Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pożary niszczą przyrodę

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pożary niszczą przyrodę"— Zapis prezentacji:

1

2 Pożary niszczą przyrodę
Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka, jest bardzo niebezpieczne. - Co roku w pożarach wywołanych przez podpalaczy traw giną ludzie – najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania.

3 - Wypalanie traw zabija zwierzęta śmierć w płomieniach czyha na ptaki
- Wypalanie traw zabija zwierzęta śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. ·- Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, ponieważ tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.

4 ·- W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy, ssaki Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, przewietrzają glebę.

5 - Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m. in
- Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice, (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). - Pożary wzniecone pod paleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody

6

7 Co możesz zrobić? Zawsze możesz zwrócić uwagę podpalaczowi. Jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest poinformowanie straży pożarnej i policji. Dzwoń pod numer 998. I pamiętaj, że leśnicy i strażacy liczą na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia – na szybkie powiadamianie straży pożarnej, nadleśnictwa lub właściciela lasu.

8 Kary dla rolników Rolnikom wypalającym trawy możesz przypomnieć o tym, że po akcesji Polski z Unią Europejską producent rolny będzie mógł uzyskać dopłaty do gruntów rolnych, warunki i tryb ich uzyskania określa Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych ( Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 40 z póź.zm.). Art.2. ust.1. stanowi: ,, …producentowi rolnemu, przysługują płatności na będące w jej posiadaniu grunty rolne utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, zwane dalej gruntami rolnymi … . Oznacza to, iż na grunty wypalane nie zostanie przyznana dopłata.

9

10 Błędnym spostrzeżeniem jest to iż pożary to problem gmin wiejskich, ponieważ tam jest najwięcej terenów zielonych, które narażone są na powstanie ognia. Otóż statystyka pokazuje, że najwięcej pożarów występuję na terenach, które niewiele mają wspólnego z uprawą ziemi. W samej Warszawie w ubiegłym roku powstało ponad 750 pożarów. Mit o „złym rolniku” nagminnie wypalającym łąki należy do wyolbrzymionych. To okolice miast najczęściej są miejscem gdzie ogień zbiera największe żniwo.

11 Czy wiesz, że… ? Co roku na przełomie zimy i wiosny powstają pożary wysuszonej roślinności. W województwie mazowieckim odnotowano ponad 12 tys. Pożarów traw, co stanowi niemal 50% wszystkich pożarów(w ubiegłych latach notowano średnio około 7 tys. takich zdarzeń).

12 Wystarczy odrobina wyobraźni…!
Większość ludzi uważa, że pożar suchej roślinności można „zadeptać” i przejść do porządku dziennego. Natomiast dla strażaka pożar to ciężka długotrwała praca. Może osiągnąć około 1,5 m. lub więcej i w takich warunkach ogień stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu. Strażacy wiele czasu spędzają na nieustannym gaszeniu pożarów mogąc w tym samym czasie uratować wiele potrzebujących osób.

13

14 Statystyka pożarów traw w powiecie garwolińskim

15


Pobierz ppt "Pożary niszczą przyrodę"

Podobne prezentacje


Reklamy Google