Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prace Bosmańskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prace Bosmańskie."— Zapis prezentacji:

1 Prace Bosmańskie

2 Podstawowe wiadomości z budowy jednostek pływających

3 Budowa Łodzi dziób A forpik B cęgi C skrzynka mieczowa D kokpit E
rufa F pawęż G achterpik H burta I listwa odbojowa J dziobnica K

4 Budowa Łodzi Żaglowej żagiel - fok A żagiel - grot B bom C maszt D
ster E skrzynka mieczowa F kadłub G olinowanie H 

5 Najważniejsze elementy statku
1 - dziób 2 - gruszka dziobowa, przedłużenie kilu przed dziobnicę 3 - kluza kotwiczna i kotwica 4 - burta 5 - śruba napędowa i płetwa steru 6 - rufa 7 - komin 8 - nadbudówka 9 - pokład

6 Drobny osprzęt kipa A knaga B kausza C raksa D ściągacz E Szekla F

7 WĘZŁY

8 SUPEŁ Węzeł zwykły Opis: Najprostszy z węzłów. Stosowany najczęściej do zablokowania linki w otworze. Jeśli mocno zaciśnięty jest trudny do rozwiązania.

9 Ósemka Węzeł ósemkowy, ósemka pojedyncza
Opis: Najczęściej używany jako zabezpieczenie przed wysunięciem się liny z bloku lub kipy. Często stosowany na końcach szotów, robiony na fale miecza lub fale płetwy sterowej, przy jednoczesnym stosowaniu "piesków".

10 Płaski Prosty Węzeł płaski
Opis: Jest przeważnie stosowany do refowania. Znajduje również zastosowanie przy łączeniu dwóch lin o zbliżonych średnicach. Stosowany przy silnych obciążeniach zaciska się ale jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy energiczne szarpnięcie końcówek jednej liny. Nie należy nim łączyć lin o różnych grubościach, ponieważ koniec cieńszej liny pod obciążeniem wysunie się z węzła.

11 Babski Węzeł babski Opis: Nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski nazwano "babskim" (nie będę pisał kto go najczęściej wiąże). Nie zaleca się do stosowania - jest niepewny w pracy i trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.

12 Refowy Węzeł refowy Opis: Stosowany do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy zawiązywaniu np. worka żeglarskiego czy sznurowadeł. Nie służy natomiast do refowania!

13 Szotowy Węzeł szotowy, holowniczy, oczkowy, żaglinowy, flagowy pojedynczy
Opis: Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy go jednak stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na szarpanie i o gładnkich, śliskich powierzchniach.

14 Bramszotowy Węzeł bramszotowy, szotowy podwójny, oczkowy podwójny
Opis: Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Pewniejszy w pracy niż węzeł szotowy, może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.

15 Flagowy Węzeł flagowy Opis: Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu (wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał). Konstrukcja węzła flagowego oparta jest na węźle szotowym.

16 Ratowniczy Sub Opis: Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być także użyty do połączenia dwóch lin. Jednak typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.

17 Wyblinka Węzeł wyblinkowy, wantowy, drabinkowy, drabkowy
Opis: Węzeł używany do wiązania liny na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma, po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, przy szarpaniu może przetrzeć linę, dlatego nie należy go używać do cumowania.

18 Knagowy Węzeł knagowy, mocowany na knadze, knagowy na martwo
Opis: Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu : szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo zawiązany powinien zaczynać się od podwójnego owinięcia na knadze.

19 Związ wantowy Węzeł łącznikowy, wantowy
Opis: Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach wytrzymując duże obciążenia. Jak sama nazwa wskazuje można go zastosować do awaryjnej naprawy wanty. Węzeł nadaje się przede wszystkim do stosowania na linach włókiennych.

20 Półsztyk Chwyt zabezpieczony, półsztych, półwęzeł
Opis: Służy najczęściej do zabezpieczania innych węzłów używanych do cumowania. Uwaga - nie należy jednak cumować przy użyciu półsztyku!

21 Sztyk Węzeł palowy, dwa półwęzły, dwa półsztyki
Opis: Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje również zastosowanie przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania.

22 Cumowniczy zwykły Węzeł cumowy, narzutowy, palowy podwójny
Opis: Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.

23 Cumowniczy żeglarski Węzeł cumowy, łańcuchowy, cumowy żeglarski
Opis: Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt pala czy pierścienia chroni linę przed przecieraniem się.

24 Cumowniczy rybacki Węzeł cumowy rybacki, sztyk rybacki, chwyt rybacki
Opis: Jest dobrym węzłem do cumowania, może być także użyty do wiązania liny do: kotwicy, wiadra, sondy, ciężarka rzutkowego itp. Obciążony węzeł nie zaciska się.

25 PYTANIA? KONIEC!


Pobierz ppt "Prace Bosmańskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google