Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GALILEUSZ (1564-1642).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GALILEUSZ (1564-1642)."— Zapis prezentacji:

1 GALILEUSZ ( )

2

3 ŻYCIORYS

4 Galileusz urodził się w Pizie
Galileusz urodził się w Pizie. Jego ojciec Vincenzo Galilei był muzykiem i handlarzem wełny. W wieku 11 lat Galileusz rozpoczął naukę w szkole zakonnej u jezuitów w klasztorze Santa Maria di Vallombrosa. W wieku 17 lat rozpoczął studia medyczne na uniwersytecie w Pizie. Studiów tych nie ukończył – bardziej interesowała go matematyka. W roku 1589 został wykładowcą matematyki na uniwersytecie w Pizie. Następnie przeniósł się na Uniwersytet w Padwie, gdzie do roku 1610 wykładał geometrię, mechanikę i astronomię.

5 Jego praca naukowa doprowadziła go do konfliktu ze Świętą Inkwizycją
Jego praca naukowa doprowadziła go do konfliktu ze Świętą Inkwizycją. Przedmiotem sporu był pogląd Galileusza, że pływy morskie są spowodowane ruchem obrotowym Ziemi wokół Słońca. Sędziowie Świętej Inkwizycji otwarcie nie zgodzili się z tym twierdzeniem. Rozzłoszczony Galileusz użył wobec nich obelg. Spór zakończył się skazaniem astronoma na areszt domowy, zakaz głoszenia poglądu będącego przedmiotem sporu oraz na codzienne odmawianie modlitw. Z aresztu domowego został szybko zwolniony, odbywał go zresztą w luksusowej willi. Modlitwy zaś odmawiała za niego jedna z dwóch córek, które wcześniej oddał do zakonu. Galileusz zmarł w roku 1642 w wieku 78 lat.

6 ODKRYCIA GALILEUSZA

7 W 1581r. Galileusz zbadał prawa ruchu wahadła, obserwując wahania lampy zawieszonej na długim sznurze . Stwierdził, że okres wahadła zależy tylko od jego długości, a nie od masy ciężarka wahadła.

8

9 W roku 1586 Galileusz zbudował wagę hydrostatyczną
W roku 1586 Galileusz zbudował wagę hydrostatyczną. Nie stronił też od innych pomysłów inżynierskich. Ich wykonywanie dawało mu fundusze na następne badania i realizację kolejnych przedsięwzięć.

10

11 W latach 1595-1598 Galileusz udoskonalił tzw
W latach Galileusz udoskonalił tzw. „ kompas geometryczny i wojskowy”, nadający się do wykorzystywania przez mierniczych i wojskowych. Za jego pomocą można było dokładniej ustawiać działa do strzału oraz obliczać odpowiednią ilość prochu dla wystrzelenia danej kuli armatniej.

12 W 1600r. Galileusz udowodnił, że czas spadku swobodnego nie zależy od masy spadających ciał. W 1602r. sformułował prawo swobodnego spadania ciał.

13

14 Około roku Galileusz skonstruował termometr wykorzystujący rozszerzalność cieplną substancji. Termometry oparte na jego pomyśle można obecnie kupić w supermarketach jako sympatyczne gadżety.

15

16 W roku 1609 Galileusz skonstruował lunetę o 30-kroynym powiększeniu, którą wykorzystywał do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Obiektyw lunety stanowiła dwuwypukła soczewka o długim ognisku, natomiast okular stanowił soczewkę dwuwklęsłą o krótkim ognisku. Luneta ta miała militarne znaczenie.

17

18 Galileusz zaobserwował plamy na słońcu, na podstawie których stwierdził, że obraca się ono wokół własnej osi. Obserwacje Drogi Mlecznej ukazały, że stanowi ona skupisko gwiazd. Korzystając z lunety odkrył cztery księżyce Jowisza: Io, Europę, Kallisto i Ganimedesa.

19

20 Galileusz jako pierwszy zaobserwował kwadry Wenus i Merkurego, co było kolejnym potwierdzeniem Teorii Heliocentrycznej Mikołaja Kopernika.

21 Galileusz sformułował prawo, które znamy obecnie jako pierwszą zasadę dynamiki (zasadę bezwładności). Przeprowadzając eksperymenty doszedł do wniosku, że warunkiem ruchu jednostajnego prostolinijnego jest brak sił (lub ich równoważenie się), a nie (jak sądzono wcześniej) niezrównoważone oddziaływanie innych ciał.

22

23 Uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublińcu
KONIEC PRACĘ WYKONAŁA: ANNA KŁOBUS Uczennica Gimnazjum nr 1 w Lublińcu Klasa Ie


Pobierz ppt "GALILEUSZ (1564-1642)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google