowano koło jeziora w Łącku kaplicę pałacową p. w. św
W 1873 r. wybudowano koło jeziora w Łącku kaplicę pałacową p.w. św. Huberta. Kaplica jest murowana, powstała na planie prostokąta, z kruchtą od północy i wejściem flankowanym dwoma półkolumnami o formach eklektycznych, nakryta dachem dwuspadowym.

11 Została zaprojektowana dla rodziny Fuhrmanow, ówczesny właściciel Łącka, Kornel Gabrielski.
Wejście do kaplicy znajduje się od strony jeziora. Do 1984 roku mieszkańcy Łącka i okolic tłumnie przybywali tu na msze święte w niedziele. W tym roku powstał w Łącku kościół i kapliczka opustoszała. W 1998 roku w kapliczce zawalił się strop, z całego obiektu pozostały tylko ściany. Ozdobne drzwi zostały zabrane i przechowywane przez jednego mieszkańca Łącka. Ta piękna kapliczka jest ukryta między wysokimi sosnami i świerkami, żeby go odszukać trzeba przemierzyć kilkaset metrów w bok od trasy z Łącka do Gąbina.

12 Kapliczka św. Huberta występowała w „Ogniem i mieczem”
Kapliczka św. Huberta występowała w „Ogniem i mieczem”. To przed nią toczył się pojedynek między Bohunem i Wołodyjowskim. W związku z planowanym wykorzystaniem kaplicy w filmie, został przeprowadzony generalny remont kapliczki. Dziś wygląda ona jak nowa.

13 Na niedzielne msze św. ówcześni właściciele płynęli łodzią na przeciwległy pałacu brzeg jeziora, skąd dochodzili do kapliczki po nie istniejących już kamiennych schodach.

14 Pomnik św. Huberta w leśnictwie Słupno.

15

16 Ten urokliwy zakątek znajduje się na terenie leśnictwa Słupno w miejscowości Cekanowo.
Na śródleśnej polanie znajduje się pomnik Św. Huberta nad którym pieczę sprawuje Nadleśnictwo Płock i Koło Łowieckie im. Św. Huberta w Płocku. Pomnik ten zbudowany został w 1938 roku przez Bolesława Włodkowskiego, dla uczczenia 40 rocznicy powstania Płockiego Towarzystwa Racyonalnego Polowania.

17 Kult św. Huberta cieszy się w Płocku dużym zainteresowaniem
Kult św. Huberta cieszy się w Płocku dużym zainteresowaniem. W październiku 2009 roku w Kościele p.w. Św. Wojciecha wstawiono witraż przedstawiający św. Huberta. Został on ufundowany przez Nadleśnictwa w Gostyninie, Łącku i Płocku oraz przez myśliwych Okręgu Płockiego PZŁ. Poświęcenia witraży dokonał 25 października 2009 r. Biskup Roman Marcinkowski.

18 Prezentację wykonały:
Kinga Łukwińska I Klaudia Kozicka klasa III A LO SOP im. Ks. Poety Jana Twardowskiego w Płocku.


Pobierz ppt "Święty Hubert w okolicach Płocka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google